Çocuk Odaları İçin El Yapımı Yastık Önerileri

Çocuk Odaları İçin El Yapımı Yastık Önerileri

main

Çocuk odaları dekorasyonu tasarımın en neşeli kısmıdır. Çocuklarımız gibi sevimli, enerjik ve heyecanlı olan evin bu bölgesine doğal olarak sadece güvendiğimiz ve sevdiğimiz eşyaları yerleştiririz. Yastıkları düşünelim, çocuklar için olanları inanılmaz tatlı. Bir de el yapımı olanları var ki, çok daha eşsiz ve çok daha eğlenceliler.

Keçe Aplikeli Yastıklar

Hazırlaması gayet kolay bir el yapımı yastık önerisiyle başlıyoruz. Alacağımız herhangi bir yastığın üstüne aplike edeceğimiz deseni tasarlayalım; balık, çiçek, köpek, bulut, gökkuşağı, hangisini isterseniz… Gittigidiyor Atölye’ye tıklayarak örneklere göz gezdirebilirsiniz. Çocuğumuz sözlü iletişim kurabilecek yaştaysa ona da danışabiliriz. Ardından desenimizi çizip, uygun renkli keçe kumaşlarını çizime göre kesiyoruz. Kestiğimiz kumaşları yastığa aplike edince, yani işleyince işimiz bitti demektir. Çocuğunuz için ellerinizle tasarladığınız yastığınız hazır.

Fabrika üretimi yastığın üstüne bu aplikeyi yapabileceğimiz gibi dikiş yeteneğimize güveniyorsak yastığı da kendimiz dikebiliriz. Hepimiz çok geniş boş vakitleri olan ebeveynler değiliz, belki de en rahatı yetenekli sanatçıların tasarımları olan yastıkları bir klikle evimize çağırmak. Örneğin Eldokuatölye bu işte çok başarılı.

Nakış İşlemeli Sevimli Yastıklar

Minimum malzemeyle maksimum güzellikte bir yastık tasarlayacağız şimdi de. Desenimizi hazır yastık kılıfına işleyebileceğimiz gibi, tüm yastığı kendimiz de tasarlayabiliriz. Malzemelerimiz: Yastık için uygun büyüklükte kumaş parçası, biye için kumaş, nakış için istediğimiz renklerde ipler ve yastığımızın içini dolduracağımız pamuk, elyaf vs. Çeşitli aksesuarlarla onu süsleyebiliriz de.

Yastığımız için hazırladığımız kumaşı iki eşit parça olacak şekilde keselim ve nakış işleyeceğimiz yerlere renkli fakat kendini çok belli etmeyen bir kalemle desenimizi çizelim. Desenimize daha önce başka bir kâğıt üzerinde çalışırsak olası çizim hatalarının önceden engellemiş oluruz. Desenimizi nakış olarak işledikten sonra uzun kenarlarına biye yapalım, yastığın içine kısa kenarlarını da dikelim. İstersek bütününe de biye geçebiliriz.

Tatlı ve Eğlenceli Formlarda Yastıklar

Sırada yapımı diğerlerine oranla biraz daha zor, biraz daha uğraştırıcı olan bir el yapımı yastık önerimiz var ama muhtemelen çocuk odalarında aralarında en güzel görüneni bu tür vintage yastıklar. Öncelikle ne dikeceğimize karar vermeliyiz, bu bir kedi ya da çocuğumuzun hayranı olduğu bir çizgi film karakteri de olabilir. Önce polar kumaştan desenimizin ön kısmını, sonra da arka kısmını keselim. Ayrıca yastığın yan tarafları için iki adet şerit şeklinde kumaş parçası da hazırlayalım.

Polar parçalarını kestiğimiz bir şeridin yardımıyla birbirine diktikten sonra, içini istediğimiz malzemeyle dolduralım. Yastık içi malzemesi olarak silikon boncuklar, nohut taneleri, kuş tüyleri, pamuk ya da elyaf uygundur, hepsi işimizi görür. Eski takılarla üstünü süsleyebilirsiniz de. Kalan şeridi de yastığımıza dikince, çocuk odamız için el yapımı sevimli yastığımız hazır olacak.