Dışarıda Oynamanın Çocuklar İçin Faydaları

Dışarıda Oynamanın Çocuklar İçin Faydaları

849

Uzun yaz günlerinde çocuğunuz mahallede arkadaşlarıyla ya da yaz okullarında türlü oyun ve spor faaliyetleri içinde bolca zaman geçiriyor. Bu zamanların onun sağlığına ne gibi katkılar sağladığını bilmek istemez misiniz?

Mahallede arkadaşlarla oynanan oyunlar ve takım sporları çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimine farklı farklı katkılar sağlıyor. Kendi çocukluğumuzdan da bu çok eğlenceli zamanları, eve dönmek istemediğimiz uzun yaz günlerini hatırlarız. Peki açık havada oynamanın çocuklara fiziksel ve zihinsel yararları neler? Bu haftaki yazımızda araştırmalardan örneklerle bu konuyu açıyoruz.

1. Göz sağlığına yararlıdır

Amerika’da Oftalmoloji Akademisi tarafından yayınlanan bir araştırma dışarıda vakit geçiren çocuklarda miyop riskinin azaldığını belirtmektedir. Araştırmacılar bir çocukta miyop oluşma riskinin açık havada geçirilen her saat için yüzde iki oranında düştüğünü bulmuş. Yakın görüş sıkıntısının ilerlemesini azaltmak içinde bu basit strateji işlevseldir!

2. Sosyal becerileri destekler

Çocukların dışarıda oynaması çok çeşitli becerilerin gelişimini destekliyor. Bir çocuk parkında kaydıraktan kaymak ya da etrafta koşturmak bir çocuk için tek amaç değildir. Parkta kurulan arkadaşlıklar sosyal becerilerin, liderlik özelliklerinin ve davranışsal becerilerin öğrenilmesine de katkılar sağlar. Missouri Kansas Üniversitesi’nde yapılan başka bir araştırma ile bebeklik dönemlerinden beri açık havada oyun oynayan çocukların beyin fonksiyonlarını destekleyici pek çok işlevsel faydaya sahip olduğu keşfedildi. Araştırma sonuçlarının yer aldığı makalede dışarıda oyunun çocuklar arasındaki dil ve iletişim etkileşimlerini güçlendirmek de dahil olmak üzere sosyal, duygusal ve bilişsel yetkinlikleri desteklediği açıklanmaktadır.

3. Hiperaktivite riskini azaltır

Ebeveynlerin gözlemleri de açık alanda vakit geçiren çocukların geçirmeyen akranlarına göre daha araştırmacı, keşif duygusu yüksek olduğunu belirtiyor. Yine Amerika’daki bir halk sağlığı merkezi 4 ile 17 yaşları arasındaki tahmini 6.4 milyon çocuğun Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) yaşadığını belirtiyor ve park, bahçe, orman, plaj gibi doğal ortamlarda vakit geçiren ve aktivitelerde bulunan çocuklarda DEHB belirtilerini azalttığını ekliyor. Genel olarak, bu tür dış mekan aktivitelerinin çocuklarda dikkat eksikliği belirtilerinin azaltılmasında geniş ölçüde etkili olabileceği dünya çapında yapılan pek çok araştırmada giderek daha belirgin hale gelen bir olgu olduğunu da belirtmekte fayda var.

4. Stresi azaltır

2014 yılında, Colorado Üniversitesi’nden araştırmacılar, yeşil okul bahçelerinin çocukların stres düzeylerine ve dayanıklılıklarına olan etkilerini incelemek için Maryland ve Colorado’dan eğitimcilerle bir araya geldi. Çocukların açık yeşil alanlarda oyun oynamalarının onların stres seviyelerini azaltmalarına yardımcı olabileceği argümanını yaptılar. Araştırma, sonuçları dışarıda oynayan çocukların sınıftan eve giden rutin hayatlarına devam eden çocuklara göre stres seviyelerinin daha düşük olduğu doğruladı.

5. D Vitamini düzeyini artırır

D vitamini, halkımızda yaygın olarak eksik olmasının da etkisiyle son yıllarda önemi gittikçe kavranan bir vitamin. Özellikle kemik sağlığı koruması, diyabet ve kalp hastalıkları riskini azaltması açısından yararları var. Çocuklarda D vitamini eksikliğini gidermek için aile hekimleri ve çocuk doktorları gerekirse takviye kullanılmasını tavsiye eder. Bunun yanında bilindiği gibi güneş, doğal bir D vitaminidir ve güneşten alınan D vitamini takviyelerden çok daha işlevseldir. Eğer çocuklarınızın ciltleri çok hassas değilse güneş koruyucu olmadan özellikle öğlen saatlerinde kısa süreler (15-20 dk civarı) oyun oynamasına izin verin. Çocuğunuz için en iyi seçeneği bulmak üzere çocuk doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.