Çocuklarla Telefon Bağımlılığı Hakkında Konuşmanın Yolları

Çocuklarla Telefon Bağımlılığı Hakkında Konuşmanın Yolları

Akıllı telefonların karşısında fazlaca vakit geçiren çocuklar için en ideal sınırlar nasıl belirlenir? İşte onunla bu konuyu konuşmanın en güzel yolları…

Teknoloji hepimizin hayatında olduğu kadar çocuklarımızın hayatında da önemli ölçüde bir role sahip. Artık hemen her çocuğun kendine ait bir cep telefonu var ve sosyal medyadan oyunlara, sohbetlerden Youtube’a, internetin birçok alanına epey hakimler. Peki ya çocuklarda telefon bağımlılığı oluşmaya başlamışsa? Burada en çok dikkat edilmesi gereken şey konunun sadece onunla değil tüm aile bireyleriyle ilgili olduğu ve bu durumu hep birlikte toparlayacak olmanızdır. İşte karşınızda çocuklarla telefon bağımlılığı hakkında konuşmanın ve çözümler bulmanın yolları!

“Biz” dilinden anlatın

Çocukların telefon kullanımıyla ilgili duyduğunuz bir rahatsızlık varsa bunu onunla konuşurken, sorunun sadece onunla kaynaklı değil, genel bir aile sorunu olarak görün. Ona anlatırken de “biz” dilinden anlatın. Örneğin, “Cep telefonları hayatımızın bu kadar büyük bir alanını kaplamamalı, hep birlikte ailece daha az kullanalım ve onun yerine birbirimize daha fazla vakit ayıralım” ya da “Cep telefonları hayatımızda var olan onlarca nesneden biri ve bunun yüzünden birbirimizi kırmayalım, hep birlikte ekranlara daha az bakalım” gibi…

ÖNERİ: Telefon yerine aile oyunları


Çocuğunuzun telefonla geçireceği saatleri azaltmak birlikte aile oyunları oynayabilirsiniz. Bu tip iletişimlerle ve ilgisini çekecek kutu oyunları ile dikkatleri bambaşka bir yere odaklamış olacaksınız.

Teknolojiyi kötülemeyin

Öncelikle teknolojiyi küçümsemeyin. Hatta çocuklarınızın teknolojiyi ne kadar sevdiğini ve bundan sonra bol bol hayatlarında olacağını unutmayın. Dolayısıyla onlara teknolojiyi ne kadar fazla kötülerseniz, sizi o kadar az dinleyeceklerdir. Bunun yerine çocuklara akıllı telefonların faydaları hakkında konuşun; projeleri için araştırma yaparken veya arkadaşlarıyla iletişim kurarken ne kadar faydalı olduğunu hatırlatın. Ardından hayatlarındaki zamanı iyi değerlendirmenin ne kadar önemli olduğunu ve ekran dışında geçirecekler zamanlarda da yapabilecekleri birçok aktivite olduğunu ve bu aktiviteleri ona hatırlatın.

ÖNERİ: Telefon yerine spor ya da müzik aktiviteleri


Çocuğunuza telefonla oynamak dışında yapabileceği birbirinden güzel aktiviteler olduğunu hatırlatırken onu spor ya da müziğe yönlendirebilirsiniz. Çocuğunuzun ilgi alanına uygun olan spor ya da müzik dalına teşvik etmek için ona aksesuarlar, enstrümanlar alabilirsiniz.

Limitleri ve sınırları birlikte tartışın

Çocukların telefonu belli saatlerde kullanması üzerine çeşitli kurallar ve sınırlar belirlemek adına bir aile toplantısı bile yapabilirsiniz. Bu toplantıda telefonla geçirilecek vakitler için uygun zaman aralıklarını hep birlikte tartışarak belirleyin. Günün belli saatlerini belirlerken, Youtube’dan Whatsapp’a, sosyal medyadan oyuna, her şeyin bu saatler içinde kullanılabileceğini netleştirin. Aynı zamanda mutfak masası, yatak odası ya da araba gibi alanlarda da telefon kullanımı kısıtlamak üzere kararlar alın. En önemlisi ise bu kurallara hep birlikte uyun. Unutmayın; çocuklar bu konuda sizi rol model alırlar ve ev içindeki kurallar en az onlar kadar ebeveynler için de geçerli olur.

ÖNERİ: Telefon bağımlılığı yerine kitap saatleri


Ev içinde kurallarınızı belirlerken telefonu hep birlikte bir kenara kaldırdığınız vakitler için en güzeli tüm aile bireylerinin kitaplarını açması ve evde hep birlikte kitap okuma saatleri yapmanız olacaktır.