Çocuklarla Birlikte Yapabileceğiniz 4 Geri Dönüşüm Aktivitesi

Çocuklarla Birlikte Yapabileceğiniz 4 Geri Dönüşüm Aktivitesi

Yumurta kabuklarından şişelere, tuvalet kağıdı rulolarından kapaklara, marakaslardan gözlüklere; çocuklarınızla birlikte yapabileceğiniz birbirinden yaratıcı geri dönüşüm aktiviteleri burada!

Bu hafta sizlere çocuklarla birlikte yapabileceğiniz şirin oyuncaklar için, akıllı ve pratik 4 geri dönüşüm aktivitesinden bahsetmek istiyoruz. Evinizde bulabileceğiniz malzemeler ile yapabileceğiniz bu etkinlikler çocuklar için yaratıcı bir sanat projesi olmasının ötesinde kesme, boyama ve renklendirme gibi ince motor becerilerini de geliştirmek için çok önemli. İşte ihtiyacınız olan malzemeler ve adım admı aktivite detayları!

1. Yumurta Kartonundan Koruyucu Gözlükler

Maskeli maceraperestlerin ve minik bilim adamlarının tercih edeceği türden bir oyuncak.

Malzemeler:

– Yumurta kartonu

– Makas

– Kalem

– Boya, çıkartmalar ve diğer sanat malzemeleri

– Şerit ve ip

Nasıl yapacaksınız?

Önce yumurta kartonunun kapağını çıkarıp sonuna kadar iki çukur keserek başlayın. Bu iki çukur gözlüğü veya maskeyi oluşturacaktır. Mukavvanın fazlalıklarını oyuk kenarlarından keserek alın. Mukavvanın köşelerine kalemle oyuklar açın, bu deliklerden ipleri geçirerek gözlük bağcıklarını yapın. Çukurların orta noktasından daha büyük delikler açın, bu bölüm de göz yuvarlakları olacak.

Çocuğunuzdan maskesini veya gözlüklerini boya, işaretleyiciler, çıkartmalar ve diğer sanat malzemeleri kullanarak süslemelerini isteyin. Hepsi bu kadar!

2. Tuvalet Kağıdı Rulosundan Marakas

Müzik aletleri pahalı olabilir ancak geri dönüşüm malzemeleri kullanarak basit ve eğlenceli bir müzik aleti yapmak mümkün.

Malzemeler:

– Tuvalet kağıdı rulosu

– Renkli kağıt

– Yapıştırıcı

– Kalem

– Kuru makarna, fasulye veya pirinç

Nasıl yapacaksınız?

Tuvalet kağıdı rulosunu renkli kağıda yerleştirin. Rulonun boyutlarını kağıda çizmek için kalem kullanın. Çocuğunuzun kağıdın uzun bölümlerini çizgilerinizle kesmesine izin verin. Renkli kağıdı tuvalet kağıdına yapıştırın.

Çocuğunuzu eğlenceli şekiller, desenler ve diğer renkli kağıt tabakalardan süslemeler yapmasına, saçaklar çizmeye ve kesmeye teşvik edin. Ona ev yapımı marakas için renkli kağıttan “kapaklar” yapmasına yardımcı olun. Kapaklar rulo deliklerinden biraz daha büyük olmalıdır. Kağıt rulosunun bir ucuna az miktarda tutkal koyun. Kapaklardan bir tanesini tutkallayın ve kısa bir süre kurutun. Çocuğunuzun kağıt rulonun içine bir iki avuç fasulye, makarna veya pirinç koymasına izin verin. Tutkalladığınız diğer kapakla da kağıdın diğer ucunu kapatın. Marakası kurumaya bırakın. Kuruduktan sonra çocuğunuz onu sallayarak seslerin tadını çıkarabilir!

Bunu da okuyun: Çocukların İnce Motor Becerisini Geliştirecek 5 Aktivite
Çocukların el ve parmaklarındaki kasların yönetilmesi anlamına gelen ince motor becerisi her ebeveynin önem vermesi gereken konuların başlarında gelir. Çocukların ince motor becerileri geliştiğinde kendi ayakkabılarını bağlamayı, düğmelerini iliklemeyi ve çatal, makas, kalem gibi objeleri doğru şekilde tutmayı öğrenmiş olurlar.

3. Şişe kapağından mıknatıslar

Çocuğunuzun yaptığı sanat eserlerini buzdolabınızın üzerinde sergilerken yine kendi yaptığı mıknatısları kullanması harika bir fikir. Bu aktiviteden sonra çocuğunuz şişe kapakları toplamaya başlarsa şaşırmayın.

Malzemeler:

– Şişe kapakları

– Renkli kartonlar

– Küçük renkli boncuk ve düğmeler

– Yapıştırıcı

– Manyetik şeritler

Nasıl yapacaksınız?

Çocuğunuzla şişe kapaklarının arkasına bir parça mıknatıs yapıştırın. Şişe kapaklarının iç kısmına daire şeklinde kestiğiniz renkli kartonları yapıştırın. Bu kartonların üzerine renkli boncuk ve düğmeler yapıştırarak süslemelerini birlikte yapın. Hepsi bu kadar, eğlenceli mıknatıslarınız hazır!

4. Şişe marakas

İşte size başka bir marakas tarifi daha.

Malzemeler:

– 2 adet plastik şişe

– Küçük çakıl taşları, fasulye ve pirinç taneleri

– Kağıt bant

– Renki boya kalemleri

Nasıl yapacaksınız?

Plastik şişeleri yıkayıp kurutun, çocuğunuzun plastik şişeyi kendi seçtiği malzemeler ile doldurmasına izin verin. Bu seçimi yaparken çakıl taşlarının, fasulye ve pirinç tanelerinin marakas içinde oluşturacağı seslerle ilgili konuşun. Şişenin kapağını kapatın ve çocuğunuzun kağıt bant ile şişeyi kaplamasına izin verin. Ardından şişenin üstünü istediği şekilde süslesin. Bu şekilde hazırladığınız ve farklı malzemelerle doldurduğunuz iki eğlenceli marakasınız oldu bile.