Çocuklar Yüzmeye Ne Zaman Başlamalı?

Çocuklar Yüzmeye Ne Zaman Başlamalı?

4827

Çocuklar yüzmeye ne zaman başlamalı ve öğrenme aşamasında ailelerin yapabilecekleri neler? Bu sorular eşliğinde konuyu sizin için araştırdık!

Türkiye üç yanı denizlerle çevrili bir ülke olmasına rağmen yüzme bilen insan sayısı çok değil. Üstelik yüzme bilenlerin içinde de riskli bir durumda kendini kurtaracak kadar iyi bilen kişi sayısı oransal olarak az demek yanlış olmaz. Kazayla boğulma oranları çocuklarda daha yüksek. Bu da bize çocukların erken yaşta nasıl yüzüleceğini öğrenmelerinin önemini daha da gösteriyor. Yüzme sporu ile hangi düzeyde ilişki kuracaklar? Bir yüzme takımına mı katılacaklar? Cankurtaran olarak mı çalışacaklar? Karar size ve onlara ait; ama yüzmeyi öğrenmenin temel bir yaşam becerisi olduğu muhakkak.

Ebeveynler olarak çocuğunuza yüzme öğretebilmek için yapabileceğiniz çok şey var. Su keşfini küvette teşvik edebilirsiniz. Suyun eğlenceli olduğunu göstermek için çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Ancak sonunda, muhtemelen yüzme derslerine ihtiyaçları olacak. Bu konuda ne zaman ve nasıl harekete geçebileceğiniz bu haftaki yazımızın konusu.

Derslere başlamak için doğru yaş nedir?

Çocuğunuzu havuza sokmak için asla erken değil, sadece yüzmeyi hemen öğrenmeyeceklerini anlayın, özellikle de hatırlayacak kadar yaşlı değillerse. Suya 6 ila 9 aylık bebekler ile girmek mükemmel bir şey olsa da, uzmanlar yüzmeyi öğrenmenin kalıcı olabilmesi için çocuk yaşta yüzme kurslarına başlamayı önermektedir. Çalışmalar, bebekleri havuza sokmanın, dengeleri ve koordinasyonlarını sağlama, kas inşa etme ve uykularını iyileştirme gibi sayısız faydaları olduğunu göstermiştir. Unutulmamasına gereken bir nokta, bir yaşın altındaki bebekler, 30 dakikadan daha uzun bir süre suda kalmamalı ve üşüyorlarsa bu süre daha da az olmalıdır.

Çoğu çocuk, bazı temel yönergeleri takip edene kadar yüzme dersi almak için hazır değildir. Çocuğunuzun durumuna göre dört yaş ve üzerinde ebeveynsiz dersler başlayabilir.

Ebeveyn-çocuk dersleri nasıldır?

Çoğunlukla, ebeveyn-çocuk yüzme dersleri büyük bir su havuzunda toplu banyo zamanı gibidir. Dersler kendi başınıza yapamayacağınız hiçbir şeyi içermez. Süreler genellikle 30 dakikadır ve kurslar 3-4 haftalıktır. Küçük çocuklar için, önce şarkı söylemeyi, oyun oynamayı, suyu tekmelemeyi kısaca türlü oyunları birlikte yapıp sonrasında yüzmeyi öğrenmeyi beklemek daha doğru olur. Doğal olarak, ebeveynler çocuklarını tüm ders boyunca tutmaya devam edecektir. Bu derslerin temel amacı çocuğunuzun suyun içinde rahat hissetmesini sağlamaktır.

Bunu da okuyun: Çocuklarda Yüzme Korkusunu Aşmanın Yolları
Neden bazı çocuklar suya balık gibi atlarken, bazıları ondan korkar? İşte çocuklarda deniz ve yüzme korkusunun nedenleri ve bunun için alabileceğiniz önlemler.

Ebeveynsiz derslerde neler olur?

Dört yaşına gelince, çocuğunuz suda siz olmadan daha ileri dersleri almaya hazır olmalıdır. Bu geçiş sürecinde de sizin desteğinize ihtiyaç olabilir. Okul öncesi çocuklar için temel yüzme dersleri, genellikle ebeveynlerin kollardan tutup çektiği yüzmeler, su da baloncuk çıkarmalar, suyu tekmelemeler ile başlar. Sizin olmadığınız eğitmen ile ilerlenen derslerde genelde kickboardlar ve su makarnaları kullanılır. Deneyimli eğitmenler birkaç çocukla çalışırlar. Derslerin sonunda çocuğunuz yüzmeyi öğrenmemiş olabilir, ama en azından sırt üstü ve yüz üstü yüzmeye ve suya dalmaya aşina olurlar.

Çoğu ders 30 dakikadır. Bu süre yorulmaya başlayacakları kadar uzun, ancak ilgilerini yitirip soğuyacak kadar uzun değildir. Maliyetler bölgeye, havuza ve gruba veya özel derslere bağlı olarak değişebilir.

Dersler ne kadar devam etmelidir?

Teknik olarak yüzme dersleri için bir üst limit yoktur. Çocuğunuzun ilgisi, sevgisi oranında dersler uzun seneler devam edebilir. Buradan profesyonel bir yüzme kariyerine doğru bile evrilebilir. Bir alt limit var mı diye sorarsanız size nihai hedefin su güvenliği olduğunu söyleyebiliriz. Çocuklar en azından sırt üstü yüzebilmelidir. Acil bir durumda sırt üstü yüzmeyi bilmeleri önemlidir. Her çocuk farklıdır ancak ortalama 8 derslik bir başlangıç kursu temel beceriler için yeterli olabilir. Kurs bitiminde suya girip çıkarken artık rahat olmalıdırlar. Yaz başında alınan birkaç ders, her yaştan çocuk için harika bir tazeleme olabilir. Havuzda ya da denizde geçirilen tatilleriniz çok uzun olmasa da bu dersler çeşitli faydalar sağladığı için değerlidir.

Öğrenme aşamasında nelere dikkat edilmelidir?

Dersler yüzme esnasında nefesin, ayak ve ellerin kullanımı gibi teknik konuları öğrenmek için harikadır. Korkuları yatıştırmak ve güven oluşturmak öğrenme için önemlidir. Ancak şunu da unutmayın; çocuklar sadece suda oynayarak da çok şey öğrenebilirler. Çocuğunuz havuzda arkadaşlarıyla vakit geçirdiğinde (tabii ki ebeveyn gözetimi altında), daha da fazla ilerleme kaydeder. Çocuğunuz diğer çocuklarını taklit ederek, farkında bile olmadan derslerde daha çok şey denemeye başlayacaktır. Kafasını suya sokmayı reddeden bir çocuk, arkadaşlarından aldığı cesaretle o kadar da kötü olmadığının farkına varabilir.

Spor ve sporcu beslenmesi konusunda uzman, sosyal medyadaki adıyla Mağara Adamı olarak tanıdığımız Tuğrul Çağrı Yılmazer ve okul öncesi eğitimde yaratıcı yaklaşımları ve Güldüy Güldüy programı ile tanıdığımız Ezo Sunal, okul öncesi sporla ilgili merak edilenleri GittiGidiyor Blog’da yanıtladı.