Çocuklar Güneş Kremlerini Nasıl Kullanmalı?

Çocuklar Güneş Kremlerini Nasıl Kullanmalı?

Miniklerin güneş kremlerini seçerken dikkat edilmesi gereken tüm detaylar ve uygulama ipuçları burada!

Yaz tatillerinde çocuklarımız her ne kadar güneşin altında eğleniyorsa, bizlerin de bir o kadar onları koruma altına almamız iyi olacaktır. Peki onların hassas ciltleri için güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeli? Bu kremleri nasıl uygulamalı? Hangi markalara bakmalı? Yanıtlar bu yazımızda…

Çocuklara güneş kremi seçerken nelere dikkat etmeli?


Çocuğunuzun SPF 30 mu yoksa 50 mi koruma kullanması gereklidir? UVA ve UVB arasındaki farklar nelerdir? İşte bu konuda sizi aydınlatacak bilgiler:

Çocuğunuz için seçeceğiniz güneş kreminin içeriğinde “geniş spektrum” yazıyor olmasına dikkat edin. Bu, koruyucunun hem UVA (cilde zarar veren) hem de UVB (cildi yakan) ışınlarına karşı koruyacağı anlamına gelir.

– Genel anlamda çocuklar için SPF 30 güneş koruma kremleri uygundur. 30’dan fazlasının çok da önemli ölçüde arttırdığı söylenemez. Ama yine de çocuğunuzun tenine göre SPF 50 de tercih edebilirsiniz.

Çocuklar için mineral güneş kremleri ilk tercihiniz olmalı. Aktif bileşenler çinko oksit ve titanyum dioksit olmalıdır. Bunlar fiziksel bariyerlerdir ve kimyasal içerikli güneş korumalarına nazaran emilme olasılığı daha düşüktür. Emilen kimyasallar, güneşe karşı iyi bir koruma sağlıyor olsa da, vücudunuza girmiş oluyorlar. Dolayısıyla emilmeyen, ciltte beyaz tabaka gibi kalan güneş korumaları hassas çocuk ciltleri için çok daha iyi bir seçim olacaktır.

– 6 aylıktan küçük bebeklerin ekstra hassas ciltleri nedeniyle güneş kremi kullanmak yerine, onları güneşten korumanın yollarını seçin. Onları direkt güneşten uzak tutun; örtü, şapka gibi koruma yöntemlerini değerlendirin.

Güneş kremlerini nasıl uygulamalı?

Çocuklara güneş kremlerini sürmek kimi zaman çok da kolay olmayabilir. Böyle durumlarda çeşitli yöntemlere başvurmak ve belki de bir işbirliği yapmak iyi olacaktır.

– Koruma kreminizi güneşe çıkmadan 20 dakika önce uygulayın. Eğer çocuğunuz sürekli olarak güneşin altında oynuyorsa ya da yüzüyorsa her iki saatte bir yeniden uygulayın. Suya dayanıklı güneş kremleri arasından seçim yapmayı unutmayın.

– Çocuklara seçenek sunmak her zaman için iyi bir fikirdir. Burada da ona iki sağlıklı güneş kremi seçeneği sunabilir ve hangisini süreceğinizi onun seçmesini isteyebilirsiniz.

– “Herkes sıraya girsin” oyunu oynayın. Güneş kremi sürme treni oluşturun! Yani herkes peş peşe sıraya girsin ve herkes önündekine güneş kremi sürsün.

Çocuğunuzun güneşin altında oynarken ya da yüzerken krem yenileme zamanı geldiyse bunu istemeyebilir ve işleriniz zorlaşabilir. Böyle durumlarda atıştırma molaları verin ve çocuğunuzun birşeyler atıştırırken siz de kremi uygulayın.

Hangi markaları tercih etmeli?


Çocuğunuz için alacağınız güneş kremlerinde paraben, vb kimyasal katkıların olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Gittigidiyor’da bulabileceğiniz dünyaca ünlü dermokozmetik ya da organik markalar arasından seçim yapabilirsiniz. İşte onlardan bazıları:

– Mustela

– Trukid

– Sebamed

– La Roche Posay

– Bioderma

– Avene

– Hamilton

– Garnier

– Vichy

– Nivea Sun

– Badger