Çocuklar İçin Kayak Sporunun 10 Faydası

Çocuklar İçin Kayak Sporunun 10 Faydası

587

Beden farkındalığını arttırmaktan kendilerini daha iyi tanımalarına, doğanın değerini keşfetmelerinden sosyal yeteneklerinin gelişmesine; kayak sporunun çocuğunuzun için birbirinden güzel faydaları olduğunu biliyor muydunuz?

Çocukların kendi başlarına sağlam bir şekilde yürümeye başlayabildikleri zaman, kayak sporuna da başlayabilecekleri bilinir. Çocuğunuz ne kadar erken bu spora başlarsa o kadar çok faydasını görür. Bahsettiğimiz faydalar sadece bedensel değil, belki de hiç aklınıza gelmeyecek faydalar bunlar! GittiGidiyor Blog olarak çocuklar için kayak sporunun 10 faydasını araştırdık. Keyifle okumanız dileğiyle…

1. Beden farkındalığını arttırır

Kayak yaparken vücudunuzun her bir yanını hisseder ve ciddi boyutta bir beden farkındalığı kazanırsınız. Bu, çocuklar için oldukça önemli bir detaydır ve çocuklar kayak sayesinde vücutlarının ayrı bölümlerinin nasıl çalıştığını ve birbirleriyle senkronize etmeyi öğrenirler.

2. Kendilerini daha iyi tanırlar

Çocuklar kayak öğrenirken kendileri hakkında çok daha fazla şey keşfederler. Yani sadece bedenlerinin farkındalığını kazanmaz, fiziksel ve zihinsel olarak güçlü ve zayıf yanlarını keşfederler.

3. Özgüveni geliştirir

Teleski ya da telesiyeje ilk biniş, düşmeden aşağıya ilk iniş… Bunların hepsi çocuklar için büyük birer adımdır ve hepsi onlara daha fazla gurur ve daha fazla özgüven verir.

4. Sosyal yetenekleri yükseltir

Her ne kadar bireysel bir spor olarak görünse de kayak, kendi içinde toplumsal kurallara sahip bir spor dalıdır. Birini geçerken onun alanına titiz davranarak doğru yolu belirlemek ya da düşen, yardıma ihtiyaç duyan biri için herşeyi bırakıp yardım etmek gibi detaylar, çocukların sosyalleşme yeteneklerini geliştiriyor olur.

5. Daha sağlıklı olmalarını sağlar

Kayak ve snowboard, kardiyovasküler sağlığı arttırma açısından oldukça etkili spor dallarıdır. Her ikisi de esnekliği ve gücü geliştirir. Dolayısıyla çocukların sağlık gelişimi için önemlidir.

Bunu da okuyun: Çocuk Gelişiminde Outdoor Sporların Rolü
Dışarıda oynayabilecekleri oyunlar, çocukların hem fiziksel hem de zihinsel gelişimine büyük katkıda bulunuyor. “Peki, tabletler, bilgisayar oyunları varken çocukları dışarıda spor yapmaya nasıl teşvik ederiz?” diyorsanız, sizin için seçtiğimiz eğlenceli ve öğretici ipuçlarına bir göz atın.

6. Denge ve koordinasyonu dengeler

Kayak yapmayı bir kez bile olsa denediyseniz, denge ve koordinasyonun nasıl sağlandığını gayet iyi bilirsiniz. Çocuklar, ayakta kalmak için çekirdek kaslarını ve kayabilmek için bacak kaslarını nasıl kullanacağınızı öğrenirken, denge ve koordinasyonunu da geliştirmiş olur.

7. Sağlıklı rekabetin ne olduğunu öğretir

Kayak arkadaşlarla, aile bireyleriyle birlikte birlikte kayıldığında dostça bir rekabetin nasıl olacağını çocuklara öğretmiş olur. Bireysel bir spor olmasına rağmen, tüm kayakçıların birbirine saygı ve destek göstermesi çocukların karakter gelişimine oldukça önemli bir katkı sağlar.

8. Azmi öğretir

Kayak, büyük bir özveri ve azim gerektiren bir spordur. Bir kayakçı düştükten sonra öyle hemen vazgeçemez! Sabırla, azimle iyi bir kayakçı olma yolunda ilerlenir. Düşe kalka birşey başarmayı öğrenmek çocuklar için oldukça değerli bir durumdur.

9. Daha iyi hissettirir

Egzersiz yapmanın ruh halini nasıl iyileştirdiğini hepimiz biliriz. Kayak da aynı şekilde, endorfin salgılanmasını arttırır ve kayan kişiye harika bir mutluluk kazandırır. İyi bir antremanın ardından gelen başarı duygusu da çocukların ruh halini iyice yükseltir.

10. Doğanın değerini bilmeyi öğretir

Dağdan kendinizi aşağıya bırakmak ve doğanın bir parçası olmak kayak sporunun belki de en güzel yanlarından biri! Kayarken çevredeki tüm güzellikleri de keşfetmek ve temiz havayı solumakla birlikte çocukların doğayla yakınlaşmaları ve doğanın değeri bilmeleri sağlanmış olur.

İlgili Yazılar