Doğum Sonrası Vücudunuzu Toparlamanın 7 Yolu

Doğum Sonrası Vücudunuzu Toparlamanın 7 Yolu

Doğum sonrası süreçte şifalanmak için kendinize zaman ayırmanız çok önemlidir. İşte bu süreçte bilmeniz gerekenler!

Gebelik ve yaklaşmakta olan annelik çoğu kadın için yaşamın en önemli deneyimlerinden biridir. Bütün bu süreç bebeğin merkezinde şekilleniyor olabilir ve doğumdan sonra bedeni onurlandırmak ve toparlamak için zaman yaratmak geri planda kalabilir. Doğum sonrası yorgunlukları , bedende ve göğüslerde olabilecek olan ağrıları rahat atlatabilmek için sınırlarınızı bilmeye ve dinlenmeye ihtiyacınız olacak. Bu ‘doğum sonrası kutsal alan’, şifa için çok önemlidir. Neler yapabilirsiniz? İşte size tavsiyelerimiz…

1. Toparlanmayı planlayın, sadece izleyici olmayın

Çoğu kadın, doğumla birlikte plasenta vücuttan çıktıktan sonra bedenin hamile olmayan döneme geçişe başladığını bilmez. Bu nedenle, doğumdan 4-6 hafta önce kendinize bakım yapmayı planlamaya başlamanız iyi olur. Planınız doğum sonrası vücut gereksinimlerini, kişisel bakımlarınızı içermelidir. Bu süreç en azından ilk 0 ila 6 haftayı içermeli ve daha sonra ideal olarak 3-4 aya kadar olmalıdır. Toparlanma sürecinizi yönetmek ve vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olmak, bebeğiniz 5 günlükken başlayabilir.

2. Doğumdan sonraki ilk banyo

Doğumdan sonra ilk kez banyo yapmak istediğinizde, sezaryen geçirmiş olsanız bile, kısa bir duş ya da lokal temizlik yapmayı tercih edin. Yeni anneler bu dönemde enfeksiyona daha yatkındır ve perine bölgesini korumalıdır. Doğal bileşenleri olan anti-enflamatuar, anti-bakteriyel, koku giderici ve yara iyileşmesini hızlandırıcı faydalara sahip ürünler kullanabilirsiniz.

3. Sindirim sistemi, dolaşım sistemi ve metabolizma doğumdan sonra yavaşlar

Bu dönem hareketleriniz de sınırlı olacağından yapabileceğiniz en etkili şey yediklerinize dikkat etmek olacaktır. Diyetinizde kolay sindirilen besinleri tercih edin. Bu şekilde vitamin ve minerallerin de vücudunuz tarafından emilimi daha kolay olacaktır. Ayrıca gaz sancıları, kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarından da kendinizi korumuş olursunuz.

4. Su, kemik suyu ve bitki çaylarına diyetinizde yer verin

Özellikle emzirmek için suya ihtiyaç vardır; bununla birlikte, suyun herhangi bir besin değeri olmadığından sıvı alımını çeşitlendirmeniz yerinde olur. Kemik suyu ve bitkisel çayları günde 2-3 kez tüketebilirsiniz. Kemik suyu, kıkırdak, kollajen, jelatin, mineraller ve vitaminler sağlayan bol miktarda beslenme faydalıdır ve vücudunuz için genel olarak iyileştirici bir toniktir. Emzirmeyi teşvik eden, rahmi küçülten, doğum sonrası kanamayı daha hızlı temizleyen çaylar, yeni anneler için en faydalı çaylar arasındadır.

5. Karnınızı sarmak çok önemlidir

Hamilelik sırasında, bir kadının ağırlık merkezi, omurgası kıvrılırken bebeğini barındıracak şekilde dışbükey bir şekilde kayar. Doğum sonrası karın korsesi takmanın oynadığı rol, karın bölgesine sabit bir basınç uygulayarak iyileşme sürecini hızlandırmasıdır. Düzgün bir şekilde tasarlanmış doğum sonrası toplarlayıcı korselerin, karın duvarı kaslarının geri çekilmesine yardımcı olmak, duruşları iyileştirmek, gevşemiş ligamanları stabilize etmek ve hayati organlar hamilelik öncesi pozisyonlarına dönerken gövdeye destek sağlamak gibi önemli faydaları vardır.

6. Vücudunuzun ödem atmasına yardımcı olun

Dolaşım sistemi doğumdan sonra yavaşladığından vücut artık ihtiyaç duyulmayan yağları ve sıvıları doğumdan sonraki 2- 4 hafta arasında atmaya başlar. Bu doğal ödem sökme işlemine yardımcı olmak için özel bitkisel bileşenlerden oluşan yağlarla yapılan dolaşım masajları oldukça etkilidir. Tipik olarak, zencefil, biberiye, limon, portakal, tarçın ve okaliptüs gibi öz yağları içeren karışımları kullanabilir; bu bitkilerin çaylarını da tüketebilirsiniz.

7. Doğum sonrası ağrıları ile başa çıkmak

Doğumdan sonra, rahminizin hamilelik öncesi boyutuna geri dönmesi zaman alır. Bu süre içinde ağrılar yaşadıkça karın bölgesini sıcak tutmak, bu tür ağrıları yatıştırmaya yardımcı olur. Ayrıca, karın ağrınız olmasa bile, uzanırken, otururken veya uyurken karnınıza bir sıcak su torbası koyabilirsiniz. Uygulanan doğrudan ısı, ağrıları yatıştırır ve rahmin daha hızlı küçülmesine yardımcı olur.