Çocuklar İçin Güvenli Bisiklet Sürüşü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çocuklar İçin Güvenli Bisiklet Sürüşü Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Çocuklarınızın bisiklet sürerken hakim olması gereken kurallardan üzerinden bulunması gereken ekipmanlara; güvenli sürüşler için bilinmesi gereken tüm detaylar burada!

Havaların iyice güzelleşmeye başladığı şu günlerde çocuklar için en keyifli açık hava aktiviteleri arasında yer alan bisikletler de gündemimize gelmeye başladı. Biz de bu yazımızda çocuğunuzun güvenli bir bisiklet sürüşü yapabilmesi için bilmeniz gerekenleri bir araya getirdik. Çocuklar için düşme ve sakatlanmalara son derece müsait bir spor aktivitesi olan bisiklette güvenliğin çok çok önemli olduğunu unutmayın!

Çocuklar için bisiklet kaskının önemi ve incelikleri


Çocuklar için bisiklet kaskları güvenlik meselelerimizin başında geliyor. Kafasına tam oturan doğru boyutta ve formda bir bisiklet kaskı çocuğunuzun herhangi bir düşme durumunda yüzünü, kafasını ve beynini koruyacaktır.

Çocuk bisiklet kaskları kullanırken dikkat edilmesi gereken birkaç önemli detay olduğunu da hatırlatalım. Öncelikle kaskın boyutunun çocuğunuzun kafasına tam oturuyor olması çok önemlidir. Kaskın alnını örttüğünden ve sıkıca bağlanarak oynamaya/çıkmaya müsait olmadığından emin olun. Kaskın içine şapka giyilmemesine özen gösterin ve mümkünse reflektörlü kask seçin ya da kaska reflektörlü yapıştırmalar yapıştırın.

Doğru bisiklet modelini seçmek


Çocuğunuz için doğru bisiklet modelini seçmek de güvenlik açısından en önemli detaylardan biridir. Öncelikle çocuğunuz bisiklette oturur haldeyken, her iki ayağının da yere düz basıyor olması çok önemlidir. Çocuğunuzla üst çubuk arasında da 2,5 ila 7,6 cm mesafe olması uygundur.

Çocuğunuzun bisiklet sürüşü öncesinde bir kontrol listesi oluşturmanız iyi olacaktır. Örneğin sele, gidon ve tekerleklerin sıkı ve sağlam olduğundan emin olun. Zincirleri mutlaka yağlayın ve kontrol edin. Bisiklet lastiklerinin havalarını kontrol edin, gerekirse şişirin.

Çocuklar bisiklete binerken nasıl giyinmeli?


Öncelikle parlak kıyafetler ve mümkünse reflektörlü giysiler çocuğunuzun daha belirgin şekilde görünmesine, özellikle geceleyin ışık yansımasıyla belli olmasına yardımcı olacak ve güvenli açısından son derece önemli olacaktır.

Aynı zamanda pantolon paçasının ya da ayakkabı bağcıklarının zincire dolanmaması açısından dar pantolon ya da bağcıksız ayakkabı hatta bisiklet ayakkabısı gibi modellere yönelmeniz iyi olacaktır. Çocuğunuzun bisiklete binerken çıplak ayak olmamasına, terlik, sandalet gibi sürüş esnasında tehlike yaratacak ayakkabılar giymemesine dikkat etmenizi öneririz.

Aynı zamanda bileklik, dizlik ve dirseklik ile eldiven gibi koruyucu aksesuarlar da herhangi bir düşme durumunda ideal koruma sağlayacaktır.

Sürüş esnasında nelere dikkat etmeli?

Eğer çocuğunuz şehir içerisinde ya da işlek yollarda bisiklet kullanacaksa dikkat edilmesi gereken bazı kurallar olduğunu ona mutlaka öğretmek lazım. İşte onlardan bazıları:

– Eller her zaman gidonda olsun.

– Trafik işaretlerine ve levhalara her zaman dikkat edilmeli ve onlara göre davranmalı.

– Kavşaklarda dikkatli olmak gerek. Park etmiş arabaların arasına girildiğinde sürücülerin sizi görme ihtimalinin düşeceğini unutmamak gerek.

– Yaya geçidi ve yoğun kavşak gibi yerlerde bisiklete binmek yerine bisikletinizi elinize alıp yürümek daha sağlıklıdır.

– Her zaman araçlarla aynı yönde, trafiğin sağında gidilmeli. Asla trafiğe karşı bisiklet sürülmemeli.

– Nerede sürüyor olunursa olunsun, bisiklet şeritlerinden dışarı çıkılmamalı.

– Park etmiş arabalara yakın geçilmemeli. Kapıları aniden açılabilir ve size çarpabilir.