Çocuk Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Çocuk Bisikleti Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Özellikle yaz aylarında çocukların eğlence kaynağı olan bisikletleri alırken bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. Çocuğumuz için alacağımız bisikleti almadan önce sizin için derlediğimiz detayları inceleyebilirsiniz.

Bütün çocuklar muhakkak bir dönemlerini bisiklet üstünde geçirirler. Çocuklar için bisiklet; özgürlük, özgüven, kendine yetme gibi özelliklerin gelişmesi anlamına gelir. Çocukların bisiklete binmelerinin pek çok faydası vardır. Uzmanlara göre bisiklet sürmek çocuklarınızda risk alma becerisi ve risklerle başa çıkma yeteneği kazandırır. Çocuklarınız bisiklet sürerken etrafı daha kolay tanır. Çocuklarınızın el ve motor becerilerinin gelişmesinde büyük rol oynayan bisiklet özellikle 7-8 yaşlarına gelen çocuklar için eğlenceli bir hobi olur.

Kalite, sürüş konforu ve güvenliğin ön planda olduğunu bisikletleri almadan önce bazı detaylara dikkat etmeniz gerekir. İşte çocuklarınız için bisiklet seçiyorsanız bilmeniz gerekenler:

Çocuk Bisikleti Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocuk bisikleti alırken, en fazla dikkat gerektiren faktör çocuğun güvenliği olmasıdır. Bu konuda güvenilir ve tanınmış markaları tercih etmek en iyisi olur. Ancak bisiklet alırken bu kıstas tek başına yeterli değildir.

Çocuk bisikletini, çocuğunuzun boyuna ve fiziğine göre tercih etmelisiniz. Uzun yıllar süreceğini hesaba katarak yüksek bir bisiklet tercihi yapmanız çocuğunuzun bisikleti sürerken zorlanmasına ve güvenliğinin azalmasına yol açar.

Çocukların genellikle bisiklet sürmeye 2 yaşlarında başlarlar. 2 yaş çocuk bisikleti tavsiye olarak 3 tekerli bir çocuk bisikleti olmalıdır. Çocuk bisikletleri, olası bir kaza durumunda bisiklet parçalarının çocuğun zarar görmeyeceği şekilde yapılmış olmalıdır.

Ayrıca direksiyonu çok kolay bir kullanıma sahip olmalıdır. Düz ve çok fazla geniş olan direksiyona sahip olan bisikletler çocuğunuzun kontrol etmesini zorlaştırıcağı gibi dengesini de bozabilir.

Çocuklarınıza bisiklet alırken kask ve dizliklerini de almanız gerekir. Bu sayede çocuklanız olası düşmelerde yara almaz.

Çocuk Bisikleti Modelleri ve Çocuk Bisikleti Tavsiyeleri

Çocuğunuza uygun bisikleti bulmak için hangi bisikletin çocuğunuza daha uygun olacağını bilmelisiniz. En doğru bisikleti bulmanız hem çocuğunuzun daha iyi bisiklet sürmesini sağlar hem de bisikletin daha uzun ömürlü olmasına imkan tanır. Bisiklet almadan önce belirleyeceğiniz özellikler bisikletin fiyatına doğrudan etki eder. Fiyat ne kadar düşerse o kadar kısa ömürlü olacağını bilmelisiniz. Daha sağlam ve daha fazla özelliğe sahip olan bir bisiklet daha yüksek bir fiyata sahip olur.

Çocuğunuz için alacağınız bisiklet modellerini şöyle sıralayabiliriz:

>Çocuk bisikleti 3 tekerli ise genellikle 2-4 yaş aralığında olan çocukların sürme kabiliyetini geliştirmek için kullanılır. Çocuğunuzun motor becerilerinin yeni yeni geliştiği bu yaş aralığında bu 3 tekerli bir çocuk bisikleti tercih etmeniz çok daha iyi olur.

>Çocuk bisikleti 4 tekerli ise 4-9 yaş aralığında olan çocukların tercih etmesi gereken bir bisiklettir. Motor becerilerinin daha fazla gelişmesi için ve denge kurma yeteneğini geliştirmek için ideal bir bisiklettir.

