Çocuklarda Emzik Alışkanlığını Bırakma Süreci

Çocuklarda Emzik Alışkanlığını Bırakma Süreci

Çocuğunuzun en sevdiği nesnelerden biri olan emziklerden ayrılık zor olabilir. Bu süreçte işinize yarayacak taktikler için sizleri hemen aşağıya davet ediyoruz!

Bebeğiniz ağlıyor ve çok mutsuz görünüyor: Ağzı açık, yumruklarını sıkmış. Onu sakinleştirmek için aklınıza gelebilecek her şeyi denediniz. Emzirmek, bebek arabasında gezdirmek, hafifçe sallamak ve ninni söylemek… Hemen yanı başınızda ise bu duruma çare güçte bir araç var: Emzik.

Uzmanlar emziklerin bebekler için uygun olduğu konusunda hemfikirler. Yine de pediatrik diş hekimleri, çocuk iki yaşına geldiğinde emzik süresini sınırlamayı ve diş problemlerini önlemek için de dört yaşına kadar emzik kullanımını bitirmeyi önermektedir. Bununla birlikte, emziği bırakma sürecinde farklı yaklaşımlar vardır. İşte bu durumdan doğru seçimleri yaparak çıkabilmeniz bilmeniz gerekenler!

Emziklerin Artıları ve Eksileri

Emzikler bebeklerin sakinleşmesine yardımcı olur. Erken doğan bebeklerde kilo alımını hızlandırdığını gösteren klinik çalışmalar vardır. Başka bir araştırma da, doğumdan kısa bir süre sonra emzik kullanmaya başlayan bebeklerde daha az sağlık komplikasyonları yaşandığını belirtmektedir. Ayrıca bebeğin yatarken yüzünü dönmesini engelleyebileceğinden veya dillerini hava yolundan uzak tutabileceğinden boğulma riskini azaltır.

Emziklerin sağlığı olumsuz yönde etkilediğini saptayan araştırmalar da vardır. Uzmanlar emzik emmenin kulakta sıvı toplanmasını sağladığını ve kulak enfeksiyonlarına yol açabileceğini söylüyor. Aynı zamanda emzik kullanımının uykudan hemen önce kısıtlanmasıyla bu riskin neredeyse normale döndüğü de eklendi.

Bebeğe uzun süreler boyunca emzik vermek gerçekten ihtiyacı olan şeyin – anne sütü ve ek gıdaya olan iştahının azalmasına neden olabilir. Birçok çalışma yoğun emzik kullanımının emzirmeye yönelik motivasyonu azaltabileceğini göstermiştir.

Ayrıca diş doktorları uzun süreli emzik kullanımın ortodontik sıkıntılar yaratabileceğini belirtmektedir.

Çocuğunuzu emzikten uzaklaştırmak

Burada farklı iki yaklaşımdan bahsedeceğiz. Kısa süren üç günlük plan ve kademeli emzik bırakma planı… Amerikalı yazar Mark L. Brenner, ebeveynlerin çocuk yetiştirirken nasıl sınırlar içinde hareket edeceğini anlattığı kitabında üç gün içinde emzik kullanımının bırakılmasıyla ilgili bir teknik de sunuyor. İşte nasıl yapılacağı:

1. gün

Sabah kalkınca ve yatmadan önce, çocuğunuza, artık emzik kullanımını bırakacak kadar büyüğünü, emziği bırakmanın iyi bir fikir olduğunu ve üç gün içinde emziklerine veda etme zamanı geldiğini söyleyin. Bunu yapabileceğini ve sizin ona yardımcı olacağınızı da belirtin. Bu konuşmayı 30 saniye boyunca sabah ve akşam sürdürün. Ondan izin istiyormuş gibi konuşmayın. Çocuğunuz yanıt verirse, duygularını geri yansıtın. Çocuğunuzun önceden uyarılması durumunda endişeleneceği konusunda endişelenmeyin. Brenner, “Bu bir efsanedir” diyor. “Yetişkinler gibi, çocuklar da kendilerini fiziksel, psikolojik ve duygusal olarak değişime hazırlarlar.”

2. gün

Aynı 30 saniyelik konuşmayı günde iki kez tekrarlayın, farklı olarak 3 gün içinde değil yarın emziği bırakacağı bilgisini verin. Onun fikri üzerine emziği bırakmanın önemini açıklamaya çalışmayın. Tonunuzu ve tarzınızı gerçeğe uygun tutun.

3. gün

Çocuğunuza emziklerini bugün toplayacağınızı hatırlatın. Bir ava gidiyormuş gibi davranın ve çocuğunuza yardım etmek isteyip istemediğini sorun. Reddederse ve hatta protesto etse bile, emziklerini toplamaya devam edin. Mümkünse onu geri dönüşüme gönderin ve çocuğunuza emziklerin yeni lastikler veya oyuncaklar haline getirileceğini açıklayın. Yazar Brenner, çocukların emziklerinin geri dönüşüme gidiyor olmasına, çöpe atmaktan çok daha az üzüleceklerini belirtiyor. Brenner, “Empatik olun, ancak kararlı davranın” diye de ekliyor.

Emzik alışkanlığını bırakma: Kademeli yaklaşım

Emziği çocuğunuzun mutlu olduğu “sıfır sıkıntı” durumlarında onun hayatından çıkararak başlayın. Emzik kullanımını ev ile sınırlı tutun. Uzun bir açıklama yapmanıza gerek yok. Söylemeniz gereken tek şey: “Emzik evden çıkmıyor” sadeliğinde kararlı bir cümledir.

Bundan sonra ikinci bir adım olarak emzik sadece yatakta kullanılacak kuralına geçebilirsiniz. Ancak bu aşamada daha büyük bir direnç ile karşılaşmanız olası. Burada yaratıcı ve ödüle dayalı bir oyunu da deneyebilirsiniz. Son olarak emziği tamamen ondan alın. Mümkünse onun rızası ile bunu yapın. Emziğini verirse abi ve ablalarında da olan bir oyuncağı olacağını söylemek gibi. Bununla birlikte gece uykularından protestolar olabilir, birkaç zor geceye katlanmanız gerekebilir. Ancak pek çok çocuk yakın bir sürede başka bir konfor kaynağı bulur.

Hangi yöntemi seçerseniz seçin, kendinizi bir ila beş gece ağlamalı bir ortam olabileceğine dair hazırlayın ve pes etmeyin. Sizin kararlılığınız bu sürecin daha kısa sürmesini sağlayacaktır.