Çocuğunuz İçin Günlük Rutinlerin 7 Önemli Yanı

Çocuğunuz İçin Günlük Rutinlerin 7 Önemli Yanı

376

Birçok aile güvenli ve huzurlu bir yaşam ortamı yaratmak için bazı rutinler oluşturur ve bu rutinler çocuğunuza neyin önemli olduğunu anlatır.

Çocuklar genellikle bilinmeyenden korkarlar. Bu bilinmeyen şey, tabaklarındaki bir brokoli de olabilir, farklı bir eve taşınmak veya yeni bir kardeş haberi gibi büyük bir yaşam değişimi de olabilir. Değişim bir öğrenme fırsatı olsa da, çocuklar için stresli olabilir. Normal bir rutin, bir çocuğun hayatına konfor ve tutarlılık getirir.

Günlük rutinler sabah hazırlıkları, banyo, yemek ve uyku zamanları, ev işi, yemek pişirme ve temizlik programları, oyun, açık hava faaliyetleri ve aile hayatınız için anlamlı ritüelleri içerebilir. Şimdi bu organize zamanların faydalarına bir bakalım.

1. Çocuğunuzun bir programa katılmasına yardımcı olur

Tutarlı bir rutin çocuğunuzun biyolojik ritmini düzenleyecek, onu daha sağlıklı ve dengeli kılacaktır. Her gün aynı saatte yatmak ve iyi bir uyku uyumak, sağlıklı ve düzenli beslenmek, açık alanlarda oyun ya da egzersiz yapmak, akşam yemeğinden sonra daha sakin bir yaşama geçmek, düzenli bağırsak hareketlerine ve bedenin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur.

2. Aile bağlarını güçlendirir

Çocuğunuz günlük rutinler sayesinde ne beklemesi gerektiğini ve aile için önemli olan değer sistemini bilir. Örneğin hafta sonu yapılan uzun kahvaltılar birlikte zaman geçirmenin keyifli bir yoludur. Aile, birlikte düzenli ve önemli şeyler yaparak birbirine bağlanır.

3. Sorumluluk duygusu pekişir

Oyuncaklarını toplamak veya banyo yapmak gibi alışkanlıklar her seferinde bir mücadele konusu olmaktan çıkar. “Eşyalarını toplama” veya “banyo yapma” zamanını siz söylemeden yapma alışkanlığı edinmesinin en iyi yolu ona bu konularda rol model olmaktır. Çocuğunuz tutarlılık sayesinde bu alışkanlıkları erken yaşta edinir.

4. Evdeki huzur artar

Çocuk ve diğer aile üyeleri ne beklediklerini bildiğinden, stres ve kaygı azalır. Çocuklar aile ile ilgili planlara dahil olduklarını bilirler ve bir şeyler yapmaya zorlandıklarını hissetmedikleri için de öz değerleri artar.

5. Çocuğunuza güven ve bağımsızlık hissi verir

Dişleri fırçalama, pjimalarını giyme zamanının ne zaman geldiğini, ne yapması gerektiğini bilen ve bunu tek başına yapabilen çocuk daha güçlü ve bağımsız hisseder. Çocuğunuz büyüdükçe bu rutinler sayesinde zamanı daha iyi yönetmek ve öz disiplin konularında çok daha az zorlanacaktır.

6. Değişim veya stres zamanlarında stabilite sağlar

Boşanma, okul sisteminde değişiklik ya da yeni bir kardeşin doğumu gibi stresler çocuklarda güvenlik duygusunu etkiler. Aile bir rutin kurduğunda, ne olup bittiği çok önemli olmaktan çıkar, değişime rağmen çocuğun hayatında bir normallik vardır. Bir çocuk, aile yemekleri, açık hava oyunları, düzenli Perşembe gezileri gibi rutin unsurlar vasıtasıyla sakinlik, istikrar ve sevgiyi bulur.

7. Rutinlerde esneklik yaşamı destekler

Rutin kurmanın ve sürdürmenin birçok faydası vardır, aynı zamanda esnek kalmak da hayati önem taşır. Kendiliğindenlik ve yaratıcılık, bir çocuğun hayatında önemli faktörlerdir. Örneğin, arka bahçesinde heyecan verici bir hayvan veya mahalleye gelen bir çocuk tiyatrosu varsa aile kahvaltısı bekleyebilir.

Her çocuğun (ve yetişkinlerin) ihtiyaçlarına duyarlı ve uyarlanabilir kalmayı unutmayın. Bir program çok alaylı veya katı hale geldiğinde, faydalar azaltılacak ve rutinler çocukları sıkmaya başlayacaktır.