Çocukların Tuvalet Eğitiminde Yapılmaması Gereken 6 Şey

Çocukların Tuvalet Eğitiminde Yapılmaması Gereken 6 Şey

10616

Lazımlıklar alındı ve çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamaya hazırsınız. Bu konuda birbirinden farklı yaklaşımlarla karşılacak olsanız da yapılmaması gerekenler genelde hep aynıdır. Peki nelerdir bunlar? Yanıtlar aşağıda!

Tuvalet eğitim sürecini tamamlamak özellikle yeni yürümeye başlayan çocuklu ailelerin gündemdedir ve bu alışkanlığın kazanılması aileyi çok rahatlatacaktır. Çocukların tuvalet eğitiminde yapılmaması gereken bu 6 şey ise her ebeveynin aklında bulunsa iyi olur.

1. Eğitime çok erken başlamak

Çok erken yaşta başlayan eğitimlerde genelde ebeveynler kendilerini eğitir. Çocuğunuzla ilgilinen bir bakıcı varsa genelde yaptığı çocuğunuzun biyolojik ritmini gözlemek ve ipuçları doğrultusunda onların zamanında tuvalete gitmelerine yardımcı olmaktır. Ancak çocuğunuz her zaman sizinle ya da bakıcısı ile değilse örneğin bütün bir günü dedesiyle geçirecekse ya da bakıcınız değişmek zorunda kaldıysa sizin sisteminize yeni kişilerin ayak uydurması zaman alacaktır. Esasında güvenilir ve hızlı bir tuvalet eğitimi için en iyi yaş aralığı iki ila dörttür.

2. Kabızlığa dikkat edin

Çocukların bağırsaklarını tam olarak kontrol edebilmeleri için aylar geçmesi gerekebilir. Bu esnadaki en büyük risklerden biri kabızlıktır. Bir çocuk lazımlık ile birkaç olumsuz deneyim yaşadığında sonrasında onu kullanma korkusu geliştirdiğinde kabızlık ortaya çıkabilir. Bebek bezlerini kullanma seçeneği olmadığında da günlerce kakasını tutmayı seçebilirler. En nihayetinde tuvalete gittiğinde de bu acı verici olabilir. Çocuğunuzda böyle bir korku gelişmemesi için gerektiğinde çocuk bezi kullanın ve kabızlık durumunda doktorunuza danışın.

3. Olumlu bir dil seçin

Çocuğunuz kakası ya da poposu için “kirli”, “kokmuş”, “pis” gibi ifadeler kullanmayın. Bu onların özgüvenlerini etkileyebilir. Çocuklar her konuda olduğu gibi tuvalet eğitimi esnasında da övgüye, olumlu pekiştirmeye ve sevecen cesaretlendirmeye daha pozitif cevaplar verir. Elbette, olumsuz bir tavırla ya da sinirlenerek de istediğinizi yapmalarını sağlayabilirsiniz, ancak bu bir korku tepkisi yaratır. Uzmanlar, çocuklar bir kaza geçirdiği takdirde cezalandırılırsa, ebeveyn-çocuk ilişkisinin bu durumdan olumsuz yönde etkileyebileceğini söylüyor ve çocukların tam kontrolü olmayan herhangi birşey için cezalandırılmaması gerektiğini de ekliyor. Ebeveynleri olarak mümkünse memnuniyetsizliğinizi veya hayal kırıklıklarınızı göstermekten bile kaçının.

4. “Gece eğitimi” yapmak

Çocukların gece boyunca mesanelerini kontrol etmeyi öğrenmesi için daha uzun bir zamana ihtiyaçları olabilir. Unutmayın, bu durum kesinlikle onların kontrollerinin ötesindedir. Tuvalet eğitiminin bu aşamasında antrenman için su geçirmez pantolon ya da su geçirmez yatak örtüleri kullanabilirsiniz. Araştırmalar, çocukların yaklaşık yüzde 10’unun sekiz yaşında hala yatağı ıslattığını söylüyor. Bu durumda uzman bir doktorun yardımına ihtiyacınız vardır. Tıbbi bir sorun olmadıkça, tüm çocuklar nihayetinde gece altına yapmamayı öğrenir. Gece için gereken gerçek bir “eğitim” yoktur

5. Ödüllere çok fazla güvenmeyin

Çoğu çocuk için övgü yeterince iyi bir ödüldür. Ayrıca her lazımlık kullanımından sonra ödül vermek sürdürülebilir değildir. Ne de olsa çocuğunuz tuvalet alışkanlığı edindikten sonra her tuvalete gidişi için ödül almayacaktır. Çocuğunuz üç buçuk ya da dört yaş civarı ise ve gerçekten fazladan motivasyona ihtiyaç duyduklarını hissederseniz, bazı ödülleri düşünebilirsiniz ancak bu başlangıç olarak tavsiye edilen bir yöntem değildir.

6. Kazalar karşısında moralinizi bozmayın

Ebeveynler, çocuklarının mümkün olan en kısa sürede tuvalet eğitimini öğrenmelerine istekli olabilirler. Ancak bu süreçte acele eden aileler daha fazla hata yaparlar. Öğrenme sürecinin uzamasını, sizin dışınızda çocuğunuzla vakit geçiren insanların yanında başa gelebilecek kazaları başarısızlık gibi görmeyin. Unutmayın bütün çocuklar gibi çocuğunuz da kendi hızında bu eğitimi başarıyla tamamlayacaktır.