Çocuğunuzun Uykuya Rahat Bir Şekilde Dalması İçin 5 İpucu

Çocuğunuzun Uykuya Rahat Bir Şekilde Dalması İçin 5 İpucu

Çocuklar uykuya her zaman kolay geçmedikleri gibi bazı geceler sık sık uyanıyor da olurlar ve her ebeveyn çocuğunun uyku düzeni ile ilgili sıkıntılar yaşabilir. İşte size bu gibi durumlarda neler yapabileceğinize dair bazı ipuçları!

Bebeğinizin iyi uyuması her şeyden önce onu sağlıklı tutmak için önemlidir. Çocuklarınızın yaşları değiştikçe uyku düzenleri de değişebilir ve onları uyutmak her zaman kolay değildir. “İyi” uyuyanların bile uyumadıkları zamanlar olur ya da gece boyunca sık sık uyanabilirler. Bebeğiniz belki diş ağrısı çekiyordur belki de öğleden sonra uykusunu kaçırmıştır ve çok yorgundur. Bu hırçın ve direnç dolu zamanlarda onu sakinleştirip rahatlatacak bazı yöntemler mevcut. İşte size birkaç ipucu!

1. Uyku dostu bir ortam yaratın

Oyuncakları görmek, televizyonun açık olması ya da odadaki diğer insanları fark etmek bebeğin aşırı uyarılmasına neden olur ve uykuya geçişi zorlaştırır. Mümkünse onu sessiz ve karanlık bir odaya alın. Sakin bir ortam yaratmak için yumuşak müzik veya beyaz gürültü de kullanabilirsiniz. Ayrıca ortam ısının 20-22 derece civarında olması da idealdir.

2. Geleneksel olana başvurun

Yürümeye başlayan çocuğunuzun sallayarak uyutmak için artık çok büyük olduğunu düşünebilirsiniz ancak onu kucağa alıp sallamak gerçekten de yorgun bir çocuğa yardımcı olacaktır. Çocuğunuza sarılırken ona sıkıca bastırmayın ama sıkıca sarın; böylece kollarınız, göğsünüz ve yüzünüzle onu kundak battaniyesi gibi sarabilirsiniz. Sallama esnasında farklı ritimleri deneyebilirsiniz. Bazı bebekler yumuşak ve sabit bir sallamayı tercih ederken, bazıları daha güçlü bir ritim ile uykuya daha rahat geçebilir.

Sallamayı uykuya daldıktan sonra bir süre daha devam ettirin. Eğer çocuğunuz uyumadan önce uzun süre hırçınlaştıysa bu süreyi 20 dakikaya kadar uzatabilirsiniz. Sallamayı bıraktıktan sonra uyanması sizi daha çok zorlayacağından, bu süreyi uzun tutmak kesinlikle daha mantıklı olacaktır.

3. Şarkı söyleyin

Müzik ikinizi de rahatlatabilir. Kendi favori şarkılarınız, bir çocuk şarkısı ya da eski bir ninni, hatta bebekler için hazırlanmış bir müzik CD’si bile kullanabilirsiniz. Uzun süredir şarkı söylemeyen biriyseniz bile artık bebeğiniz için bir şarkıcı olduğunuzu söyleyebiliriz! Sizi yargılamadan dinleyen bir dinleyiciniz var, tadını çıkarmaya bakın.

Bunu da okuyun: Uykuya Direnen Bebekler İçin Kim West Metodu
Tüm dünyada Sleep Lady olarak tanınan aile terapisti Kim West tarafından geliştirilen yöntemde, Bırakın Ağlasın Yöntemi’nden daha uzun bir süreç gerekir. Kim West, uyurken ayakta sallama, emzirme gibi alışkanlıkları aşamalı olarak kesmeyi sağlar. Zamanla bebek kendi kendine uykuya dalmayı öğrenir.

4. Dinginleştirici ritüeller yaratın

Bebekler duştan sonra daha rahat uykuya dalarlar. Ancak karınları çok tokken de yıkamamak gerekir. Doğru zamanda bebeğinizi yıkamak işinizi çok kolaylaştıracaktır. Bebeğinizi yatağına yatırdıktan sonra yapacağınız bebek masajı da etkili bir gevşeme yöntemidir. Uykudan önce emzirmek ve gazını almak da onu rahatlatır ve daha kolay bir şekilde uykuya geçmesini sağlar.

5. Beden dilini etkili kullanın

Bazen bebeğiniz biraz fazla abartılmış bir üzüntü ve sızlanma ile sizin kucağınızda uyumak isteyebilir. Eninde sonunda onu yerine yatırmak zorunda kalacaksınız. Bunu yaptığınız zaman onu yan yatırmaya çalışın ve tekrar sızlanarak size dönemeye çalışırsa ellerinizi sırtına hafifçe bastırarak tutun. Birkaç saniye içinde direnci geçecek ve kasları gevşeyerek daha derin uykuya dalacaktır.