Çocuklar İçin 7 Eğlenceli Matematik Aktivitesi

Çocuklar İçin 7 Eğlenceli Matematik Aktivitesi

866

Rakamlar, geometri ve ölçümler hakkında çocuğunuzu çok küçük yaşta eğitmeye başlayabilirsiniz. Üstelik birbirinden eğlenceli yöntemlerle!

Yapılan son araştırmalar çocukların yuva ve anaokulu dönemindeki matematik aktivitelerinin ilkokulda hem matematik hem de okuma derslerindeki başarılarını önemli ölçüde etkilediğini gösteriyor. Çocukların matematik yeteneklerinin gelişmesi hafızalarını kuvvetlendirmeye, dikkatlerini arttırmaya ve diğer birçok temel bilişsel becerilerini geliştirmeye yardımcı olur. Bunun için çocuklarınıza ders kitapları almak yerine yapabileceğiniz birçok eğlenceli çalışma var. İşte çocuklar için en eğlenceli matematik aktiviteleri!

Rakam konseptli aktiviteler

Rakamları saymak çocuklar için önemlidir, çünkü sayıların sıralarını öğrenmelerine yardımcı olur. Sayı saymayı en ideal şekilde öğrenmeleri için yapabileceğiniz birkaç eğlenceli aktivite önerimiz var.

Günlük olarak nesneleri sayın

Çocuğunuzun gömleğindeki düğme sayısından markette alışveriş çantanıza koyduğunuz meyve-sebze adedine, masaya dizdiğiniz çatal-bıçak sayısından merdiven çıkarken attığınız adımlara; gündelik işlerinizin birçoğunda çocuğunuzla birlikte sayıları sayabilirsiniz. Çocuğunuz için zorluk olmaması açısından az sayı ile başlayın ve hazır oldukça rakamları arttırın.

Küçük nesneleri üst üste dizin

Bozuk para gibi bazı küçük nesneleri çocuğunuzdan saymasını, sonra üst üste dizmesini, sonra tekrar saymasını isteyin. Tekrar tekrar sayıyor olmasının bir dezavantajı yoktur.

Geometri konseptli aktiviteler

Çocuklar bloklarla ve diğer yapı oyuncakları ile oynayarak geometri ve mekansal/boyutsal ilişkiler hakkında temel bir bilgi sahibi olabilirler. Siz de bu geometri aktiviteleri ile bu yönlerini geliştirebilirsiniz.

Evinizdeki şekilleri tanımlayın

Pencelerdeki dikdörtgenler, kare masa, daire şeklindeki saatler derken evinizde etrafınızda olan birçok objenin geometrik formlarının çocuklarınızın dikkatini çekmesini sağlayın. Aynı zamanda onları tanımlarken tanımlayıcı özelliklerinin neler olduğunu çocuğunuzla konuşun. Örneğin birbirine bağlanan üç kenar olduğu için üçgen, gibi…

Evinizin haritasını yapın

Harika bir kağıt-kalem aktivitesi ile karşınızdayız! Çocuğunuzdan evinizin tüm odalarının ayrı ayrı haritalarını çizmesini isteyin. Böylece hangi eşyanın hangi formda olduğu, hangi eşyanın hangisine ne kadar yakınlıkta olduğu gibi detayları dikkatlice inceleyebiliyor olacak.

Kitaptaki yerleşimlere dikkat çekin

Çocuğunuzla birlikte kitap okurken resimlerin yerleşimleri hakkında konuşun. “Ay nerede? Ağacın üzerinde mi? Ağacın altında mı?” ya da “Su aygırı maymundan daha mı büyük? Hangi hayvan daha büyük? Hangi hayvan daha küçük” gibi…

Ölçüm konseptli aktiviteler

Uzunluk, boy, ağırlık, boyut, miktar, hacim derken çocukların öğreneceği birçok ölçüm şekli vardır. Ölçüm için ise birçok araç vardır. Siz de bu konuları günlük aktivitelere dahil edebilirsiniz.

Yemek yaparken ölçüm yapın

Ölçü kapları ile yemek yapın ve çocuğunuzdan yardım isteyin. “Bana bir bardak un doldurur musun?” ya da “Yarım kavanoz su verir misin?” ya da “Bir çay kaşığı tuz doldurur musun?” gibi…

Market alışverişinde birlikte tartın

Market alışverişine birlikte gittiğinizde aldığınız şeylerin ağırlıklarını da mutlaka birlikte tartın, üzerine konuşun. İki poşet doldurduğunuzda hangisinin daha ağır olduğunu ona sorun.