Daha Üretken Bir Ebeveyn Olmak İçin 7 Tüyo

Daha Üretken Bir Ebeveyn Olmak İçin 7 Tüyo

2649

Her şeyin son derece hızlandığı bu modern çağda üretken bir ebeveyn olmak nasıl mümkün olabilir? Yanıtlar bu yazımızda!

Üretkenlik mutlu bir hayatın en temel özelliklerinden. Öte yandan günümüzde sıkça kullanılan bu kavram. Pek çoğumuza zaten meşgul olan programlarımıza daha fazla etkinlik katmak biraz iddialı gelebilir. Ancak esasında üretken bir hayatın en büyük kazancı daha fazla boş zamandır. Bu boş zaman size dinlenme zamanı, çocuklarımızla oynama zamanı, maceraya çıkma zamanı olarak geri dönebilir. Bu imkansız gibi görünen gerçek nasıl mümkün olur? İşte karşınızda daha üretken bir ebeveyn olmak için 7 tüyo.

Bir uyanma ritüeli oluşturun

Her güne bir uyanma ritüeli ile başlayarak sabahın daha az telaşlı olmasını sağlayabilirsiniz. Esasında hayatı değiştiren şeyler küçüktür. Başarı ile başarısızlık arasında, tatmin ile tatminsizlik arasında, verimlilik ile telaş arasında ince çizgiler vardır ve bu ince çizgilerin yarattığı kelebek etkisi artarak devam eder. Her sabah güne başlarken kendinize ayırdığınız ufak zaman dilimi tüm günün etkisini değiştirebilecek güçtedir. Sabah günlük koşturmacanız başlamadan size iyi gelen bir ritüel oluşturun. Bu ritüel 15 dakikalık bir meditasyon olabilir. Okula gitmeden önce çocuklarınızla iletişim kurmak, onlara sarılıp güzel dileklerinizi paylaşmak olabilir ya da sıcak bir kahve ile sakince oturmak da mümkün. Güne huzurlu ve pozitif başlamanıza vesile olacak herhangi bir şeyi bulun ve uygulayın.

Konfor kaynağı olan bir ritüel bulduktan sonra, ona sadık kalın. Tutarlı bir uyanma rutini üretkenlik ve mutluluğun temelini atmaya yardımcı olacaktır.

Herkes için bir rutin oluşturun

Esasında üretkenlik ile ilgili tek bir tavsiye verecek olsaydık bu hiç şüphesiz rutinler oluşturmak olurdu. Rutinler bir ebeveynin en iyi arkadaşıdır. Çocuklarımız oluşturduğumuz rutin yapı üzerinde gelişip serpilir. Rutinler çocukların kendileri ve hayatla kurdukları güven ilişkisine de önemli katkılar sağlar. Onlara yaşlarına göre gün içinde başarmaları gereken işler verin. Her gece yatmadan önce oyuncaklarını temizlemek gibi ya da her sabah evden çıkmadan önce dişlerini fırçalamaları gibi.

Günlük rutine nelerin dahil edilmesi gerektiğinden emin değilseniz, her gün yapmanız gereken her şeyin bir listesini oluşturup sabah, öğle ve akşam saatlerine göre yapılandırmanız işe yarayacaktır. Zamanla rutinlerin çocuklarınıza ve size kazandırdığı olumlu etkileri fark edeceksiniz.

Çalışan ebeveynler için önemi bir ipucu: Bir gece önce okul hazırlıklarının bir kısmını yaparsanız sabah rutininiz çok kolay olacaktır. Mesela beslenme çantalarının akşamdan hazırlanması, sırt çantalarının akşamdan hazır edilmesi ya da okul sonrası egzersiz ekipmanları gibi ekstra hazırlık gerektiren işleri geceden halledin ve hatta çocuğunuza bu konuda sorumluluk verin. Böylece sabahları çok daha telaşsız geçecektir.

Yapılacaklar listesi oluşturun

Listeler oluşturmak hayatın her alanında işe yarar. Önemli şeyleri unutmanızı engeller, gün sonunda üzerinden geçip tamamlananları görmek mutluluk verir ve hepsinden önemlisi onca şeyi sürekli akılda tutma zorunluluğuna bir son verir.

Bununla birlikte, çocuklarınız olduğunda, listelerinizin de büyük ölçüde değişmesi muhtemel. Muhtemelen bebek ve onunla ilgili her şeyin yanı sıra hayatın diğer alanlarındaki sorumluluklarınızı yerine getirmek için çok çalışmanız gerekecek ve listeleriniz uzun uzun olacak. Durum buysa size tavsiyemiz konuya başka bir açıdan bakmayı denemeniz. Listedekileri yapmanız gereken işler olarak düşünmek yerine çocuğunuzun hayatınıza kattığı güzellikleri düşünüp kendinizi motive edin. O bebeği çok istediniz, şimdi sizinle birlikte ve tüm zorluklar siz durumu kabul edip yapmanız gerekeni yaptıkça teker teker geçiyor.

Hayır demeyi öğrenin

Özellikle bizim kültürümüzde hayır demek genelde pek alışılmış bir davranış değildir. Kaba olmamak için herkesi memnun etmemiz gerektiğine dair bir inanışa pek çoğumuz sahibiz.

Ancak hepimizin kaynakları sınırlı ve onları nasıl kullanacağımız verimliliğimizi ve mutluluğumuzu etkiliyor. Bu noktada kendinize karşı dürüst olmanız çok önemli. Yaptığınız işlerin hepsi size ve ailenize değer katıyor mu, yoksa sadece kendinizle ya da ailenizle geçirebileceğiniz daha nitelikli zamanlardan mı çalıyor? Verdiğiniz cevaplara göre yüklerinizi bir bir atın. Size gelen ricalar karşısında kibar ama net bir “hayır”ın mümkün olduğunu bilin.

Zor olan ilk gelsin

Evet bir ebeveyn olarak gün içinde onlarca iş ile baş etmek zorunda olduğunuzu biliyoruz. Bu işlerden bazıları da diğerlerine göre daha önemli ve zorlu olabilir. Bu durumda öncelikle ana görevinizle başa çıkma alışkanlığı geliştirin. Birden fazla büyük göreviniz varsa önce size en zor geleninden başlayın ve bunu ertelemeden halletmek için kendinizi disipline edin. Bunu başardığınızda diğer her şeyin ne kadar kolay hallolduğuna inanamayacaksınız.

Ev işlerinde çocuğunuzun yardımını alın

Tüm çocuklar yaşlarına uygun olarak ev ile ilgili bazı sorumluluklar alabilir. Çocuğunuza vereceğiniz bu küçük işlerle, yalnızca pozitif sorumluluk ve organizasyon alışkanlıkları yaratmakla kalmaz, aynı zamanda kendi kişisel iş yükünüzü de azaltırsınız. Bu da daha fazla boş zaman demektir.

Öz bakım uygulaması

En önemli tüyoyu en sona koyduk. Siz iyi olmazsanız yapacağınız hiçbir iş de mutluluk, verimlilik ve tatmin sağlamayacaktır. Akıl, beden ve ruh olarak kendinize daha iyi bakmanız üretken bir ebeveyn olmanın anahtarıdır. Toplum size öyle demese bile kendinize vakit ayırmanız önemlidir. Kendinizi rahatlatmayı, sağlıklı gıdalar ile beslenmeyi öğrenmek kendinize verebileceğiniz en önemli hediyedir. Verimlilik üzerine yapılan çalışmaların hepsi kendimize dikkat etmenin bizi daha üretken yaptığını gösteriyor.