Çocuklarla Kamp Yapacak Ebeveynlere 6 Tüyo

Çocuklarla Kamp Yapacak Ebeveynlere 6 Tüyo

593

Çocuklarınıza doğa sevgisi aşılayacak kampları hem eğlenceli hem eksiksiz hale getirecek ipuçlarını keşfedin.

Çocuklarını büyük şehirde büyüten ailelerden biriyseniz, onların doğa ile temasının sınırlı olması muhtemeldir. Doğa sevgisini çocuklarınıza küçük yaşta aşılamak ise onlara verebileceğiniz en güzel hediyelerden biridir. Bunu başarmak için kamp, ideal bir ortamdır. Üstelik kamp yapmanın fikri bile çocukları neşelendirir! Biz de bu yazımızda çocuklarla kamp yapacak ebeveynleri düşünüyoruz ve kamp sürecini daha keyifli kılacak tüyoları bir araya getiriyoruz.

1. Hazırlıklarınızı iyi yapın

Kamp öncesi ihtiyaçları liste halinde yazmak iyi bir fikirdir. El feneri, çakı, sinek ilacı gibi birçok minik araç gerecin eksikliği kamp alanında canınızı sıkabilir. Örneğin hava kararınca ışık kaynağı önem kazanır, dolayısıyla birden fazla ışık kaynağınız olduğuna emin olmanızda fayda vardır. Kafa fenerleri iki elinizi de kullanmanıza izin verir ve bu açıdan epey kullanışlıdır. Eğer ymek yapacaksanız kamp ocağınızı, yemek pişirme setlerinizi ve diğer araç gereçleri olabildiğince hafif ve işlevsel olanlarından seçin. Mevsime uygun kıyafetler ve çadır, yeterli miktarda yiyecek de listenizde olsun.

2. Çocuklarla kamp yeri seçimi

Çocuklar ile kamp yaparken güvenlik öncelikli konulardan biridir. Çadır kuracağınız arazinin, çocuklarınızı rahatça izleyebileceğiniz bir açıklığa sahip olması önemli bir detaydır. Böylelikle çocukları takip ederken siz de daha az yorulursunuz. Ayrıca gittiğiniz yerde telefonun çektiğine emin olun ve acil bir duruma karşı size en yakın sağlık kuruluşunun nerede olduğu önceden öğrenin. Belki de ilk kampınızı elektrik, su gibi imkanlara rahatça ulaşabileceğiniz bir kamping alanında yapmayı tercih edebilirsiniz. Ülkemizin bu açıdan zengin olasılıklara sahip olduğunu unutmayın. Deneyimli ailelerin kamp alanı tavsiyeleri oldukça çok işinize yarayacaktır.

 3. Kampı hep birlikte kurun

Kampı birlikte kurmak hem eğlenceli hem de öğretici bir aktivitedir. Kampı kurarken çocuklarınızdan yardım isteyin. Çadır kurulumu, çadırların içlerinin düzenlenmesi, diğer kamp malzemelerinin yerleştirilmesi sırasında yapılan işlerden bazıları her yaştan çocuğun yapabileceği basitliktedir.

4. Doğru kıyafetler seçin

Kamp, çocukların normalden daha özgür hissettikleri bir yerdir. Çocuklar kamp alanında bolca koşar, ıslanır ve üstlerini kirletirler. Dolayısıyla kampta çocukların üstlerinin sürekli temiz kalmasını sağlamak beyhude bir çaba olabilir. En iyisi rahat olmaktır. Giyim için kolay kuruyan, hafif malzemeler seçin. Tüm kıyafetlerin bir yedeği olsun. Çorap ve ayakkabılar sık ıslanan parçalardır; onların daha çok yedeğini alabilirsiniz. Su geçirmeyen yağmur çizmeleri de duruma göre tercih edilebilir ancak ayakları hızlı terlettiğini de unutmayın. Gün boyu sıcaklıkların çok değiştiği bir ortamdaysanız çocuklarınızı kat kat giydirin. Polar kıyafetler soğuk zamanlar için uygundur. Uyku tulumlarınızı da hava sıcaklığına göre seçin.

5. Yemek konusunu abartmayın

Kampta yemeklerin de işlevsel olması önemlidir. Fındık, fıstık, kuru meyve gibi atıştırmalıklar enerji verir ve cepte de taşınabilir. Salatalık gibi malzemeleri yıkanmış ve ayıklanmış olarak yanınıza alabilirsiniz. Kamp ocağında makarna, omlet gibi yemekleri kolayca yapabilir ya da daha pratik olacak şekilde yanınıza sandviç ekmeği alabilirsiniz. Ateş yakıp sucuk ekmek yapmak, patetes közlemek gibi eğlenceli yemekler de mümkündür. Çocukların elleriyle yiyebilecekleri mısır ya da meyve gibi yiyecekleri yanınıza almayı unutmayın.

6. Aktiviteler konusunda seçenek çok

Kampta yürüyüşten balık tutmaya, kuş gözlemlenmeden çimlerde yuvarlanmaya kadar yapabilecek türlü türlü aktivite vardır. Yanınıza dürbün, bitkileri görsellerle anlatan kitaplar, boya kalemleri ve kağıdı gibi ekipmanları almanız, işleri daha da keyifli ve öğretici hale getirecektir.