Çocuklar İçin Balenin 8 Faydası

Çocuklar İçin Balenin 8 Faydası

Çocuğunuzun bale yapmasının, hem fiziksel hem zihinsel hem sosyal anlamda birçok konuda önemli ölçüde gelişim göstermesine yardımcı olduğunu biliyor muydunuz?

O sadece pembe bir tütü almak, kendini prenses gibi hissetmek değil aslında… Miniklerin özgüvenini geliştirmeden esneklik kazanmalarına, duruşlarını düzeltmekten eleştirel düşünme becerilerini güçlendirmeye, konsantrasyonlarını artırmaktan kültürlerini genişletmeye; birçok faydası olan bir spor dalı… Bugünkü konumuz çocuklar için bale ve bu sporun onlar için faydaları!

1. Özgüveni artırır

Çocuğunuz bir bale sınıfına ve gösterisine katılmış olduğunda kalabalık bir seyirci önünde performans sergilemek konusunda çok daha rahat ve cesur olacaktır ve bu yeteneği ona bir ömür boyu eşlik edecektir. Bu sadece onların sahne performansları konusunda değil, kalabalık önünde konuşma , liderlik yetenekleri gibi farklı alanlarda özgüvenli olmasına yardımcı olacaktır.

2. Duruş ve koordinasyonu geliştirir

Çocuğunuz bale barına tutunarak, bale duruş ve esnemelerini yaptığında en az kaslarını geliştirmek kadar, dik durmak ve hem kol hem bacak hem baş hem de merkez bedeni arasındaki koordinasyonu sağlamak konusunda kendini geliştirmiş olacaktır. Bu sporda kendini geliştirdikçe tüm bedeni üzerinde kontrol sahibi olabilecek ve duruşu hep sağlıklı olacaktır. Bu durum, özellikle günümüz bilgisayar çağında, çocuğunuzun fiziksel sağlığı için en büyük yatırımlardan biri olacaktır.

3. Odaklanmayı geliştirir

Bale dersi esnasında çocuğunuz ona söylenen direktifleri anlık uygulamak üzere konsantre bir şekilde çalışıyor olacaktır. Detaylara kuvvetli bir şekilde dikkatini verecektir, odağını ve konsantrasyonunu kolay kolay kaybetmeyecektir. Bu durumlar onun okuldaki ders başarılarını da olumlu etkileyecektir.

4. Eleştirel düşünme becerilerini güçlendirir

Minik balerinler dans esnasında hata yaptıklarında neyin yanlış gittiğini ve neyin nasıl düzeltilebileceğini eleştirel bir şekilde düşünmek zorunda kalacaktır. Çözüm ister fiziksel olsun ister zihinsel, onların sorunları belirleme ve çözüm üretebilme yeteneklerinin gelişmesi, onlara hayat boyu fayda sağlayacak bir beceri olacaktır.

5. Kültürlerini geliştirir

Klasik bale terminolojisini öğrenmek çocuğunuzun kelime dağarcığına birçok Fransızca kelimenin eklenecek olması demektir. Aynı zamanda ünlü bale klasiklerini bilmek, tarihteki meşhur dansçıları tanımak, klasik müzikle yakınlaşmak onların kültürel anlamdaki eğitimleri için çok faydalı olacaktır.

6. Sağlıklı bir hayat yaşamalarına teşvik eder

Bale kas gücü, esneklik ve dayanıklılık gerektiren yoğun bir fiziksel aktivitedir. Bale yapan çocuklar bu alanda başarılı bir şekilde ilerlemek ve başarılar elde etmek için sağlıklı ve formda kalmaları gerektiğini bileceklerdir. Böylece çocuğunuz bale derslerine gittiği sürece fiziksel alışkanlarını ve beslenme alışkanlıklarını hep sağlıklı ve iyi tutmak durumunda olacaktır.

7. Esnekliği artırır

Çocuğunuz bale eğitimi boyunca uzun, yağsız ve esnek kaslara sahip olmaya başlar. Bu sadece onun esnek bir bedene sahip olması, ağrılı bir fiziğe olabildiğince uzak kalması ve sadece bedeninde değil zihninde de esneklik kazanması için son derece etkili bir yol olacaktır.

8. Çocuklar için bale eğlencelidir!

Günün sonunda, öğrenmek, uygulamak ve bale yapmak çok eğlenceli bir şey! Minik dansçılar bale stüdyosunda kendilerini yaratıcı bir şekilde ifade etme, vücutlarının potansiyelini test etme ve ortak bir hedefe doğru birlikte çaba gösterme gibi süreçlerden geçerler. Bu onların sosyal anlamda da eğlenceli bir şekilde gelişmelerine yardımcı olacaktır.