Çocuğunuza Okumayı Sevdirmenin 5 Yolu

Çocuğunuza Okumayı Sevdirmenin 5 Yolu

7663

Okuma sevgisi tüm hayatımızı temelden değiştirme gücüne sahip. Üstelik ebeveynlerin çocuklarına bu sevgiyi aşılamaları için yapabilecekleri pek çok şey var. Hele bir de kitapçılarda her yaşa özel harika kitaplar bulunurken!

Okuma yeteneği hayatımızın birçok farklı alanını etkiler. Okuma yeteneğimiz, okuldaki diğer konuları öğrenme yeteneğimizi, sonrasında mesleki başarımızı önemli ölçüde etkiler. Öyleyse okumayı sevmenin öğrenmeyi kolaylaştırdığını ve akademik konularda başarılı olmayı daha mümkün kıldığını söylemek de şaşılacak bir şey değildir. Durum böyleyken ebeveynler olarak, çocuklarımıza okumayı sevdirmek için neler yapabiliriz? Yanıtlar bu haftaki yazımızda.

1. Çalışmalara erken yaşta başlayın

Bazı ebeveynler, öğrenme sürecine henüz hamileyken onunla konuşarak ya da onun için birşeyler okuyarak başlar. Bebeklerin doğmadan önce bile, ebeveynlerinin seslerini tanımaya başladıklarını düşünürsek okumanın hamilelikte bile başlaması mümkündür. Çocuğunuz yeni yürümeye başladığında ya da okul öncesi dönemdeyken konsantrasyon süresi sadece birkaç dakikadır ancak bu bile bir şeyler yapmaya başlamak için yeterlidir. Eğer bir çocuk kitabını tek bir oturuşta bitiremiyorsanız, bir iki sayfayı deneyin. Yavaş yavaş, daha uzun süreler için odaklanmaya başladıklarını göreceksiniz ve muhtemelen aynı kitapların tekrar tekrar okunmasını da isteyeceklerdir. Hikayenin daha çok okunması kelimeleri ve onların anlamlarını öğrenmelerinde önemli bir etkiye sahip ve bu etki zamanla parçaları birleştirmeye yardımcı olacaktır.

2. Okumayı eğlenceli hale getirin

Bebekler, küçük çocuklar ve okul öncesi için renkli, eğlenceli kitaplar seçin. Kafiye ya da renkli resimler ya da komik karakterler (özellikle hayvanlar) olan kitaplar eğlencelidir ve karakterleri gerçekten eğlenceli hale getirmek için karakterlere komik sesler verebilirsiniz. Sonuçta sizi asla yargılamayacak olan bir izleyiciniz var; içinizdeki çocuğu ortaya dökmekten çekinmeyin. Eğlencenin tadını çıkarırsanız ve çocuklarınıza yüksek sesle okumaktan zevk alırsanız, onlar da bunun tadını çıkarır ve kitapların harika şeyler olduğunu öğrenirler.

3. Örnek olun

Çocukların anne babaların davranışlarını taklit ettiklerini biliyoruz. Okumayı seven ebeveynler tarafından yetiştirilen çocuklar da genellikle okumayı severler. Okumayı sevmiyor olsanız bile, ilginizi çeken bir şeyi okumak için her gün biraz zaman ayırın, İster gazete, dergi ister kitap olsun; bu onlar için iyi bir rol modeldir. Kitapların olduğu bir evde, okuma yapan ailesini gözlemleyerek büyüyen çocuğunuzun okumaya daha rahat ve keyifle başladığını göreceksiniz.

4. Çocuğunuzla Birlikte Okuma Yapın

Anne babalar çocuklarına kitap okurken çocuk yeni şeyler öğrenmekle kalmaz aynı zamanda bu anlar duygusal bağlar kurmak için harika fırsatlar yaratır. Ailece kitap okunan anlar onların hafızalarındaki ilk güzel anılardan olabilir ve okumayı öğrenecek yaşa geldiklerinde onların size bir şeyler okuması da oldukça keyiflidir. Araştırmalar kendilerine sıklıkla kitap okunan çocukların kendi kendilerine okumayı daha kolay öğrendiğini ortaya koyuyor. Çocuklar okuyamasalar bile çocuk kitaplarıyla vakit geçirdikçe kitabın konusunu ve kelimelerin anlamlarını nasıl öğrenebileceklerini anlamaya başlıyor.

Ayrıca okuma esnasında sizin sorduğunuz “minik sincap cevizleri nereden buldu?” gibi sorular da konuyu eğlenceli hale getirip farklı hikaye akışlarının oluşmasını mümkün kılan bir oyun alanı yaratabilir. Çocuğunuzun kitaplarla daha uzun süre keyifle vakit geçirmesinde oyunun rolü önemlidir.

5. Hikayeleri gerçek hayata bağlayın

Özellikle 3 yaş ve üzeri çocuklar için hikayeleri gerçek hayatla bağlama tekniğini kullanabilirsiniz. Deniz’in piknik yapmasıyla ilgili bir kitap okuyorsanız, çocuğunuzla pikniğe gittiğinizde kitap hakkında konu açın. Ona açık uçlu sorular sorabilirsiniz; “nerede, kimi, neden?” gibi sorular çocuğunuzun deneyimlediği gerçek ile öğrendiği kelimeler arasındaki ilişkiyi daha iyi hatırlamasına yardımcı olur.