Çocuklarla Uzun Otomobil Seyahatlerini Kolaylaştıracak 9 Oyun

Çocuklarla Uzun Otomobil Seyahatlerini Kolaylaştıracak 9 Oyun

8237

Çocuklarla uzun otomobil seyahatlerini eğlenceli ve kolay kılmak için yapılabilecek en etkili aktivite oyun oynamaktır. İşte size eğlence garantili oyunlardan oluşan bir liste!

Çocuklarla seyahat etmek her zaman kolay olmayabilir hatta bazı çocuklar kısa yolculuklardan bile hızla sıkılabilirler. “Ne zaman varacağız?”, “Daha çok var mı?” soruları arka koltuktan tanıdık bir ses eşliğinde yükseliyorsa ne yapmak gerekir? Şanslısınız ki sizin için az hazırlık ya da hiç hazırlık gerektirmeyen bazı oyunlar derledik. Artık yolculuklarınızda hedefinize daha az stres ile ulaşmanız mümkün! İşte karşınızda çocuklarla uzun otomobil seyahatlerini kolaylaştıracak 9 oyun…

1. Casusluk yapıyorum

Çocukları bir süre eğlendirebilecek bir oyun ile başlıyoruz. “Küçük gözümle casusluk yapıyorum, arabadaki eşyaları tarıyorum ve A harfi (başka bir harf de olabilir) ile başlayan bir nesne seçiyorum” der ve diğerleri bu nesneyi bulmaya çalışır. Aynı şekilde “yeşil renkli bir nesne seçiyorum” demek ve bu nesnenin bulunmasına çalışmak da mümkündür. Renkleri, harfleri, dokuları ya da bunun gibi karakteristik özellikleri kullanarak casusluk oyununu sürdürebilirsiniz.

2. Yasaklı kelimeler

Sırada rekabetçi yönü fazla olan bir oyun var. Yolculuğunuzun başında tüm yol boyunca kullanılması yasak olan 5 kelime seçiyorsunuz. Bir kişi bu kelimelerden birini söylerse 1 puan alır. Yol sonunda en az puanı olan kişi oyunu kazanır.

3. Bingo

Bingo, kalem ve kağıtla arabada oynamak için eğlenceli bir oyun. Yolculuğa başladığınızda görebileceğiniz 20 tane (yolculuğunuzun uzunluğuna göre 50 de olabilir) nesnenin ismini yazıyorsunuz. Yol boyunca gözünüzü camdan ayırmamakta fayda var yazdığınız nesleleri gördükçe yanına işaret koyuyorsunuz. Tüm nesneleri işaretleyen ilk kişi BİNGO diye bağırıyor ve oyunun kazananı olmuş oluyor.

4. Pikniğe gidiyorum

İşte arabada oynanabilecek kolay bir hafıza oyunu. İlk kişi “pikniğe gidiyorum ve bir battaniye (ya da başka bir nesne) getiriyorum” diyerek oyuna başlar. İkinci kişi “pikniğe gidiyorum, bir battaniye ve bir top getiriyorum” diye devam eder. Her kişi listeye yeni bir nesne ekler, ta ki biri sırayı yanlış söyleyene ya da nesneyi hatırlamayana kadar…

5. Ben kimim?

Bu, çocukları düşünmeye sevk eden bir araba oyunu. Bir kişi içinden bir hayvan seçer ve diğerleri sorular sorarak seçilen hayvanı bulmaya çalışır. Her seferinde tek bir soru sorulur. Örneğin “Kaç bacağı var?”, “Uçabilir mi?” gibi… Tahmini doğru yapan ilk kişi bir sonraki tur için tahmin edilecek hayvanı seçer.

6. Alfabe yarışı

Alfabenin tüm harflerini bir kağıda yazın ve pencereden gördüğünüz nesnelerin baş harflerine karşılık gelen nesneyi ilgili harfin yanına yazın. Tüm alfabeyi ilk tamamlayan kazanır.

7. Renk oyunu

Bu oyun öncesinde biraz hazırlık gerektiriyor. Bir kağıda sütunlar çizin ve çizdiğiniz sütunlara renklerin ismini yazın. Beyaz, siyah, mavi gibi ana renklerden kaçının. Mor, turuncu, pembe vb renkleri kullanın. Yol boyunca seçtiğiniz renklerdeki araçları gördükçe kağıdın ilgili sütununa işaret ile not edin. Bakalım kim, hangi renkten, ne kadar görecek?

8. Tahmin oyunu

Çocuklar varsayım senaryoları ile ilgili düşündüren oyunları severler. Bir kişi seçtiği bir yolcuya “Ünlü biri olsan kim olurdun ve neden?” diye sorar, o kişi yanıtı verdikten sonra seçtiği bir yolcuya “bir süper gücün olsa ne olurdu ve neden?” diye sorar. Sorular bu şekilde ilerlerken en yaratıcı soru ve cevabı görmek ilginç bir deneyim olacaktır.

9. Masal yaratma

Bu her yaştan çocuk için gerçekten eğlenceli bir oyun! Bir kişi “bir varmış bir yokmuş” diyerek bir masal cümlesine başlar ve diğer kişiler de masal zamanında cümleler ekleyerek hikayeyi geliştirir. Oyunu daha eğlenceli ve renkli kılmak için masallarda olan bağlaç ve tamlamaları kullanmayı unutmayın. Örneğin “bir zamanlar”, “günlerden bir gün”, “derken”, “ve o nedenle…”, “o günden sonra” gibi…