Çocuklarınızın Sebze Yemeyi Sevmesi İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

Çocuklarınızın Sebze Yemeyi Sevmesi İçin Yapabileceğiniz 5 Şey

6332

Sebze yemekten hoşlanmayan çocuklar için etkili olacak bu 5 tüyoyu mutlaka okuyun!

Ailelerin en zorlu ikilemlerden biri de çocukların sebze yemelerini sağlamaktır. Ebeveynler çocuklarına sağlıklı sebze yemeklerini, çoğu zaman çaresizlikten “yemeğini yemezsen tatlı yok” ya da “bezelyeni bitirene kadar masada kal” gibi ceza yöntemleriyle yedirmeyi başarsa bile bu durum, çocuğun sebzelerden daha fazla nefret etmesini sağlıyor. Israr ve inatlaşma işe yaramıyor ama araştırmalar bazı işe yarar yöntemlere dikkat çekiyor. Çocuğunuza sebze yemeyi sevdirecek yöntemleri sizler için derledik.

1. Çocuğunuza sebzelerle ilgili resim kitapları okuyarak çalışmalara erkenden başlayın

Çocuğunuzun sebzeyi sevmesine yardımcı olmak, mutfağın dışında başlayabilir. Bu konuda yapılan üç çalışma da resim kitapları aracılığıyla bu besinlere maruz kalan küçük çocukların, yeni gıdaları tatma isteğini arttırdığını göstermiştir.

2. Gülümseyin

Eğer yemeği bir gülümseme ile sunarsanız, çocuklar yeni gıdaları tatma eğilimi gösterirler. Çocuğunuzun bu yeni sebzeyi seveceğinden şüphelenseniz bile en iyi ödüllü performansınızı ve gülümsemenizi ortaya koyun.

Bunu da okuyun: Kış Mevsimine Özel Çocuk Beslenmesi
Mikropların okulda ve sokakta kol gezdiği, soğukların üşüttüğü, hastalıkların minik bedenlere haince girdiği bu mevsimde, çocuklarınızın beslenmesine her zamankinden daha fazla dikkat etmelisiniz ki dirençleri yüksek olsun.

3. Sebzeleri fast food yemekleri gibi sunun

Hamburgerler popülerdir, çünkü çocuklar reklam panoları ve restoran tabelalarıyla bu yiyeceklere sürekli maruz kalırlar. Amerika’da yapılan bir araştırma, anaokulu öğrencilerinin günde ortalama üç adet fast-food reklamı gördüğünü ve gençlerde bu rakamın daha fazla olduğunu gösteriyor. Sebzelerin güzel resimlerini asarak, bakkaldaki renklerine hayran kalarak, kahramaların süper sebzeler ile beslendiği hikayeler hazırlayarak ve kendi favori sebze yemeklerinizden bahsederek evinizde sebzelerle reklamlar yaratın. Aynı zamanda değişik pişirme yöntemleri kullanmakta işe yarayacaktır. Yemekleri dip soslarla, üzerinde eritilmiş peynirlerle servis etmeyi deneyebilirsiniz. Çocukların tipik olarak kabulünü arttırmak için yeni bir yiyeceğe 8 ila 15 arası maruz kalmaya ihtiyacı olduğunu düşündüğümüzde, günlük olarak kişisel vejetaryen reklamlarınızı yayınlamaya devam etmemiz gerektiği açıktır.

4. Yemekle oyun oynayın

Yapılan araştırmalar, duyusal gıda oyununun (mümkün olduğunca çok duyu içeren aktiviteler, oyunlar) yemek, el sanatları ve yemek pişirme gibi pek çok alanda, çocuğun sevdiği her türlü yeni zevke katkıda bulunduğunu göstermiştir. Yemeklere görme, işitme, koklama, tatma ve dokunma duyularına hitap eden oyunlar ekleyin. Dört hafta boyunca her gün duyusal besinlerle uğraşan okul öncesi çocuklarda, şaşırtıcı değişiklikler meydana geldiğini belirten araştırmalar mevcuttur. Yemek oyununu bir başlangıç olarak düşünün.

5. En önemlisi, asla vazgeçmeyin

Çocuklarınızla birlikte yemek yiyeyerek, yemek pişirerek ve yeni tarifler oluşturarak onları sağlıklı yiyeceklere maruz bırakmaya devam edin.