Çocuklarınızın Fotoğraf ve Videolarını En İyi Şekilde Çekmenin 12 Yöntemi

Çocuklarınızın Fotoğraf ve Videolarını En İyi Şekilde Çekmenin 12 Yöntemi

1327

Kamerayı tutuşunuzdan ideal açıyı bulmaya, doğallığı yakalamaktan ışık ve arka plan detaylarına; çocuklarınızın fotoğraf ve videolarını kusursuz bir şekilde çekmek için bu tüyolara mutlaka göz atın!

Akıllı telefonları kamera özellikleri inanılmaz bir hızla gelişiyor ve yeni nesil akıllı telefonların HD (high definition) video özellikleri yakın bir gelecekte sıradan olacak gibi görünüyor. Peki bu imkanlar iyi video ve fotoğraf çekmek için yeterli mi? Esasında her işin olduğu gibi doğru videolar çekmenin de bazı püf noktaları var. Çocuklarınızın büyümelerine şahit olurken anıları da keyifle izlenebilecek bir kalitede biriktirmek mümkün. İşte karşınızda çocuğunuzun güzel fotoğraf ve videolarını çekmenin püf noktaları.

1. Kamerayı yatay tutun

Bu altın kural gibi bir şey. Cep telefonunuzdaki görüntüleri bilgisayarınızdan ya da televizyonunuzdan izlediğinizde yanlarda kocaman boşluklar olan bir görüntü ile karşılaşmak istemezsiniz. Üstelik işleri ileriye götürüp çekilen videolardan klipler ya da başka montajlar üretmek istediğinizde yatay ve dikey video kombinasyonlarını kullanmanız mümkün olmaz. En iyisi bir alışkanlık olarak kamerayı her zaman yatay kullanmaktır.

2. Çocuğunuz ile aynı seviyeden video çekin

Kompozisyon açısından bahsedilebilecek en önemli kural bu. Video da çekseniz, fotoğraf da çekseniz onu tepeden çekmeyin. Onların seviyesine oturduğunuzda veya diz çöktüğünüzde, yüzlerini, özelliklerini ve etrafındaki dünyayı görüyorsunuz. İster yokuş aşağı koşuyor olsunlar, isterlerse bir tarlada çiçek topluyor olsunlar, iyi bir görüntü yakalamanızın tek yolu onların seviyesinden odaklanmaktır.

3. Eylemi izleyin

Videoları alırken onların kıpır kıpır hallerini en etkili şekilde görüntülemenin yollarından biri de eylemi izlemektir. Örneğin çocuğunuz oyun parkında koşuyorsa siz de peşinden koşmayı deneyin. Bunu yapmak dışarıdan bir göz gibi pasif bir görüntüleyici olmaktansa daha içeriden ve daha onun bakış açısından görüntüler elde etmenize yardımcı olur.

4. Yaklaşın

Bazı görüntülerin olabildiğince yakından alınması güçlü etkiler yaratabilir. Jestler, mimikler, çocuğunuzun o an çizdiği resimden detaylar, minik bebeğinizin gülümsemesi gibi küçük şeylerin 20 yıl sonraki anlamı esasında çok büyüktür.

5. Kamerayı kapatmış gibi yapın

Çocuklar kimi zaman kamera açıkken doğal davranmazlar. Bir çocuğun kamera karşısında şımarması son derece sık rastlanan bir durumdur. Eğer daha doğal anların peşindeyseniz, kameraya alışma evresinin geçmesini beklemeniz gerekebilir. Kamerayı kapatmış gibi yapmak da daha az utangaç ya da şımarık olmalarını sağlayabilir.

6. Ters ışığa dikkat

Çocuğunuz bir pencere ya da ışığın önünde oturuyorsa onu kaydetmek son derece zor olabilir. Yüzlerine gölge düşeceği ve etrafında çeşitli parıltılar olacağı için teknik çözümler üretmeniz gerekir; pencerenin önünden onu kaldırmak, perdeyi çekmek, yüzüne doğru başka bir ışık kaynağı kullanmak gibi…

Bunu da okuyun: Çocuk Odalarında Yaratıcılığı Artıracak 5 Öneri
Çocuğunuzun en fazla vakit geçirdiği ve kendini güvende ve rahat hissettiği ortamların başında odaları gelir. Siz de bu güvenli ortamda, çocuğunuzun odasında dikkat edeceğiniz birkaç ufak detay ile onun yaratıcılığına oldukça fazla katkıda bulunabilirsiniz.

7. Kapalı ortamı olabildiğince aydınlık tutun

Çıplak gözle ışık size yeterliymiş gibi görünebilir ama özellikle loş ortamlarda fotoğraf da video da yeterince iyi sonuç vermez. Dijital kameraların gündüz performansları harikalar yaratırken, akşam az ışıkta grenli görüntüler olur. Yapılacak en makul şey ışıkları olabildiğince açmaktır.

8. Arka planı kontrol edin

Bir fotoğrafı ve videoyu en güçlü kılan unsurlardan biri de arka plandır. Onun görüntülerini kayıt ederken arkada çamaşırlar, oyuncaklar ya da başka istenmeyen dağınıklıklar varsa bunu değiştirin. Bazen sağa ya da sola doğru küçük bir kadraj değişikliği bile yeterli olabilir.

9. Doğru kadraj

Üçte bir kuralı en çok bilinen kompozisyon kurallarından biridir. Çekeceğiniz nesneyi kadrajın üç de birlik bölümüne yerleştirin. Daha yakından çekimlerde kafayı tuhaf olabilecek bir yerden kesmemek önemlidir. Eğer çocuğunuz o esnada oyuncaklarıyla oynuyorsa çevresini de bir miktar görüntüye dahil edin.

10. Kamerayı sabit tutun

Tabii ki çeşitli deneysel çekimler vardır. Bunlardan sinema tarihinde de bolca bulmak mümkün olmakla birlikte çok titreyen bir görüntü genelde çok sevilerek izlenmez. En iyisi kamerayı olabildiğince sabit tutmaya çalışmaktır. Telefonunuzun dört köşesinden de parmaklarınızla tutun ve dirsekleriniz dışarı doğru baksın. Satın alabileceğiniz telefon tripodları da çok işe yarayacaktır.

11. Sessiz kalmaya çalışın

Video çekimi esnasında sizin de bolca konuşmanızın sonrasında o videoları izlerken doğallı bozduğunu fark edeceksiniz. Onları sessizce kayıt etmeyi deneyin. Bu şekilde daha güzel videolar çekeceğinize emin olabilirsiniz.

12. Zorlamayın

Tüm bu görüntü kayıt etme işini çok ciddiye alır ve elinizden kamerayı düşürmez olursanız bu sevimli anları yakalamak, onları çocuğunuzla birlikte yaşamaktan daha önemli hale gelebilir. Üstelik çocuklarınız bir süre sonra sürekli kayıt edilmekten çok bunalabilir. Görüntü alma sıklığınız çok olsa da olmasa da tüm bu süreçte onu zorlamamaya özen gösterin.