Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar

Çocuklarla Evde Oynanacak Oyunlar

Çocuklarınızın evde sıkılmamasını sağlamak ve aynı okuldaki gibi gelişimlerini desteklemek üzere çocuklarla evde oynanacak oyunlar tavsiyelerimize göz atın!

Evde ailece vakit geçirmenin tadı bambaşka. Ancak normal şartlarda anaokulunda, okulda veya kreşte arkadaşlarıyla bol vakit geçiren, bütün gün oyunlar oynayan ve oyalanan, enerjisini buralarda atan çocuklar için bu durum kimi zaman pek de kolay olmayabilir. Eve kapanmak durumundaysanız ve onları oyalamak istiyorsanız size çocuklarla evde oynanacak oyunlar konusunda tavsiyelerimiz var!

Çocuklarla evde yapılacak etkinlikler

Öncelikle çocuklarla evde oynanacak oyunlar için birinci hedefin yaratıcılığı ortaya koymak olduğunu unutmayın. Örneğin sanatsal yaratıcılığının keyfini çıkarması için odasındaki bir duvarı tuval gibi kullanabilirsiniz. Bir duvarı özgürce boyayabiliyor olması onun yaratıcılığını katlayacak ve çok keyifli vakit geçirmesini sağlayacak.

Bir diğer hedefiniz de çocuğunuzun evden çıkmasa da sosyalleşebilmesini, duygu ve düşüncelerini sevdikleriyle paylaşabilmesi olabilir. Bunun için de el yapımı kartlar ve mektuplar hazırlatabilirsiniz. El işi kağıtlarını, makasları, kalemleri, kartonları, boyaları, kurdeleleri, düğmeleri; kısacası bir kolaj çalışması için elinizde ne varsa ortaya dökün ve hem tasarım yapmasını hem de sevdikleri için içlerine yazı yazmasını isteyin.

Çocuğunuzla ev aktiviteleri arasında en eğlencelilerden biri de müzik aletleri tasarlamaktır. Evde Müzik Aleti Yapımı yazımızı tıklayarak makaras, flüt gibi eğlenceli enstrümanları evinizdeki birçok gereci geri dönüştürerek nasıl yapabileceğinizi keşfedin.

Çocukların mutfakta nasıl da eğlenceli vakitler geçirebileceğini unutmayın ve onları hem yemek yapmaya hem de tadım yapmaya teşvik edecek aktiviteler yapın. Çocuklarla Mutfakta Eğlenceli Bir Gün Geçirin yazımızı tıklayın ve ev yapımı pizza, rengarenk köfte gibi eğlenceli tarifleri okuyun.

Çocuklarla evde oynayabileceğiniz oyunlar

Şimdi de sırada çocuklarla evde oynanacak oyunlar var. Elbette burada farklı yaş grupları için farklı önerilerimiz olacak, ancak öncesinde birkaç temel oyundan bashedebiliriz.

Çocuklar için evde olmak demek enerjilerini atamamak olmamalı. Okulda ya da sokakta yaptıkları gibi spor aktivitelerini evde de devam ettirmelerinde fayda var. Evde Yapılabilecek Çocuk Egzersizleri Nelerdir? yazımızı tıklayarak spor aktivitelerini keşfedebilirsiniz.

Aynı zamanda çocuklarla evde oynanacak eğitici oyunlar da mutlaka aktivite listenizde yer almalı. Okul Öncesi Çocuklar için 5 Eğitici Oyuncak yazımıza göz atarak ahşap blok, lego duplo, eşleştirme kartları, manyetik yazı tahtası ve ince motor geliştiren oyuncaklar gibi oyunları yakından inceleyebilirsiniz.

Evinizi Dağıtmayacak 7 Çocuk Aktivitesi yazımız da yorgun düşmüş ebeveyenler için faydalı olacaktır. Hemen aşağıda ise yaş gruplarına göre önerilerimizi bulabilirsiniz.

2 yaş çocuklarla evde oynayabileceğiniz oyunlar

İlk olarak 2 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar ile başlıyoruz. Çoğumuzun bebekliğinde olmazsa olmaz bir oyun olan evcilik listemizin ilk sırasında. Çocuğunuz bu oyunla hayalindeki karakterleri canlandıracak ve oldukça rahatlayacak.

Bir diğer eğlenceli ve eğitici oyun da hayvan taklitleri oyunu olacak. Örneğin çocuğunuzun oyuncak hayvanlarından kura çekebilir ve çektiğiniz hayvanın taklidini birlikte yapabilirsiniz.

Müzik çocukların gelişimi için olmazsa olmazlardan. Evde dans aktivitesi de onun enerjisini atmasını ve çok eğlenmesini sağlayacak. Müziği açın, dans edin ve müziği kapatınca donun. Bu oyun onları güldürecek.

2 yaş grubu çocuklar için görsel zeka geliştiren bir oyun önerimiz de renk, vb gruplamaca oyunları. Eşleştirme kartları ya da bir sürü farklı renkte kartları ortaya dökün ve aynı olanları gruplamasını isteyin.

3-4 yaş grubu çocuklarla evde oynayabileceğiniz oyunlar

Eğer 3-4 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar neler diye merak ediyorsanız bu önerilerimiz de sizin için! Öncelikle en eğlencelisi ile başlıyoruz: Saklambaç! Çocuğunuz evinizde birlikte oynayacağınız bu oyunla hem enerjisini atacak hem de çok eğlenecek.

Yine eşleştirme kartları bu yaş grubu çocuklar için de en geliştirici oyunalr arasında. Eşleştirme kartlarının yanı sıra yap-boz oyunlar da 3-4 yaş grubu için faydalı olacaktır.

Çoraplardan el kuklaları yapmak, pet şişeleri bakliyatlarla doldurup müzik aletleri tasarlamak gibi geri dönüşüme dair aktiviteler de 3-4 yaşındaki çocuklar için ideal olacaktır.

5-6 yaş grubu çocuklarla evde oynayabileceğiniz oyunlar

Son olarak sırada 5 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar ile 6 yaş çocuklarla evde oynanacak oyunlar var. Öncelikle bu yaş grubunun en sevdiği oyunlar arasında kutu oyunları olduğunu hatırlatalım. Evde ailece oynayacağınız kutu oyunları hem onların keyifli vakitler geçirmesini sağlayacak hem de rekabet duygusunu deneyimlemelerine vesile olacak. Kutu oyunları çocukların dikkat ve konsantrasyonunu da geliştiriyor olacak.

5-6 yaş grubu çocuklarla evde oynayabileceğiniz diğer oyun seçenekleri de duyulara dair olabilir. Örneğin bardaklara dolduracağunız farklı içecekleri gözü kapalı şekilde tatmasını ve ne olduklarını tahmin etmesini isteyebilirsiniz. Böylece tad duyusuyla oynamış olacak. Aynı şekilde küçük kaselere çeşitli baharatlar koyup koklayarak onları tahmin etmesini ya da gözleri yine kapalıyken çeşitli sesler dinletip onların ne olduğunu bulmasını sağlayarak duyu geliştirme oyunları yaratabilirsiniz.

Lego, zeka oyunları, müzikli oyunlar ve kitap aktiviteleri de bu yaş grubu için güzel bir seçenek olacaktır. Bunun için Evde Oynanacak Oyunlar yazımızdan ipuçlarına bakabilirsiniz. Son olarak da onların matematik yeteneklerini arttıracak aktivitelerle eğitici ve eğlenceli seçenekler sunabilirsiniz. Bunun için Çocuklar İçin 7 Eğlenceli Matematik Aktivitesi yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.