Çocuklarla Sömestr Tatilinde Yapılabilecek 7 Aktivite

Çocuklarla Sömestr Tatilinde Yapılabilecek 7 Aktivite

5926

Müzelerde yaratıcı atölyelerden müzikal çocuk tiyatrolarına, lego diyarlarından akvaryumlara, çocuk şehirlerinden tema parklarına; işte sizin için seçtiğimiz 7 sömestr aktivitesi!

Çocuklar ve gençler için sabırsızlıkla beklenen günlere çok az kaldı! Okula bir müddet mola verdiğimiz iki haftalık sömestr tatili 24 Ocak Cuma itibariyle başlıyor. Şimdi sizler için de çocuklarınızla hem eğitici hem eğlenceli aktivitelerin keyfini çıkarma zamanı! Biz de bu yazımızda şehirde katılabileceğiniz yarıyıl tatili aktiviteleri neler olabilir, onu araştırdık. İşte karşınızda sömestr tatilinde yapılabilecek 8 aktivite.

1. Maşa ile Koca Ayı müzikal çocuk tiyatrosu

Çocukların favorisi olan Rus yapımı çizgi dizisi Maşa ile Koca Ayı, Tarık Şerbetçioğlu tarafından senaryolaştırılıp sahneye konuldu. Bu müzikal çocuk tiyatrosu, altı karakterin hikayesini minik seyirciler ile buluşturuyor: Maşa – Koca Ayı – Dişi Ayı – Saf Kurt – Sinsi Kurt ve Tavşan ile Maşa ve Kocayı…

20 Ocak Cuma / Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu, İzmir

21 Ocak Cumartesi / UNIQ Hall, İstanbul

22 Ocak Pazar / Caddebostan Kültür Merkezi, İstanbul

27 Ocak Cumartesi / Zübeyde Hanım Kültür Merkezi, Eskişehir

28 Ocak Pazar / MEB Şura Salonu, Ankara

3 Şubat Cumartesi / Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi, Kocaeli

4 Şubat Pazar / Bostancı Gösteri Merkezi, İstanbul

2. Kidzmondo çocuk şehrinde dopdolu bir gün

Türkiye’nin ilk çocuk şehri KidzMondo, çocukların tüm gün kaliteli vakit geçirebilecekleri, eğlenirken öğrenecekleri ve çok keyif alacakları bir mekan. İstanbul’da, Trump Alışveriş Merkezi’nde 4 bin m2 alana yayılan ve 150 kişilik uzman kadroya sahip, sokakları ve binaları olan, kendine has bir anayasa ile çocuklar tarafından yönetilen bu şehir, sömestr tatilinde harika vakit geçirmek için ideal bir seçim. Yarı yıl tatili boyunca her gün 10:30-20:00 arası açık olan KidzMondo’ya çocuğunuzu bırakarak harika bir gün geçirmesine vesile olabilirsiniz.

3. Vialand tema parkında sınırsız eğlence

Çocuklar için harika bir tema parkı olan Vialand de sömestr tatili programları arasında en ideal adreslerden biri! Çocuklarınızın unutulmaz bir gün geçirebilecekleri Vialand’de 3 saniyede 110 kilometre hıza çıkan, dünyanın en iyi dördüncü Roller Coaster’ı “Nefes Kesen”, İstanbul’un bilinmeyenleri ile tanışacağınız “Fatih’in Rüyası” ve bu yıl eklenen Buz Devri ve Angry Birds 4D sinema simülasyonu ve Cartoon Network kanalının sevilen karakterlerinin şovları dahil 30’u aşkın eğlence ünitesi bulunuyor.

4. Müzikli masal yolculuğu: Fantastik Hikayeler Makinesi

Tuba Ünsal, Ata berk Mutlu, İbrahim Selim, Sercan Badur gibi isimlerin rol aldığı bu müzikli masal yolculuğu, minik izleyicileri, uçağın mucidi Wright Kardeşler’den Hezarfen Ahmet Çelebi’ye, sinemanın mucidi Lumiere Kardeşler’den taş devrine uzanan eşsiz bir yolculuğa çıkarıyor. Bu harika masallar, 4 Şubat Cumartesi günü İş Sanat Kültür Merkezi’nde sergileniyor.

