Çocukların Başarılı Olmalarının Ardında Yatan 7 Gerçek

Çocukların Başarılı Olmalarının Ardında Yatan 7 Gerçek

1058
main

Yapılan farklı araştırmalara göz attık ve çocukların daha başarılı olmaları için ebeveynlerin dikkat edebileceği birkaç noktayı sizler için bir araya getirdik!

“Çocuklarımın hayatta başarılı olmasını sağlamak için ne yapabilirim?” sorusu birçok ebeveynin aklında dolanır. Yapılan araştırmalar, başarılı çocukların ailelerinin bazı ortak özelliklere sahip olduğunu belirtiyor. Biz de sizin için araştırmacıların dikkat çektiği özelliklerle ilgili bir derleme yaptık ve bazı önerilerde bulunduk. Listemize başlıyoruz!

1. Akşam yemeğini bir arada yemek

İngiltere’de bağımsız bir derneğin yaptığı araştırmaya göre haftada beş gün aileleriyle birlikte yemek yiyen çocukların hayatlarında madde bağımlılığı, obezite ve depresyon gibi sorunlara düşük seviyede rastlandığı ortaya çıkmış.

2. Çocukların ekran başında geçirdikleri zamanları limitli tutun

Araştırmalar, tablet ve akıllı telefonlar ile çok vakit harcayan çocukların beyninin kalıcı olarak değiştirilebileceğini belirtmektedir. Bu cihazların yoğun kullanımı özellikle odak ve dikkat, kelime bilgisi ve sosyal beceriler de dahil olmak üzere bazı yeteneklerin gelişimi engellemektedir. American Academy of Pediatrics (AAP), iki ila beş yaş arasındaki çocuklar için ekran saatini günde bir saatle sınırlamanızı öneriyor. Daha büyük çocuklar için, çocuğun yeterli uyku uyuduğu, egzersiz, oyun ve sosyal etkileşime zaman ayırdığına emin olduktan sonra makul bir süre verilmesi tavsiye ediyor.

3. Annelerin çalışma hayatlarının olması

Harvard Business School’da yapılan bir araştırmaya göre anneleri çalışan kız çocuklarının çalışma hayatına atılma oranı daha yüksek. Annesi çalışan kız çocuklarının meslek sahibi olması, denetim rolleri üstlenmesi ve daha fazla para kazanması, anneleri çalışmayan kız çocuklarına göre daha muhtemel.

4. Çocuklarınıza görevler verin

Stanford Üniversitesi, Harvard Hukuk Fakültesi ve California Sanat Yüksek Okulları’ndan mezun ve 25 yıldır Silikon vadisinde çalışan 2 çocuk annesi Lythcott-Haim, 2015 TED konuşmasında çeşitli araştırmalardan da istatistikler vererek bir olguyu ortaya koyuyor. Lythcott Haim, çocukların sevgi dolu bir ortamda aktif bir şekilde çalışmalarının, basit ev işleri yapmalarının, onların problem çözme ve sorumluluk alma becerilerinin gelişmesine büyük katkılar sağladığını; bu çocukların çalışma hayatında da başarılı olduğunu belirtiyor. Okul başarısının bir baskı aracı ve öz değer unsuru olarak çocuklar üzerinde ciddi sıkıntılar yarattığını söyleyen Haim, iş dünyasında önemli başarılar elde etmiş pek çok karakterin ünlü okullardan gelmediğini de konuşmasında hatırlatıyor.

5. Kitap okumak

New York Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen bir araştırma dört yaşına kadar ailelerinin kitap okuduğu bebeklerin dil becerilerinin daha hızlı geliştiğini ve ilkokulda okumayı daha hızlı öğrendiklerini ortaya koyuyor.

6. Seyahat etmelerini teşvik edin

Amerikalı bir Öğrenci ve Gençlik Seyahat Derneği’nin 1432 öğrenci ile gerçekleştirdiği ankette kültürel geziler yapan çocukların, bağımsızlık, benlik saygısı, özgüven, entelektüel merak, bilmek, öğrenmek ve keşfetmek için artan isteklilik, hoşgörü ve saygı artışı gibi konularda ilerleme kaydettiklerini ortaya koyuyor.

Bunu da okuyun: Çocuklara Ödev Alışkanlığı Kazandırmanın 6 Yolu
Çocuklarınızın okul başarısını arttıracak ve onlara sorumluluk almayı öğretecek ödev yapma süreçlerini daha pozitif hale getirmenin yollarını keşfetmeye ne dersiniz?

7. Bırakalım başarısız olsunlar

Nöropsikolojide uzmanlaşmış klinik psikolog ve yazar Stephanie O’Leary’e göre başarısızlığa bakış açımızı değiştirmeliyiz. Başarısızlık birçok seviyedeki çocuk için iyidir. Başarısızlık yaşamak, çocuğunuzun bu durumla baş etmeyi öğrenmesine yardımcı olur ve bu, gerçek dünyada kesinlikle gerekli olan bir yetenektir. Aynı zamanda, akranları ile gerçek bir şekilde ilişkilenmek için gerekli olan yaşam deneyimini ona sağlar. Zaman içerisinde, yenilgiyi yaşamış çocuklar, direniş kuracak ve başarısız olmaktan korkmadıkları için zor görev ve faaliyetlere daha fazla istekli olacaklardır.