>Çocuk bisikleti 2 tekerli bir bisikletse yanında güvenlik ekipmanlarıyla sürmesi çok daha iyi olur. Bisiklet kaskı, dizlik, dirseklik ve kolluk ekipmanlarını kullanarak çocuğunuzun daha güvenli bir şekilde bisiklet sürmesine olanak sağlayabilirsiniz.

>Çocuk bisikleti 14 jant ise 1 yaşında olan ve yeni yeni bisiklet sürmeye başlayacak olan çocuklar için tercih edilmesi gereken bir bisiklet türüdür. Şişme lastikli olan bisiklet modellerini tercih etmeniz gerekir. Takviye tekerlekler tamamen yere temas etmeli ve düz zeminlerde kullandırmalısınız.

>Çocuk bisikleti 15 jant  ise 2 ve 4 yaş arasında olan çocuklar için uygun bir bisiklet türüdür. Bisiklet en fazla 10 kilo ağırlığında olmalıdır. İç lastikli olmalıdır. Eğer mümkünse yan tekerlekler yumuşak ve lastik yapısında tercih edilmelidir. Jantların alüminyum olması paslanmasını önler ve milimetrik dönüş sağladır frene temas etmez. Çocuğunuz bisikleti sürerken zincir dişlisi ile temasını önlemek için tam korumaya sahip zincir muhafazasına sahip olması gerekir.

>Çocuk bisikleti 16 jant ise genellikle 3 yaş ile 7 yaş arasında olan çocuklara hitap eden bir bisiklet türüdür. Bisiklet ortalama 11-12 kilo olmalı ki çocuğunuz bisikleti kontrol edebilsin. Bisikletin ebatı büyüdükçe hızı arttığı için fren kollarının daha sağlam tercih edilmesi gerekir. Lastikleri daha az dişli ve sürtünmeyi daha fazla azaltmalıdır. Direksiyon ve sele ayarı çocuğun boyuna göre ayarlanmalıdır. Çocuğunuzun 2 tekerli bisiklet dengesine alışması için takviye tekerlekler biraz yukarı çekmelisiniz.

>Çocuk bisikleti 18 jant
ise 5 ile 9 yaş arasında olan çocuklar için tercih edilebilir bir bisiklet türüdür. Vitesli, amortisörlü ve alüminyum türleri bulunmaktadır. Eğer çocuğunuz zayıfsa daha hafif bir bisiklet tercih etmelisiniz.

Çocuk Bisikleti Fiyatları

Çocuk bisikleti fiyatları bisikletin markasına model ve özelliğine göre değişir. Okul öncesi çağ ya da okul çağındaki çocuğunuz için alacağınız bisikletlerle çocuğunuzun hem eğlenmesini hem de daha becerikli olmasını sağlayabilirsiniz.

Çocuk bisikleti alırken belirleyeceğiniz özelliklerine, güvenliğine ve kullanım süresine karar vermeniz, hem maddi olarak zararı önleyecektir hem de çocuğunuzun daha güvende olmasını sağlayacaktır. Çocuk bisikleti fiyatları; sele, jant sayıları, lastik çeşitleri gibi pek çok özelliğe göre değişiklik gösterir.

Bisiklette kullanılan materyallerin çeşidi, güvenlik konusunda yararları, kullanımdaki kolaylığı, kalitesi gibi özellikler daha da arttıkça fiyat yukarı yönlü olarak değişkenlik gösterir. Çocuklarınızın eğlenceli vakit geçirmesini sağlayan bisikletler, her geçen zamanda farklı tasarımlar ve üretim süreçleri ile kalitenin artmasıyla sağlık ön planda tutularak piyasaya sürülür. Jant, fren ve kadro kısımlarının alüminyum malzemeyle yapılmış olması çocuğunuzun güvenliği açısından önemlidir.

Çocuk bisikleti markaları, her geçen gün çocuk bisikletlerinde daha iyi işler ortaya koyar. En fazla tercih edilen çocuk bisikleti markaları arasında; Ümit bisiklet, Salcano, Orbis, Bianchi ve Tunca gibi markalardır. Çocuk bisikleti en ucuz fiyatlarla GittiGidiyor’da bulunabilir. Bisiklet markalarını GittiGidiyor’dan inceleyerek size uygun özellikteki modeli kolayca satın alabilirsiniz.