Doğum Sonrası İşe Dönen Annelere Yardımcı Olacak 6 Tüyo

Doğum Sonrası İşe Dönen Annelere Yardımcı Olacak 6 Tüyo

2870
main

Annelik izniniz bitti ve işe başlama tarihiniz gelip çattı mı? O zaman bu yazımıza mutlaka göz atın!

Bebeğinizle geçirdiğiniz yoğun dönemden sonra iş hayatınız uzak bir anı gibi gelebilir. Sabahın altısında uyanma ve geceleri ağlayan bebeğinizle birlikte geçirilen günlerin ardından işe gitme düşüncesi imkansız gibi görünebilir. Üstelik bebeğinizden uzak olma fikri suçluluk duygusuna da yol açıyor olabilir. Tüm bu duygu ve düşünce karmaşası içinde iş hayatına geçiş yapmak konusunda uzmanların stratejilerinden derlediğimiz bu yazımızın size yardımcı olacağını umuyoruz. İşte karşınızda doğum sonrası işe dönen anneler için 6 tüyo!

1. Yeni rutini erken uygulama

Yeni rollerinizi dengelemenin biraz zaman alması normaldir. Eğer bebeğinizin bakımını başka biri üstlenecekse, iş hayatınıza başlamadan bir hafta kadar önce bakıcınızın çalışmaya başlaması iyi bir fikirdir. Böylece yeni rutininizi deneyebilirsiniz ve bebeksiz geçireceğiniz zamanlara alışmaya başlayabilirsiniz. Buna ek olarak alarmınızı normal kalkış zamanınızdan erkene alın. Böylece programınızdaki herhangi bir sıkışıklığı gidermek için zamanınız olur. Bebeğinizin veya bakıcınızın hasta olduğu günler için iyi bir B planı yapmayı da unutmayın.

2. Mümkün olduğu kadar çok dinlenin

Çalışan annelerin en büyük şikayetlerinden biri yorgunluktur. Kendi uyku ihtiyacınızın temizlik, mutfak işleri ve diğer işlerin önünde olduğunu unutmayın. Sabah erken kalkmak, akşam da erken yatmayı da gerektirir…

3. Anne sosyalleşmeleri için zaman ayırın

Hamilelik ve bebek izni sürecinde başka annelerle tanışmış olmanız çok olası. Çalışma hayatına geri döndükten sonra bu arkadaşlıkları geri plana itmiş olabilirsiniz ancak uzmanlar diğer annelerle olan ilişkilerin oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Çalışan annelerin hafta sonu sosyalleşmelerinde ya da anne bebek yogası gibi diğer annelerle ve bebeğinizle nitelikli zaman geçirmenizi sağlayacak etkinliklerde buluşması deneyim paylaşımı, dayanışma gibi pek çok fayda sağlıyor.

Bunu da okuyun: Çalışan Annelerin Çocuklarının Sahip Olduğu 5 Pozitif Yön
Günümüzde çalışan anne olmak en çok tartışılan konulardan biri. Birçok iş kadının gündeminde olan çalışan annenin çocuğunun psikolojisi hakkında size güzel bir haberimiz var!

4. Annelik kariyerinize iyi gelebilir

Çalışan anneler ev, iş ve bebek bakımı ile ilgili pek çok süreci organize etmeleri gerektiği için oldukça çalışkanlardır. Bazen bu çılgın döngünün içinde endişeleriniz ve yorgunluğunuz artabilir ancak bu olumsuzlukları iş arkadaşlarınızla mümkün olduğunca az paylaşmanız kariyeriniz açısından daha uygun olacaktır. Bütün bu süreçleri yönetmenin sizi daha üretken bir insana dönüştürmesi de çok olasıdır. İş hayatında başarılı olan pek çok kadın, önemli pozisyonlara anneliklerinden sonra terfi etmiştir ve yapılan araştırmalar anneliğin kendilerine kazandırdığı niteliklerin bu başarıların elde edilmesinde önemli bir işlevi olduğunu ortaya koymaktadır.

5. Ne zaman duracağınıza karar verin

Annelik izninden sonra iş yaşamına adapte olmanın zaman alabileceğini ve çeşitli zorluklar barındığını biliyoruz. Ancak birkaç ay geçmesine rağmen yeni rutini sürdürmekte zorlanıyorsanız iş vereninizle haftanın bazı günleri evden çalışma ya da yarı zamanlı çalışma gibi seçenekleri konuşabilirsiniz. Çalışma sisteminiz bu gibi bir düzenlemeye elvermiyorsa size daha uygun bir iş için araştırma yapmanızın zamanı gelmiş olabilir.

6. Süt sağma egzersizleri yapın

İş yerinize geri dönmeden bir ay kadar önce sütünüzü pompa ile sağma alışkanlığı edinmeniz sizi çok rahatlatacaktır. Bu şekilde acil durum tedariki oluşturabilirsiniz ve süt sağma sürecine alışmış olursunuz. Çalışan annelerin iş yerindeyken taze süt pompalamaları günlük rutinlerinin bir parçasıdır. Günde ortalama iki ya da üç kere bu işlemi yapmanız gerekecektir.