Çocuklarınıza Para Konusunda Sorumluluk Kazandırmanın 4 Yolu

Çocuklarınıza Para Konusunda Sorumluluk Kazandırmanın 4 Yolu

960

Ebeveynlerin çocuklarıyla zaman zaman ciddi konuşmalar yapması gerekir. Çocuklara anlatmanın önemli olduğu konular içinde ilk akla gelenlerin genellikle cinsellikle, ölümle ve dinle ilgili konular olduğu düşünülür. Ancak, finansal sorumluluk ve para konusu da son derece önemli meseleler arasındadır.

Çocuklar paranın anlamını tam olarak anlamıyorlar, bu yüzden para konuşması özellikle içinde yaşadığımız tüketim toplumuyla ilgili olarak, oldukça önemlidir. Tabii ki, çoğu ebeveynin böyle bir sohbete nasıl başlayacağından emin olmaması doğaldır. Çocuklar para biriminin bir ATM’den çıktığını gördüklerinde, ebeveynlerinin para kazanması gerektiğinin farkına varmazlar. Esasında nakit sınırlı bir kaynaktır; bununla birlikte, parayı sınırlı bir perspektiften tartışmak zordur. Çocuklarınıza para ve finansal sorumluluk kavramını anlatmanın bazı heyecan verici yolları var. İşte bunlardan dördü…

1. Maliyetler ve para ilişkisi

Öncelikle ve en önemlisi, çocuklar bu dünyada hiçbir şeyin bedava olmadığını anlamalıdır. Nakit, emek karşılığı ya da takas usulü olsun her maddi şey için bir ödeme yapılması gerekiyor. Bu yüzden, sadece bir şeyin belli bir miktar paraya mal olduğunu söylemek yerine, çocuklarınıza kesin bir örnek göstermeniz gerekir. Örneğin, bir kumbara veya tasarruf kavanozuyla başlayabilirsiniz. Çocuğunuza ev işleri için, bir miktarı kumbaralarında biriktirilmesi şartıyla ödeme yapmayı düşünebilirsiniz. Böylelikle, tasarruflarını almalarına ve istedikleri veya ihtiyaç duydukları bir şeye harcamasına izin vereceğiniz bir döngü yaratabilirsiniz. Bu alıştırma, sıkı çalışmanın faydalarını göstermenin ve hem istekler hem ihtiyaçlar için tasarruf sağlamanın harika bir yoludur.

2. Tasarrufun değeri

Elbette çocuğunuza ihtiyaç ve taleplerin çoğu zaman paraya mal olduğu gerçeğini göstermek değil, aynı zamanda tasarrufun değerini ve faydalarını göstermek de zorunludur. Çocukların çoğu, doğum günleri veya bayram için biraz harçlık aldıklarında, onu hemen “harcamak” zorunda olduklarını düşünürler. İstedikleri bir şey varsa hemen satın almalarına teşvik etmeyin. Bunun yerine, paralarını birkaç hafta biriktirmeleri için ikna edin. Bunu yapmak onlara tasarruf etmenin ve daha önemli alımlar yapmanın değerini öğretecek.

3. Para sınırı

Çocuklara para ve maddi kaynaklar hakkında bilgi verirken, net para sınırları oluşturmak esastır. Bu, paranızın nerede durduğu ve çocuğunuzun parasının nerede başladığı konusunda tam bir anlayış olduğu anlamına gelir. Çocuğunuza para harcarken kendi kendini kontrol etmesini ve temkinli olmasını öğretir. Böylece dikkatsiz olmazlar ve gerektiğinde onları korumanızı beklerler. Finansal sorumluluk söz konusu olduğunda, para sınırlıdır da. Bu sınırları belirginleştirmek için:

– Hem siz hem de çocuklarınız için net beklentiler belirleyin.

Çocuklara kendi para problemleriyle nasıl başa çıkacaklarını öğrenmesinde yardımcı olun.

– Lüks ve gereksiz alımları ortadan kaldırın.

Çocuklara sahip oldukları paranın nasıl kontrol edileceğini ve yönetileceğini öğretin.

4. Vermenin değeri

Çocuklarınızın para sahibi olma ve parayı oyuncaklara ve oyunlara harcama fikrini beğenmeye başlaması uzun sürmez. Bu noktada, çocuğunuza sadece kazanmanın ve sahip olmanın değil, aynı zamanda vermenin de değeri hakkında öğretmeye başlamak önemlidir. Bu nedenle, çocuklarınızı sadece alışveriş merkezine ve süpermarketlere götürmeyin, yardım etkinliklerine ya da çocuklarınızın yardımını takdir edecek bir derneğe götürün. Bunu yapmak, insani değerleri ve para kazanma şansı olmayan diğer insanlara yardım etme ihtiyacını anlamasına ve oyuncak ya da oyun satın almanın ötesinde bir şey olduğunu görmesine yardım edecektir.