Çocuklarınıza Paraya Dair Öğretebileceğiniz 10 Şey

Çocuklarınıza Paraya Dair Öğretebileceğiniz 10 Şey

Çocuğunuzun parayla duyarlı ve dengeli bir ilişkisinin olmasını ister misiniz? Bu ipuçları çocuğunuzun nasıl para kazanacağını ve paranın yönetileceğini öğrenmesine yardımcı olacaktır.

Özellikle şehir hayatında çocukların ciddi harcamalar gerektiren talepleri çok erken yaşlarda başlayabiliyor. Çocuğunuz sizden bazı şeyler almanızı istemeye başladıysa ona para ile ilgili açıklamalar yapmanızın zamanı gelmiş demektir. Bu bilgilerin erken yaşta öğretilmeye başlaması onların tüm yaşamlarını etkileyecek. Bunu nasıl yapacağınıza ve anlatmaya nereden başlayacağınıza emin değil misiniz? İşte çocuklarınıza paraya dair öğretebileceğiniz 10 şey. 

1. Para ağaçlarda yetişmez

Çocuğunuz sizi ATM’den para çekerken görüyorsa, paranın sınırlı bir kaynak olduğunun farkında olmaz. Böyle bir durumda para kazanmak için çalıştığınızı ve bankanın sadece parayı güvende tutan bir yer olduğunu açıklayın.

2. Bütçe çalışması yapın

Çocuklara parayı yönetmeye başlamayı öğretmenin en iyi yolu, onlara biraz vermektir. Ellerindeki limitle neleri alıp, neleri alamayacağını anlamaya başlayacaktır. Herşeyi alamamaları önemlidir, böylelikle ilk elden harcamalarının sonuçlarını görmeye başlayacaklar.

3. İyi şeyler bekleyenlere gelir

Modern hayatın pompalanan sloganlarından biri de “şimdi satın al, sonra öde” yaklaşımı. Bu zihniyet çocuklarınızın yaşamına ilerde sıkıntılı kredi kartı borçları olarak dönebilir. Çocuğunuza, bekleyerek satın alacağı bir ürünün getireceği memnuniyeti öğretin. İyi şeylerin özen ve emek gerektirdiğini ne kadar erken anlarsa o kadar iyi.

4. Parayı alır almaz harcamayın

Sınırlama dürtüsü, satın alma hazzı ile el ele gider. Bu konuyu anlaşılır kılmak için şöyle bir yöntem izleyebilirsiniz. Alışveriş yapmadan önce bir bütçe oluşturun. Ne alacağınızı, hangi mağazalara gideceğinizi ve her bir ürün için fiyat aralığını ana hatlarıyla belirtin. Ardından internetteki fiyatları karşılaştırın ve kampanyaları kontrol edin. Bu sizin rutininiz olsun bu şekilde tasarruflu alışveriş ve planlamanın satın alma sürecinin bir parçası olduğunu göstermiş olacaksınız.

5. Tasarruf iyidir

Çocuğunuz harçlığının yetmediği yeni bir oyuncak bebek mi istiyor? Ona biriktirmesini söyleyin! Gereken parayı biriktirdiğinde alışverişe birlikte gidin ve kasiyere ödeme yapmasına izin verin. Bir hedef için sabretmenin ve sonucunda ödüllendirilmenin getirdiği memnuniyet duygusunu kolay kolay unutmayacağına emin olabilirsiniz.

6. Harcamalarını takip etmesini sağlayın

Çocuğunuza verdiğiniz harçlığı nasıl harcadığını bilmesi, onun para yönetimi becerilerinde gelişmesi için önemli bir adımdır. Parasını takip etmek için bilgisayarda bir dosya açmasına ya da fiş, makbuz gibi evrakları saklayabileceği bir dosya kullanmasına izin verin.

7. Dilek listesi yaptırın

Çocukların öncelikleri belirlemesi zordur, bu yüzden birlikte oturun ve çocuğunuzun parasıyla yapmak istediklerinin bir listesini yapın. Ardından her dilek için neyin önemli olduğunu tartışarak listeyi sıralamasına yardım edin.

8. Tasarruflardan en iyi şekilde yararlanın

Çocuğunuza, tasarruf fon ve hesapları gibi ilgisini çekebilecek tasarruf araçlarını tanıtın. Zaman içinde sadece 10 TL’nin bu araçlarla nasıl büyüyebileceğini gösterin. Şaşıracaktır!

9. Şüpheyi kullanın

Satın almak istenilen ürünlerle ilgili sağlıklı şüphecilik, ona sadece televizyondaki ürünlerin cazibesine karşı koyabileceği için değil, aynı zamanda doğru kıyafetlere ve oyuncaklara sahip olarak çok daha havalı olacağını da anlatacaktır.

10. Paylaşmayı da öğretin

Çocuklarınıza verdiğiniz harçlığın bir kısmı ile de bağış yapmasını sağlayın. Böylece para ile sadece bir şeyler satın alınmadığını aynı zamanda insanlara yardım da edilebileceğini öğrenecektir.