Çocuklarla Birlikte Hazırlayabileceğiniz 3 Lezzetli Yılbaşı Kurabiyesi

Çocuklarla Birlikte Hazırlayabileceğiniz 3 Lezzetli Yılbaşı Kurabiyesi

734

Çocuklarınızla birlikte mutfak üretiminin keyfini çıkarırken, yeni yıla kendi kurabiyelerinizle merhaba deyin!

Çocuklarla birlikte yapılacak en neşeli yılbaşı aktivitelerinden biri, birlikte yaratacağınız yılbaşı kurabiyeleridir… Bu yazımızda, önümüzdeki yılbaşı sofranızı süsleyecek ve yılbaşında ailenize neşe katacak renkli bir etkinlik olarak çocuklarla kurabiye yapmayı önerirken, birlikte yapabileceğiniz lezzetli kurabiyelerin tariflerini veriyoruz.

1. Kırmızı Burunlu Yılbaşı Geyiği Kurabiyesi

Malzemeler:

Un – 1.25 su bardağı

Kabartma tozu – 2 çay kaşığı

Tuz – 1 çay kaşığı

Tereyağı – 1 su bardağı

Şeker – 0.75 su bardağı

Esmer şeker – 0.75 su bardağı

Yumurta – 4 adet

Vanilya – 1 çay kaşığı

Fındık veya fıstık ezmesi – 0.75 su bardağı

Ek olarak kullanılabilecek malzemeler:

Kurutulmuş kırmızı orman meyveleri

Çikolata parçaları (beyaz, bitter, sütlü)

Ceviz

Kuru üzüm

Kaju

Bonibon

Tarif:

Fırınınızı 220 dereceye kadar ısıtın. Yağladığınız fırın kağıdını yağlayıp, kenara koyun. Karıştırma kabına yağı, şekeri, esmer şekeri, yumurta, vanilya ve fıstık veya fındık ezmesini alıp, karıştırın. Unu karışıma ilave edin ve iyice karışana kadar karıştırın. Bu sırada çocuklardan yardım alabilirsiniz. Oluşan hamuru tercihen kürek şeklinde bir kaşıkla top yapacak şekilde çıkartın. Avcunuzun içinde düzleştirdiğiniz topları yassı birer yuvarlak veya kafa şekli haline getirerek fırın kağıdına koyun. Burun kısmına parmağınızla, göz kısmına daha küçük bir alet yardımıyla (ortalama kalem büyüklüğünde) oyuklar açın. Hamurları fırında pişirmeye bırakın. 7-8 dakika pişirmede kalan kurabiyeleri hemen çıkarttıktan sonra göz yerine çikolata damlası veya üzüm, burun yerine kuru kırmızı orman meyveleri veya kırmızı bonibon yerleştirip, kulak ve boynuz kısmına yarım ceviz veya kaju fıstığı yerleştirebilirsiniz. Süslemesi tamamlanan kurabiyeleri soğumaya bırakın.

2. Kardan adam kurabiye

Malzemeler:

Un

Yağlı fırın kağıdı

Oklava

2 adet yuvarlak kurabiye kesicileri (biri daha büyük)

Küçük pasta fırçası

Su

Spatula

Tel soğutma rafı

Beyaz kurabiye kreması (sıktıktan sonra sertleşen)

Bıçak

Kardan adam gözleri için kuru üzüm veya kuru meyveler

Burun için havuç şeklinde şekerleme veya çikolata

Düğmeler için ufak yeşil şekerler

Mikrodalgada kullanılabilen kap

Kulaklar için çikolata damlaları

Kırmızı kuru meyveler

Makas

Eritmelik çikolata

Tarif:

Kaba alıp mikserle karıştırdığınız kurabiye hamurunu kağıda yayın, iki ayrı büyüklükte kurabiye kesicisi ile kesin. Büyük olan dairenin tepesine diğer dairenin küçük bir kısmını sığdıracak kadar çentik atın. Kestiğiniz hamurun kesme kenarını suyla nemlendirin. Diğer çemberi bu kısmın içine yerleştirerek hafifçe bastırarak iki hamuru birbirine yapıştırın. Spatula ile fırın kağıdına aldığınız ikili daireleri pişirmeye bırakın. Henüz pişmiş hamurların gözlerini hazır krema ile, burnunu havuç şeker ile, kulaklarını ve düğmelerini çikolata damlası ile yapabilirsiniz. Erittiğiniz çikolataya hazır olan kardan adamların başını sokup çıkartarak şapkasını yapabilir, kulaklarını da erimiş çikolata üzerinde sabitleyerek soğutabilirsiniz. Kırmızı kuru meyveden kestiğiniz şeriti, atkı olarak kardan adamın boynuna dolayarak, kardan adam kurabiyeyi tamamlayabilirsiniz.

3. Süslü yılbaşı ağacı kurabiye

Malzemeler:

1 kase kurabiye karışımı şeker veya 1,5 su bardağı esmer ve beyaz şeker

1/3 su bardağı tereyağı

1 çorba kaşığı un

1 yumurta

18 adet çerezli meyve aromalı aperatifler

Yeşil gıda boyası

Başta kırmızı, mavi renklerde olmak üzere yıldız ve yuvarlak şeklinde küçük şeker takımı

İstenirse jelibon

Ağaç şeklinde kurabiye kesici

Tarif:

Fırınınızı 220 dereceye ısıtın. Orta büyüklükte kapta kurabiye şeker karışımı, un, tereyağ ve hamuru karıştırın. Hafifçe unlanmış yüzeyde hamuru rulo halinde açın. Varsa ağaç şeklinde kurabiye ile hamurları kesin. Yoksa üç tane aynı büyüklükte üçgen, bir de küçük dikdörtgen keserek birleştirebilirsiniz (üçgenlerden iki tanesinin tepelerinden birer küçük üçgen eksilterek). Yağlı kağıda yerleştirdiğiniz hamurları 8 -10 dk pişirin, kenarları açık kahverengiye gelince alın. Henüz pişmiş kurabiye üzerine öncelikle yeşil gıda boyasını sürün. Yoksa yeşil renkte şekerleme ile süsleyebilirsiniz. Üzerine de çocuklarınızla birlikte istediğiniz yılbaşı ağacı süslerini yerleştirin. Makasla meyvelerden keserek de yılbaşı ağacı kurabiyesi süsü yapabilirsiniz.

İyi ve keyifli yıllara, afiyet olsun!