Çocuklara Ödev Alışkanlığı Kazandırmanın 6 Yolu

Çocuklara Ödev Alışkanlığı Kazandırmanın 6 Yolu

1667
main

Çocuklarınızın okul başarısını arttıracak ve onlara sorumluluk almayı öğretecek ödev yapma süreçlerini daha pozitif hale getirmenin yollarını keşfetmeye ne dersiniz?

Okulların yeni açıldığı şu dönemde çocuklar gibi ebeveynlerin de yaşamına ödev yapma konusu girer. Çocukların eğitim hayatında ödev yapmanın sorumluluk almayı öğrenmek, yeni bilgilerin pratikle daha iyi öğrenilmesini sağlamak ve okul başarısını arttırmak gibi faydaları vardır. Ancak onlar kimi zaman bu zorunluluktan sıkılıp direnç gösterebilirler. Bu yazımızda eğitimin, çocuğunuzun günlük yaşamının ayrılmaz ve barışçıl bir parçası olabilmesi için ebeveynlerin neler yapabileceğinden bahsetmek istedik.

1. Tutarlı bir süre seçin

Verilen ödevin tamamlanması için düzenli bir zaman belirleyin. Tabii ki bu zamanlama her çocuk için değişkenlik gösterecektir. Örneğin çocuğunuzun oyun öncesi ödevini yapması gerekiyor mu, çünkü sonra çok mu yorgun oluyor? Yoksa ders dışı faaliyetlerden sonra ödeve başlaması odaklanması için avantajlı mı oluyor? Bazı aileler rutin bir ödev saatinin uygun olduğunu, bazıları ise değişen günlük programlara göre etkinlikler arasındaki zamanların kullanılabileceğini düşünüyor olabilir. Çocuğunuz ve ailenizin programları için nelerin daha fazla işe yaradığına dikkat etmek ve bu bilgi ile plan yapıp, bu planda tutarlı olmak işe yarayacaktır.

2. Bir çalışma noktası belirleyin

Çalışma alanı oluştururken, çocuğunuzun ihtiyaçlarını göz önünde bulundurun. Bazı çocuklar kendi odalarında yalnız olmak isterler; diğerleri mutfak masasında çalışmayı tercih edebilir. Ne olursa olsun karar vereceğiniz yerde, çocuğunuz için gerekli malzemeleri, eğitim araç gereçlerini bulundurun. Bir çocuğa teknoloji gerekiyorsa, bir dizüstü bilgisayar veya tablet faydalı olabilir, ancak bilgisayarlar oyalayıcı da olabilirler, bu yüzden kesinlikle gerekli değilse onları bir kenara koymakta fayda vardır.

3. Ödev düzenini belirleme

Zaman ve çalışma alanını seçtikten sonra, çocuğunuzun ödev düzenini kendisinin yaratmasına izin verebilirsiniz. Ona ev ödevi rutini üzerinde kontrol vermek, sürecin sıkıcı bir yükümlülük yerine keyifli bir şekilde gelişmesine izin verecektir. Eğer rehberliğe ihtiyaç duyarsa, önce zorlu ödevlerle uğraşmasını önerin; Örneğin okumayı seviyorsa, matematik ödevinden yola çıkmasını sağlayın. Zamanlamalar konusunda çok katı olmayın ve başarı sağlamak için herhangi bir değişiklik yapmaya açık olun.

Bunu da okuyun: Çocuklarda Okul Fobisini Aşmanın 8 Yolu
Çocuğunuz okula gitmeyi reddediyorsa ve okul korkusu besliyorsa endişelenmeyin, hepsinin çözümü var! Bu yazımızda okul fobisini aşmak için yapabileceklerinizi bulabilirsiniz.

Ödevlerin kontrolünü yapın

Ödev bittiğinde bakmak için zaman ayırın. Bunu yaparken, eksik ya da yanlış anlaşılmış konular ile ilgili yardımcı olmaya çalışmanız önemlidir, ancak çocuğun yerine ödev yapmamaya dikkat edin. Çocuğunuzu ödevlerini yaparken zorlandığı yerleri söylemesine teşvik edin. Eğer zorlandığı yer ile ilgili ciddi bir güçsüzlük fark ederseniz, çocuğunuzun öğretmenine başvurun.

Çocukların Sorumluluklarını Almasına İzin Verin

Bir çocuk, ödevin çok zor olduğunu ya da çok fazla araştırmanın gerekli olduğunu düşünebilir, ancak deneyimli bir öğretmenin, ödevin zorluk seviyesini belirlerken nedenleri vardır. Okullarda çocuklar eğitim sorumluluklarını üstlenmeyi öğrenirler. Bir çocuğun bir konsepti anlamada sıkıntı yaşaması durumunda, önce öğretmeninden yardım istemesi için yönlendirin. Ancak çocuğunuz ödevden şikayet etmeye devam ederse, öğretmeniyle kendiniz konuşmak için zaman ayırın. Bu konuşmada sakin olun ve hikayeyi öğretmenden duymaya açık olun.

Ödevlerini yaptığında onu tebrik edin

Ödev bittikten sonra çocuğun çabalarını kutladığınızdan emin olun. Biten projeler için ödüller ve cesaret sözcükleri sunmak, bir öğrencinin çalışmalarıyla olan ilişkisi üzerinde kalıcı bir etkisi olabilir. Bir çocuğun çalışma isteğini alkışlamak, akademik güveni geliştirmede şarttır. Unutmayın bir çocuğun kendi başına işini tamamlama kabiliyeti arttıkça, ebeveyn hatırlatmadan ev ödevi yapmaya başlaması daha muhtemel olacaktır.

İlgili Yazılar