5. Legoland’de unutulmaz anılar

İstanbul’da ailelerin 3-10 yaş arasındaki çocukları ile yaratıcılık dünyasını keşfedip eğlenebileceği en iyi kapalı eğlence merkezlerinden biri olan ve LEGO parçaları ile dolu LEGOLAND Discovery Centre, sömestr aktiviteleri arasında en renklilerden biri. Bayrampaşa Forum İstanbul AVM’de bulunan Lego diyarınındaki 4D sinemadan miniland’e, lazer oyunundan lego yapımına, lego fabrikasından space missions’a, buraya bir değil birkaç gün bile ayırabilirsiniz!

6. İstanbul Sea Life Akvaryum’da balıklarla bir gün

İstanbul’un en uzun sualtı okyanus tüneline ev sahipliği yapan Dünya’nın 5.büyük akvaryumu SEA LIFE İstanbul, çocuklarla sömestr programları arasında en renklilerden biri. Çocuklarınız bu aktivitede Avrupa’nın en kalabalık köpekbalığı ailesi ve 15.000’den fazla deniz canlısını yakından görebilme şansı yakalayacak. İnteraktif dokunma havuzunda at nalı yengeçlerine dokunabilecek ve ilginç hikâyelerini öğrenebilecek. Köpekbalığı besleme seanslarını izleyebilecek.

7. Brick4Kidz ile yapılandırma oyunları

Ataşehir’de bulunan Brick4Kidz’de sömestr tatili boyunca lego aktiviteleri arasında farklı programlar bulunuyor. Brick City Engineers’da tuğlaları kullanarak şehir temalı modeller inşa eden minikler, Super Hero Academy’de lego tuğlaları ile süper kahramanlar yaratarak fantastik bir dünya kuracaklar. Robotik kodlamada kendi inşa edecekleri lego modelini her istediğini yapan bir legoya dönüştüren çocuklar Mining & Crafting’de blokları yerleştirerek yaratıcılıkları ile her şeyi inşa edebilecekler. Program detayları aşağıdaki gibi:

22-26 Ocak

09:30 – 12:30 / Brick City Engineers veya Pocket Brick Monsters

13:30 – 16:30 / Super Hero Academy II veya Robotik Kodlama I

29 Ocak – 2 Şubat

09:30 – 12:30 / Mining & Crafting II veya Galaxy Far Away Starwars

13:30 – 16:30 / Transformations Creations veya Robotik Kodlama II

8. İstanbul Modern’de birbirinden keyifli atölyeler

Resimler ve Kostümler Atölyesi

Sanat tarihinden usta ressamların resimlerinden örneklerin yer aldığı bir sunumu izleyerek, resimlerde tarif edilen dönemleri ve kostümleri değerlendiriyorlar. Ardından, önce prova mankenleri üzerinde bir kostüm tasarlıyor, sonra bu kostümü giyen bir figür için resim çalışması yaparak atölye çalışmasını tamamlıyorlar.

Geleceğin Mimarları

Çocuklar bu atölyede onlar için özel hazırlanmış geometrik biçimleri bir araya getirip boyayarak oyun alanlarıyla dolu yeşil bir kent yaratıyor. Çalışma çocuklarda kent kavramını geliştirmeyi ve çevre bilincini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Mikroskoptan Resimler

Bilimin araştırma teknikleri ile plastik sanatları buluşturan program, çocukların sık rastladıkları soğan kabuğu, kum, yaprak gibi malzemelerin mikroskop ile nasıl göründüklerinin incelenmesi ile başlıyor. Ardından gördükleri görüntülerden yola çıkarak bu mikro dünyanın resimlerini su bazlı boyalar kullanarak üretiyorlar.

Pixilation Kısa Film Atölyesi

Çocuklar bu atölyede gruplar oluşturuyor ve kendi kısa animasyon filmlerini hazırlıyor. Ortak bir hikayenin farklı yorumlarının üretildiği atölye çalışmasında çocuklar senaryo oluşturma, oyunculuk, fotoğrafçılık gibi roller üstlenerek ortak animasyonlarını tamamlıyor.

Fantastik Aksesuar Atölyesi

Sıcaktan bunalanları serinleten kafa fıskiyeleri, geçmişi gösteren gözlükler ve daha birçok fantastik makine fikri, bu atölyede doğabilecek sayısız fikrin içinde belkide en basitleri. Günlük hayatta kullandığımız gözlük, şapka ve saat gibi aksesuarların işlevlerinin dönüştürülmesi ile devam eden program çocukları, yetişkinler için olağandışı olduğu kadar gereksinim duyulabilinecek olan araçları düşünmeye, tasarlamaya ve kartonlarla modellerini hazırlamaya davet ediyor.