Ebeveynlerin Bebekleri Uyuturken Yaptığı 6 Hata

Ebeveynlerin Bebekleri Uyuturken Yaptığı 6 Hata

Minicik rutinleri atlamak, beşikten yatağa erken geçmek, uyku takvimine sadık kalmamak gibi birkaç detay bebeğinizin uyku düzeninin bir türlü oturmamasına neden olabilir.

Bebeğinizin sağlıklı ve rahat bir uyku düzenine sahip olması, gerek onun zihin ve beden gelişimi gerekse sizin psikolojiniz için son derece önemli bir konudur. Bebekleri uyutmak için uygulayabileceğiniz onlarca yöntem var. Peki ya yapılan hatalar? Bu kez de ebeveynlerin bebekleri uyuturken yaptığı hatalardan bahsediyoruz ve onların tam tersini yapmanız için tüyoları veriyoruz.

1. Yatak saati rutinini es geçmek

Bebeğin uyku düzeni için en çok bilinenlerin başında elbette ki yatak saatine sadık kalmak gelir. Bebeğin uyku saatinin rutin olması sadece onun uyku öncesi rahatlamasını sağlamaz, aynı zamanda ebeveynler için de harika bir deneyim yaratır. Bebeğinizin uyku saatinin bir saat öncesinde rutine başlayın; perdeleri kapayın, odanın ışığını azaltın, banyosunu yaptırın ve ninninize başlayın. Bu rutini atlamanız hatalardan biri olacaktır.

2. Bebeğin uyku belirtilerini görmezden gelmek

Her bebek uykusu geldiğinde , yorulduğunda ya da uykuya ihtiyacı olduğunda belli sinyaller gönderir. Bazıları gözünü kaşır, bazıları esner, bazılarının hareketleri ağırlaşır, bazıları mızmızlanır, bazıları yaygara çıkarır. Dolayısıyla ebeveynlerin de dikkatli olmaları ve bu sinyalleri yakalamaları gerekir. Çünkü bebeğinizin doğal uyku zamanını kaçırırsanız artık melatonin salgılamıyor olacak ve hatta adrenal bezleri strese bağlı olan kortizol salgılamaya başlayacaktır.

3. Beşikten yatağa erken geçiş

Bu konuda acele etmek, birçok anne babanın yaptığı en klasik hata olarak bilinir. Aslında bebeğinizin beşikten tırmanarak kendi kendine çıkabildiği zamana kadar onu beşikten çıkarmasanız olur. Çocuk 2 yaşına geldiğinde onun için ideal yatak zamanı gelmiş ve artık onu korumalı, bariyerli yataklara geçirebilirsiniz demektir.

Bunu da okuyun: Çocuğunuzun Uykuya Rahat Bir Şekilde Dalması İçin 5 İpucu

Çocuklar uykuya her zaman kolay geçmedikleri gibi bazı geceler sık sık uyanıyor da olurlar ve her ebeveyn çocuğunun uyku düzeni ile ilgili sıkıntılar yaşabilir. İşte size bu gibi durumlarda neler yapabileceğinize dair bazı ipuçları!

4. Ebeveyn neredeyse orada onu uyutmaya çalışmak

Elbette ki çoğumuz bebekle uyumlu bir hayattan söz ederken tamamıyla ona bağlı bir şekilde hayatı değiştirmekten bahsetmeyiz. Fakat bebeğin uykusu söz konusu olduğunda en azından belli bir süre boyunca titiz davranmakta ve ödün vermekte fayda var. Çünkü bebeğin ana kucağı, puset ya da oto koltuğunda uyuması, onun ihtiyacı olan uykuyu ona vermeyecektir. Uyku esnasında da olsa hareketler, onun beynine daha hafif bir uyku mesajı verecektir ve bebeğiniz derin bir uykuya dalamıyor, dolayısıyla dinlenemiyor olacaktır. Dolayısıyla sağlıklı bebek uykusu için güvenli ve konforlu olan bebek odası uykusuna sadık kalmaya özen gösterin.

5. Uyku takvimine sadık kalmamak

Anlaşıldığı üzere tutarlılık bir bebeğin gelişimi esnasında son derece önemli. Hele ki uyku konusunda! Bebekler düzenli uyku saatlerine ihtiyaç duyarlar ve gündüz/gece hormon döngülerini düzenlemek, minik kalp ve zihinlerinin güvende hissetmesi için bu düzene ihtiyaçları vardır. Bebeğiniz her günün, günün aynı saatlerinde uykuya daldığında onun bedeni de bu uyku saatlerini tanımaya başlayacak ve o saatlerde uykuya dalmasını kolaylaştıracaktır. Bu düzen oluşmadığında ise bebeğin bedeni uyku saatini bilemeyecektir.

6. Çabuk pes etmek

Uyku alışkanlıklarını değiştirmek için hiçbir zaman geç değildir; bunu unutmayın! Tek ihtiyacınız olan tek kelime ile “sabır”dır. Bu alışkanlığın bir an önce oturmasını beklemeyin ve bebeğinize de kendinize de zaman verin. Neden olmuyor diye pes etmeyin, tekrar tekrar deneyin.