Çocuklarınıza Hayvanları Tanıtacak 5 Eğlenceli Oyun

Çocuklarınıza Hayvanları Tanıtacak 5 Eğlenceli Oyun

507

Gezegeni paylaştığımız diğer türleri çocuğunuza öğretmek istemez misiniz? Bu yazımızda bahsedeceğimiz oyunlar ile çocuğunuz hayvanlar ailemini öğrenirken çok eğlenecek!

Küçük çocuklar ve okul öncesi çocuklar için hayvanlar genellikle büyüleyici! Bunun nedeni onların da çocuklar gibi komik sesler çıkarması ve yavru hayvanların sevimlilikleri olabilir… Bir hayvanı taklit etmek de son derece eğlencelidir. Çoğu bebek “anne” dedikten hemen sonra “möööö” diye bir inek sesi taklit edebilir. Siz de çocuğunuzun doğal yaşam hakkında bilgisini arttırmak için aşağıda bahsedeceğimiz aktivite ve oyunları rahatça deneyebilirsiniz. İşte karşınızda çocuklarınıza hayvanları tanıtacak 5 eğlenceli oyun!

1. Bir hayvan gibi yemek yeme

Hayvanların da yediği yiyeceklerden atıştırmalık sepeti hazırlamak çocuklara hayvanları anlatmak için iyi bir fikir olabilir. Ayılar için meyveler, kuşlar için kabak çekirdeği, maymunlar için dilimlenmiş muz, tavşanlar için bebek havuç… Hangi hayvanın hangi yiyeceği tercih ettiğini bir tahmin oyununa da dönüştürebilirsiniz.

2. Hayvan seslerini taklit etme

Bir kedi ya da bir ördek gibi sesler çıkartmak başlangıçta size tuhaf gelebilir ancak bu sadece komik bir oyun değil. Bu sesler ile çocuklar hayvanların davranışları hakkında önemli birşey öğrenirken, hayvanlarla iletişim kurmak için de bu sesleri kullanırlar. Bilginin yerleşmesine yardımcı olmak için bir hayvan sesi taklit edip bu hayvanın ismini tahmin etme oyunu oynayabilirsiniz ya da ona “Bir aslan nasıl ses çıkarır?” gibi sorular sorabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Çocuklar İçin En Güzel Bahçe Oyuncakları
Çocuklarınıza bahçenizde tam da hayal ettikleri gibi bir ortam yaratmaya ne dersiniz? O zaman sizin için seçtiğimiz bu 20 bahçe oyuncağına mutlaka göz atın!

3. Kendi hayvanat bahçenizi yapma

Çocukların çoğunun bol bol peluş hayvan oyuncakları vardır. O zaman neden bu oyuncakların hepsini bir araya topladığınız bir oyuncak hayvanat bahçesi yapmıyorsunuz? Böyle bir oyun alanını tasarlarken mavi kağıtları keserek yaptığınız hayali su birikintileri kullanabilir, birbirine yakın türleri gruplayabilir ve hayal gücünüzle başka bir sürü detayı yaratabilirsiniz.

4. Birlikte dans etme

Bir dans müziği açın ve bunu bir hayvanları öğrenme aktivitesine dönüştürün. Bir penguen gibi sallanıp, bir geyik gibi zıplamak ve hatta bir yılan gibi sürünmek, hayvanları öğretirken motor becerileri artırmak için harika fırsatlar sunar. Daha büyük motor beceriler için tek bacak üzerinde bir flamingo gibi durabilir ya da bir şempanze gibi kanepeye tırmanabilir.

5. Açık havada gözlem yapma

Küçük bir bahçe bile kuş, sincap, kedi, karınca gibi hayvanları gözlemlemek için harika bir ortamdır. Kuşların sizi daha sık ziyaret etmesini isterseniz bir ağacın dallarına ekmekler asabilirsiniz, onlar için kuş evleri yapabilirsiniz. Soğuk havalarda geri dönüşüm malzemelerinden sokak hayvanları için yaptığınız barınakları çocuğunuzla birlikte parklara bırakabilir bu evi kullanan hayvanları gözlemleyebilirsiniz. Bu gözlemleri düzenli yaptığınızda sık gördüğünüz hayvanlara isimler bile takabilirsiniz.