Çocuğunuzun İlk Uçak Seyahatinde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Çocuğunuzun İlk Uçak Seyahatinde Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

2450

Çocuğunuz ile yapacağınız ilk uçak yolculuğu nasıl geçerse geçsin, unutulmaz bir anı olacak. Rahat bir yolculuk geçirmeniz için önceden hazırlık yapmak ve yolculuk esnasında sakin bir tutum içinde olmak işinize çok yarayacaktır. Peki bilmeniz gerekenler ne? Yanıtlar bu haftaki yazımızda!

Ebeveynlerin çoğu çocuklarıyla ilk uçuşları söz konusu olduğunda kaygılı olabilir. Kafanızda nasıl bir yolculuk olacağı, nelere ihtiyaç duyacağınız ile ilgili sorular olması doğal. Hava yollarının bebek ve çocuklarla ilgili uçuş prosedürlerini bilmeniz iyi olur. Ancak hazırlıklar bunlarla bitmeyebilir. Bu yazımızda ilk uçuşa hazırlık için ve uçuş esnasında neler yapılması gerektiğine dair akılda tutulması gerekenleri sizler için derledik.

1. İhtiyacınız olan belgeler

Tüm uçuşlar bebekler için bile olsa biniş kartı gerektirir. Havayolları şirketlerine göre değişse de genelde 0-2 yaş arası yolcular bebek kabul ediliyor. Bazı firmalar 0-3 yaş arasını bebek yolcu olarak kabul ederler. Doğumun üzerinden 48 saat geçmemiş bebekler yolculuk yapamaz. 2-7 günlük bebekler ise “uçakla seyahatinde herhangi bir sakınca yoktur” ibaresi olan doktor raporu ile uçuşa kabul edilir.

2. Çocuğunuzun koltuğa ihtiyacı varsa belirleyin

2 yaşın altındaki çocuklar genellikle ücretsiz olarak uçabilirler, tabii kucağınızda kaldıkları sürece! Bu yaşın üzerindeki çocukların, kendi koltuklarına sahip olmaları gerekir. Çocuğunuzu bebek koltuğunda seyahat ettirmeniz iyi bir fikirdir. Bunun için check in yaparken dikkat etmeli ve tercihinizi belirtmelisiniz.

Bebeğinizi kucağınızda taşımaya karar verirseniz kanguru gibi bir bebek taşıyıcı kullanmayı tercih edebilirsiniz ancak kalkış ve iniş esnasında kullanmanıza izin verilmeyeceğini unutmayın.

3. Az ve öz eşya seçimi

Az eşya size kabine girerken ve çıkarken hareket kolaylığı sağlar. Yanınızda yedek kıyafet, mümkün olduğunca rahat olduğu kıyafetler getirin. Yedek biberon, bebeğinizin sevdiği yiyecek ve içecekler, gecikme durumunda ekstra atıştırmalıklar ve tekrar doldurulabilir bir su şişesi yanınızda mutlaka bulunması gerekenler arasında. Eğer elektronik cihazlarınız varsa, taşınabilir bir şarj aletiniz de olsun. Vakit geçirmesini sağlayacak birkaç oyuncak alın. Sevilen oyuncakları kaybetmesini veya zemine düşenlerin peşinden koşmasını önlemek için her birine bir ip parçası bağlayın ve ipi kol dayanağı veya tepsi masasına takın. Bez kullanıyor ise yeteri kadar bez, ıslak ve kuru mendil bulundurduğunuza emin olun.

4. Uçuş ekibi ile iletişim önemli

Çünkü onlar çocuğunuzla seyahat ederken en büyük müttefikleriniz olabilir. Çocuklarla seyahat etmek yorucu ve stresli olabilir. Yardıma ihtiyacınız olursa hosteslere, uçuş ekibine sormaktan çekinmeyin.

Bunu da okuyun: Çocuklarla Konforlu Uçak Yolculuğunun Sırları
Kemerlerinizi bağlayın ve çocuklarınızla yapacağınız uçak yolculuğuna önerilerimizle hazırlanın!

5. Göz yaşlarına karşı hazır olun

Kimse uçuş esnasında çığlık atan bir çocuk istemese de bu olabilir ve sorun değildir. Çocuklar yeni ortamlara farklı şekillerde tepki verirler ve rutinlerini kırmak gerçekten stresli olabilir. Uçuş boyunca çığlık atmayı önleyebilecek önlemler alınabilir. En sevdiği oyuncakları, tablet gibi dikkatlerini çeken şeyler iyi bir fikir olabilir. Kulak acısını aza indirmek için biberonla beslenmek veya emzirme sırasında emzik kullanmak bebeklerde yardımcı olabilir. Daha büyük çocuklar için sakız kullanılabilir. Hasta olmadıklarından veya kulak iltihabı geliştirmediklerinden emin olmak için seyahatlerinden önce doktorlara gösterilmesi çok yararlı olabilir; bir hastalık durumu varsa uçuş esnasında kulak ağrısını çok daha yoğun hale getirebilir. Ağlarlarsa sakin olmaya çalışın. Stresli olursanız, çocuğunuz muhtemelen onu alır ve yatıştırmak daha zor olur.