Daha Rahat Bir Doğum İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

Daha Rahat Bir Doğum İçin Yapmanız Gereken 10 Şey

Doğum sürecine hazırlık büyülü bir yolculuk. Rahat bir doğum için ise basit ama etkili yöntemler mevcut. Bu çok özel zamanı ve bebeğin gelişini rahatlıkla karşılayabilemek için neler yapabilirsiniz? Yanıtlar burada!

Hem siz hem bebeğiniz için yeni bir dönemin başlangıcı olan doğum deneyimini kolay geçirmek için doğum anında ve hemen öncesinde işinize yarayabilecek bazı ipuçları var. Biz de bu yazımızda bunlarsan bahsetmek istedik ve daha rahat bir doğum için yapmanız gereken 10 şeyi bir araya getirdik.

1. Formda kalın

Hamilelik boyunca yapılan egzersizler bebeğin sağlıklı gelişiminden rahat bir doğum deneyimine kadar pek çok avantaj sağlar. Egzersizler dayanıklılığı arttırır ve tıbbı müdahaleye ihtiyaç duyma olasılığını azaltır. Hamileliğiniz boyunca yürüyün, yüzün, doğum öncesi egzersiz derslerine katılın. Ancak doktorunuzu egzersiz programınız ile ilgili bilgilendirip onayını almayı ihmal etmeyin.

2. Doğum süreci ile ilgili bilgilenin

Doğum süreci ve doğum sahneleri ile ilgili bilgi sahibi olmak doğumdan önceki rahatlık için oldukça etkilidir. Bilmediğiniz şeylerin sizi endişelendirmesi daha olası olduğundan süreçle ilgili bilgileri uzmanlardan edinin. Kafanızda oluşan tüm soruları doktorunuza danışın. Mümkünse bu derslere eşinizle katılın.

3. Doula desteğini düşünün

Eşiniz doğum esnasında muhtemelen yanınızda olacak, ancak yine de ek yardım almak isteyebilirsiniz. Amerikan Kadın Doğum ve Jinekoloji Dergisi’nde yayınlanan klinik çalışmaların bir analizine göre, doğumda ağrı kesici kullanma oranları doula desteği alan kadınlarda %30 daha düşük ve %25’inin daha kısa sürede doğumlarını gerçekleştirmekte olduğunu göstermiştir. Doula desteği konusunda doktorunuzla da görüşün. Seçeceğiniz kişi ile ilgili olarak hem sizin hem de doktorunuzun rahat olması önemlidir.

4. İlk kasılmalar geldiğinde odağınızı değiştirin

İlk kez doğum yapan anneler için aktif doğum süreci ortalama 12 ila 14 saat sürer. Bu yüzden kasılmalar başladığında – ilk önce sırt üstü ya da alt karın krampları gibi hissedeceksiniz – sakin olmaya çalışın. En baştan kasılmaları saymaya başlamayın ve endişe etmeyin. Bu noktada başka şeylere dikkatinizi vermeyi deneyebilirsiniz. Duş almak, yürüyüş yağmak, hatta birşeyler pişirmek bile olabilir. Sizi rahatlatan herhangi birşey işe yarar ve doğumun ilerleyen süreçlerini de rahat geçirmenize katkı sağlar. Yürüyüşe çıkın, duş alın veya kurabiyeleri pişirin. Sizi rahatlatan her şey, olayları hızlandıracaktır.

5. Atıştırmalıklarınıza dikkat edin

Doğumun yaklaştığı günlerde hafif atıştırmalıklar enerji seviyenizi korumanıza yardımcı olacaktır. Yağlı veya sindirimi zor yiyeceklerden kaçının, çünkü çok dolu bir mide, bulantı hissine neden olabilir ve doğumun sonraki aktif aşamalarında kusmaya neden olabilir. Kas kasılmaları ve doğum sırasında hızlı nefes alma da hızlı bir şekilde sıvı kaybetmenize neden olabilir. Hastaneye gitmeden evvel sıvı alamınızı kontrol edin ve hastaneye geldikten sonra da susuz hissettiğinizde yanınızdakilere bildirin.

6. Duş alın

İlk kasılmalar geldiğinde ağrı vücudunuzun her tarafındaki kasları germenize ve bu da daha fazla rahatsızlığa neden olabilir. Sıcak bir duş bu durumda sizi rahatlatabilir. Büyük bir rahatlama için, sırtınıza veya kasılmaların yoğun olduğu bölgelere duş başlığını tutabilirsiniz.

7. İmkanınız varsa küvet kullanın

Küvet de doğum aşamasında harikalar yaratabilir. Sancılarınız başladı ancak doğuma henüz saatler var ise rahatlamak için küveti kullanmak doğumu hızlandırabilir. Sıcak suda yoğun kasılmalar kolaylaşır ve rahim kolayca genişler.

8. Masaj yaptırın

Miami Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yapılan bir araştırma eşinden masaj alan kadınların, doğum sırasında masaj yapılmayanlara göre daha az acı ve endişe hissettiğini belirtmektedir. Acı çeken bir alan mesaj ile uyarıldığında, basınçla veya ısıyla olsun, beyne gönderilen ağrı mesajları yumuşar. Eşinize size yapacağı masaj ile ilgili yönlendirin ve sizin için en iyi olanı bilmesini sağlayın. Örneğin, doğumun ilk saatlerinde omuz veya boyun mesajı isteyebilirsiniz ya da yoğun geçiş aşamasında belinize masaj yapılmasını tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde, hiç dokunulmasını istemediğiniz zamanlar ya da bölgeler de olabilir.

9. Uzanmayın

Dik durmak, yerçekimi avantajından yararlanmanıza izin verir: Bebeğin serviksinize basması başının genişlemesine yardımcı olur. Ve çeşitli pozisyonları denemek – ayakta durmak, diz çökmek veya çömelmek – rahatsızlığı azaltabilir.

10. Nefes almaya devam edin

Derin nefes almak sadece kasılmalar sırasında odaklanmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yoğun kramplar arasında yavaş nefes almak da dinlenmenize ve rahatlamanıza yardımcı olur. Günlük yaşamda size yardımcı olacak herhangi bir rahatlama stratejisi çizin; derin nefes alma, en sevdiğiniz yeri görselleştirme veya müzik dinleme bu stratejilere örnek olabilir.