Yaz Okullarının Çocuklar İçin Faydaları

Yaz Okullarının Çocuklar İçin Faydaları

353

Çocuklarınız için daha verimli ve eğlenceli bir yaz tatili düşünüyorsanız yaz kampları doğru bir tercih olabilir. Bu hafta size yaz kampları için harika bir alternatif olan STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) kamplarından ve bu kampların faydalarından bahsetmek istiyoruz.

Yaz geldi, okullar tatil oldu. Siz işinize gücünüze koşturmaya devam ederken çocuklarınız iki ay boyunca evde olacaklar. Bu durum geçici de olsa bir düzen değişikliği anlamına geliyor. Çocuklar yaz boyunca her gün ya da sıklıkla evde olmak istemeyebilirler, tabii siz de onların sürekli evde bakılmalarını istemeyebilirsiniz.

Bu durumda yaz okullarını düşünmek makul. Biz de bu hafta size yeni nesil bir eğitimden, STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik) yaz okullarından bahsetmek istiyoruz. STEM eğitim yaklaşımı dünyada hızla yayılıyor. Bu eğitim, girişimci, yenilikçi, inovasyon yapan, birlikte üretme kültürüne sahip ve üretimlerini paylaşan bireyler yetiştirmek için oldukça önemli. Teknolojinin baş döndürücü bir hızla gelişmesine ve ilerleme yönüne bakarak çok da uzak olmayan bir gelecekte bireyler olarak teknolojiyi sadece tüketmeyeceğimizi aynı zamanda üretmek zorunda kalacağımızı da söyleyebiliriz. Çocuklarınızı geleceklerine daha iyi hazırlamak için STEM eğitimleri oldukça geçerli. İşte bu eğitimle dolu bir yaz okulunun çocuklar için faydaları!

Yeni ve eşsiz beceriler öğrenirler

Çocuklarınızın bir STEM yaz kampında öğreneceği beceriler, tüm yaşamları boyunca değerli olacak. Ama sadece bu da değil, bu becerileri eğlenceli ve heyecan verici bir ortama entegre ediyorlar. Örneğin, kodlama kampları, çocuklara genellikle okulda öğrenemeyecekleri bilgisayar programlama becerileri hakkında bilgi edinme fırsatı verir. Kodlamanın temel prensipleri oyunlar ile çocuklara rahatça öğretilebilir. Çocuklar işin mantığını kavradıklarında kendi bilgisayar oyunlarını ve yazılımlarını geliştirmeye başlayabilir. Bu eğitimler çocukların öğrendiklerini, nasıl öğrendiklerini ve geleceği için neden yararlı olduklarının harika bir örneğidir.

Bağımsızlık duygusunu yaşarlar

Çocuklarınızın bağımsızlık duygusunu geliştirme şansına sahip olmalarına izin vermek, yaşlandıkça onlara rehberlik etmeye yardımcı olacaktır. Her tarafta yeni insanlarla yeni bir çevreye girerler. Oradayken birçok konuda kendi kararlarını verme fırsatları vardır. Arkadaşlarla güvene dayalı ilişkiler geliştirmeyi öğrenmek zorunda oldukları takım çalışmaları yaparlar.

Bunu da okuyun: Çocukları Yaz Tatilinde Eğlendirecek 30 Aktivite
Okul ödevleri yok, onun yerine kum, deniz, havuz ve bol bol doğa var! Sizinle geçireceği vakitlerin de arttığı bu dönemde ona unutamayacağı anılar yaşatmaya ne dersiniz? O zaman çocukları yaz aylarında eğlendirecek 30 aktivite önerimize mutlaka göz atın.

Yeni arkadaşlıklar kurarlar

Çocuğunuz bir yaz okulunda farklı yaşlardan çocuklarla da bir arada olabilir. STEM kamplarındaki çocukların ortak özellikleri ilgi alanlarının aynı olmasıdır. Bu nedenle yaz kampları çocukların kalıcı arkadaşlıklar kurmaları için mükemmel bir ortamdır. Oyunlar, serbest zaman alanları veya takım oluşturma egzersizleri çocuklarınızın güçlü arkadaşlıklar kurmasına yardımcı olur.

Güven duygusu geliştirirler

Küçük yaşlarda çocuğunuzu yaz okuluna bırakmak sizin için ya da çocuğunuz için kolay olmayabilir. Ama bazen rahatlık alanlarının dışında küçük bir itme gücü çocuğunuzun tam da ihtiyaç duyduğu şeydir. Günümüzde çocuklar elektronik olsun ya da olmasın hayatı kolaylaştıran şeylere güveniyor. Ancak yaz kamplarında her zaman hayatlarını kolaylaştırmasa da başka yerlerde elde etmelerinin güç olan deneyimler kazanıp, özellikle kendilerine güvenlerini pekiştirebilirler.