Daha Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 7 Yolu

Daha Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 7 Yolu

5827

Çocuğunuzun çok daha mutlu bir hayat sürmesi için dikkat edebileceğiniz birkaç detayı keşfetmeye ne dersiniz?

Anneler çocukları için “yeterli” ve “iyi” olmak konusunda suçluluk duygusu tuzakları ile dolu bir yol üzerinde ilerleyip duruyorlar. Ancak araştırmalar gösteriyor ki hayatını çocuklarına adayan ebeveynlerin çocukları her zaman mutlu olmuyor. Peki çocuklara adanmış bir yaşam onları mutlu etmez de ne eder? İşte araştırmalar eşliğinde daha mutlu çocuklar yetiştirmenin yollarına dair satır başları.

1. İşe gitmek iyidir

New York Times, Harvard Business School’dan çıkan verilerle, 25 ülkeden 50 bin anne hakkında yapılan yeni bir araştırmada, çalışan annelerin, çocuklarının eğitim alma ve çalışma olasılığının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Birçok anne, işi nedeniyle çocuklarıyla çok vakit geçiremediğinden suçluluk duygusu hissedebiliyor. Ancak çocukla geçirilen zamanın uzunluğundan çok kalitesinin, çocukların şimdiki ve gelecekteki mutluluklarını etkilediğini söyleyebiliriz.

2. Düzenli uyku mutlu eder

Ebeveynler bilirler ki çocuklar için bazı sınırlar koymak onların iyiliği için elzemdir. Çocuklar mantıklı sınırlar içinde daha mutlu olurlar. Sağlıklı uyku, uyku saatlerinin düzeni ve onların mutluluğu ile yakından ilgili. Çocuğunuzun aynı saatte ve yaşına uygun sürede uyku uyumasına özen gösterin. Böylece daha fazla mutluluk hormonu salgılayacaktır.

3. Akıllı telefonlara dikkat

Illinois Eyalet Üniversitesi Tüketici Bilimleri Profesörü Brandon McDaniel, teknoloji saplantılı ebeveynler ile çocuklarındaki davranışsal sorunlar arasındaki bağlantıyı araştırıyor. McDaniel’in 170 Amerikalı ebeveyn ile yaptığı araştırma ebeveynleri akıllı telefonları yoğun kullananan çocuklarda telefon bağımlılığının daha yüksek olduğunu, telefona istediği kadar ulaşamayan çocuğun agresif davranışlar sergilediğini ortaya koyuyor. Ebeveynsiz bir ortamda çocuğun cep telefonuna direk yöneldiğini belirten McDaniel bu çocuklarda dikkat dağınıklığı probleminin de sıkça görüldüğünü belirtiyor.

4. Müzik mutlu eder

Bebeklerin anne karnındayken bile etrafındaki sesleri duyduğunu biliyoruz. Montreal Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, bebeklere şarkı söylemenin onları tam iki kat daha sakin tuttuğunu gösteriyor. Araştırmada annelerinin sesini duyan bebeklerin nörolojik tepkileri de ölçülmüş, bu tepkilerin gücünün ilerleyen yaşlarda çocukların sosyal iletişim yetenekleri içinde çeşitli pozitif etkileri olduğu ortaya konmuş. Çocuklara söylenen şarkıların ve müzikli oyuncakların onların eğitsel başarıları ve duygusal refahının bir öncüsü olduğunu biliyoruz. O zaman müziği hayatın bir parçası yapmak iyi bir fikir.

Bunu da okuyun: Çocuklara Özgüven ve Cesaret Aşılamanın 9 Yolu
Cesaret ve özgüven öğrenilebilirdir. Çocuğunuza bu iki duyguyu kazandırmak için neler yapabileceğinizi keşfetmek için bu yazımızı mutlaka okuyun!

5. Enerjik bir yaşam

Cambridge Üniversitesi’nden yapılan bir araştırma, aktif annelerin aktif çocuklara sahip olduklarını ve bu çocukların daha az aktif olan arkadaşlarından daha sağlıklı olma olasılığının yüksek olduğunu gösteriyor. Sonuç mu? Terli anneler = sağlıklı çocuklar!

6. Mükemmeliyetçilik mutsuz eder

Tüm aileler çocuklarının mutlu ve başarılı olmasını arzu eder. Ancak kimi zaman onların mutluluk ve başarılarını olmazsa olmaz diye belirlediğimiz kurallara o kadar sıkı bir şekilde koşullarız ki bu durum bizde bir körlük yarattığı gibi onları da mutsuz ve başarısız bir hayata sürükleyebilir. Her çocuk içinde bir cevher taşır. Onun potansiyelinin nerede yattığını keşfetmek için acele etmeyin ve onu iyi gözlemleyin. Araştırmalar mükemmeliyetçi ailelerin çocuklarında depresyon ve kaygı bozukluğunun daha sık görüldüğünü belirtiyor.

7. Siz mutluysanız, çocuğunuz da mutlu olur

En önemli maddeyi en sona koyduk. Siz mutluysanız, çocuğunuz da mutlu olur! Kendi mutluluğunuzu çocuğunuzun mutluluğunun önüne koyma fikri size ters gelmiş olabilir ancak araştırmalar depresyona eğilimli ebeveynlerin çocuklarında daha fazla davranış problemi olduğunu belirtiyor. O zaman kendi mutluluğunuz için çaba harcamanızın, çocuklarınızı ve yakın ilişki içinde olduğunuz kişileri de pozitif olarak etkileyeceğini söyleyebiliriz. Unutmayın tüm duygular bulaşıcıdır, mutluluk da bulaşır!