Çocuklara Corona Virüsü Nasıl Anlatılmalı?

Çocuklara Corona Virüsü Nasıl Anlatılmalı?

Çocuklarımıza corona virüsü ve COVID-19 hastalığını anlatırken hangi bilgiyi ne kadar vermeliyiz? Endişe ve korku yaşamamaları için onlara durumu nasıl ifade etmeliyiz? Coronadan korunma yollarını onlara nasıl adapte etmeliyiz?

Unutmayın, çocuklara kendi düşüncelerini yerleştirecekleri herhangi bir boşluk bırakmak demek, bu boşluğu türlü olumsuz senaryolarla doldurma ihtimallerine müsaade etmek demektir. Dolayısıyla onlara corona virüsü, COVID-19 hastalığı ve coronadan korunma yolları anlatırken dürüst ve doğru bilgilerle donanmanızda, anlatımınızı basit ve sade bir şekilde yapmanız iyi olacaktır. Peki hangi bilgileri süzgeçten geçirmeli? Bu bilgileri onlara endişe yüklemeden nasıl vermeli? İşte çocuklara corona virüsü nasıl anlatılmalı sorusunun yanıtları…

Öncelikle kendinizi hazırlayın

Çocuklarınızla corona virüsü konuşacaksanız ilk yapmanız gereken şey kendinizi doğru bilgilerle hazırlamak olacaktır. Hastalığın nasıl bulaştığı, ne kadar şiddetli olabileceği ve önlemekle ilgili neler yapabileceğiniz konusunda iyice bilgilendikten sonra çocuğunuzla konuşmanızda fayda vardır. Corona’dan Korunma Yolları: Korona Virüsü Hakkında Her Şey yazımız size bu konuda yardımcı olabilir.

Çocuğunuza ne kadarını söyleyeceğinizin kararını verin

Çocuğunuza COVID-19 konuşması yapacaksanız her detayı anlatmanıza gerek olmadığını unutmayın, ancak bunu yapacağım derken dürüstlükten de uzaklaşmayın. Onları panik ve aşırı endişeye sürükleyecek ölüm adetleri veya gelecekle ilgili kaygılarınızı yansıtmamanız daha sağlıklı olacaktır. Durumun ciddiyetini başka bilgileri vererek ona fark ettirebilir ve daha çok onun soru sormasını sağlayabilir, sorularına basit ve dürüst cevaplar verebilirsiniz.

Çocuğunuza korunma yöntemlerini öğretin

Çocuklar için coronadan korunma yolları onlara anlatmanız gereken en önemli konu. Öksürme ve hapşırma durumlarında ağızlarını mutlaka kapamaları gerektiğini, gün içerisinde sık sık en az 20 saniye olmak üzere ellerini sabunlu su ile yıkamalarının şart olduğunu, ellerini bu hastalık gündemde olduğu müddetçe yüzlerine ve ağızlarına götürmemelerinin sağlıklı olduğunu; bunu hem kendi sağlıkları hem aileleri hem de etraflarındaki tüm insanlar için yapacaklarını onlara anlatın. Aynı zamanda çocuklar arasında temas potansiyeli fazla olduğundan size tavsiyemiz, arkadaşlarıyla bir süreliğine oyuncak, kırtasiye malzemesi, yiyecek, içecek gibi şeyleri paylaşmamalarını söylemeniz.

Yaklaşımınızı onun yaşına göre uyarlayın

6 yaşındaki bir çocuk ile 16 yaşındaki bir çocuğun konuya yaklaşımı ve kafasındaki soruları birbirinden son derece farklı olacaktır. Küçük çocukların COVID-19 hakkında çok daha samimi açıklamalara ihtiyaçları olabilir. Aynı zamanda kötü haber kadar iyi haberlerin de verilmesi onlar için daha sağlıklı olabilir. Örneğin “Bilim adamlarının keşfettiği yeni bir virüs var. Şimdi onu keşfettiler ve birçok kişinin hastalanmasının önüne geçilebilir. İyi haber ise yapacağımız birkaç şey ile bu hastalığın hızlı bir şekilde yayılmasını önleyebiliriz” gibi… Daha büyük yaştaki çocuklar için corona virüsü daha bilimsel bilgiler gerektirecektir. Onlar zaten haberleri ve sosyal medya akışlarını çok daha yakından takip ettikleri için fazlasıyla bilgiyle donanmış olacaklardır. Onlarla konuşurken yapmanız gereken bu fazla bilgilerden kirli bilgileri ayırt etmelerini öğretmek, her okuduklarına inanmamalarını aşılamak ve şu anda yapılması gereken en önemli şeyin aslında coronadan korunma yollarını hayatlarımıza adapte etmek olduğunu anlatmak olacaktır.

Onları evde geçirebilecekleri uzun bir süre için hazırlayın

Çocuklara korona virüsü anlatmak kadar önemli bir diğer detay da olası karantina durumu hakkında onları önceden bilgilendirmek olacaktır. Okulların kapanmasıyla birlikte evlerinde vakit geçirecek olan çocuklar aslında bunun bir tatil olmadığını anlamalılar ve sokaklara, parklara, AVM’lere de çıkılamayacağı için evde geçirilecek bu zamanı anlamaları için bilgilendirilmeliler. Evde Oynanacak Oyunlar yazımız size bu dönem için güzel tüyolar verebilir.

Hep birlikte olduğumuzu hatırlatın

COVID-19 hastalığının yayılma sürecinde büyükanneleri ziyaret etmek, parka gitmek ya da arkadaşlarla buluşmak gibi aktivitelerin eksikliği yaşanacağı için çocuklara bu fedakarlıklarını güzel bir şekilde açıklamak gerek. Bunun için de en iyi ve doğru olanı birlik hissini hatırlatmak. Evde karantina dönemi geçirmemizin nedeninin başkalarını korumak ve topluluk içerisinde iyi bir eylem yapmak olarak onlara anlatabilir; sosyal sorumluluk taraflarını destekleyebilirsiniz.