Çocuğunuza Kardeş Geleceğini Söylemenin Yolları

Çocuğunuza Kardeş Geleceğini Söylemenin Yolları

1715

Yeni bir kardeşinin olacağını öğrenen çocukların farklı tepkileri olabiliyor. Bunu nasıl söylerseniz daha pozitif bir ortam olacağı ve duygusal tepkilerle nasıl başa çıkacağınız bu haftaki yazımızın konusu.

Yeni bir kardeş haberini çocuğunuzla paylaşacağınız zaman birinci kolaylaştırıcı kural, çocuğunuzla uyum içinde olmanız olacaktır. Çocuğunuzun artık tek çocuk olmayacağını veya kardeşlerine bir yenisinin ekleneceğini öğrenmesi bir takım duygusal olasılıkları barındırabilir. Bu nedenle de doğru zamanlama önemlidir. Yeni bir bebeğin gelişini ilan ederken ebeveynlerin birden fazla seçeneği göz önünde bulundurmaları iyi olur.

Çocuğunuza kardeş geleceğini söylemek için iki farklı durumu ele alıyoruz. Biri heyecanlı bir abla/abi için; diğeri de huysuz, üzgün ya da kafası karışmış bir çocuk için. Donuk bir tepki de ihtimallerden biridir, ancak uzmanlar bu kararsız tepkinin fazla uzun sürmeyeceğini de belirtiyor. Bu haftaki yazımızda size bu ilanı en doğru şekilde yapmanız ve olası tepkilerle baş edebilmeniz için bazı yöntemlerden ve önerilerimizden bahsedeceğiz.

Ne kadar heyecanlı bir şekilde söylerseniz o kadar iyi olur

Her ne kadar çocuklar bunu bilmese de sonuçta kutlanılacak bir haber veriyorsunuz. Konuşmanızda da bu hissi vermeniz çok yerinde olur. Diğer yandan birden fazla çocuğa sahipseniz kardeş rekabetini azaltmak için bütün aileyi bir araya toplamak ve herkese aynı anda söylemek de iyi bir fikirdir. Ayrıca hamileliğin ilk üç ayının düşük ihtimali açısından riskli olabildiği düşünülürse konuşmayı yapmadan evvel hamilelikte birkaç ay beklemek daha doğru olur.

Heyecanlanırlarsa yanında olun

Eğer bunu sevinçli bir heyecan ile karşılarsa onu dinleyin ve kardeşinin olmasıyla ilgili heyecanını paylaşın. Çocuğunuzu bebeğe hazırlık alışverişlerine dahil etmek, hazırlıkları eğlenceli bir oyuna çevirmek pozitif etki yaratacaktır. Çocukların samimiyetsizliği hissedebildiğini de söylemekte fayda var tüm bu süreçte olabildiğince doğal olun.

Bunu da okuyun: Çocuklara Oda Paylaşmayı Öğretmenin 4 Yolu
Eğer çocuklarınız aynı odayı paylaşıyorsa, koyabileceğiniz kurallardan dekoratif tüyolara, ipuçlarıyla dolu bu yazımızı mutlaka okuyun!

Bebeğin gelişini birlikte takip edin

Bunun için örneğin bir duvar takvimi hazırlayıp geriye doğru işaretleyerek gitmeyi deneyebilirsiniz. Ayrıca her gün için kavanoza bir çikolata eklemek, market alışverişlerinizde bebeğin büyüklüğüne göre bir çikolata seçimi yapmak ve bunu bir tahmin oyununa dönüştürmek de eğlenceli olabilir.

Çocuğunuz heyecanlanmıyorsa

Kimi zaman tek çocuk için ikinci bir çocuğun geleceği fikri biraz korkutucu olabilir. Bu tepkiyi de hızlıca değiştirmenin bir yolu yoktur. Dolayısıyla ebeveynlerin duyarlı olması çocuğun fikrini değiştirmek yerine ona kaygılarıyla ilgili güvence vermesi çok önemlidir.

Bu gibi durumlarda işleri sakin ve basit tutmak önerilir. Örneğin bebeğin odasını dekore edebilirsiniz ama arkadaşlarınızla büyük kutlamalar yapmayabilirsiniz ya da en azından çocuğunuzun olduğu bir ortamda yapmamayı düşünebilirsiniz.

Değişik sorulara hazır olun

Annenin karnındaki bir bebeği tartışmak ilginç olabilir. “Oraya nasıl girdi?” Uzmanlar genelde bunun ilk soru olmadığını söylüyor ama er geç bu sorunun size yöneltileceğini düşünebilirsiniz bu nedenle hazır olmakta fayda var. Bu konuda hazırlanmış harika kitaplar var onlardan yardım alın.