Çocuğunu İlk Kez Okula Gönderenler İçin Faydalı Öneriler

Çocuğunu İlk Kez Okula Gönderenler İçin Faydalı Öneriler

2161

Çocuğunuzun hayatında kutlamaya değer yeni bir sayfa açılıyor! Okula başlangıç, beraberinde karışık duygular getirebilir ama etkili bir hazırlıkla tüm bu süreci keyifli bir şekilde geçirmek mümkün. İşte size bazı ipuçları…

Okul hayatına başlangıç yaşam yolunda bir dönüm noktası. İlkokul ya da anaokulu olsun okul deneyimi heyecan verici ve korkutucu olabilir. Bu dönem ebeveynler için de adapte olunması gereken süreçler içeriyor. Okul hayatına tüm aile için sorunsuz geçmeyi sağlayan bazı ipuçlarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

İlk gün hakkında konuşun

Anlatının gücünü asla küçümsememeliyiz. Günün nasıl olacağı, nasıl hazırlanacağınız, çocuğunuzun okula nasıl gideceği, ne yapacakları, okul günlerinin nasıl biteceği ve evlerine ne zaman geleceği gibi konular hakkında konuşun. Okula gitmekle ilgili kitapları birlikte okuyun. Tüm süreçte olumlu ve destekleyici olun.

Birlikte alışverişe gidin

Okulu daha heyecanlı hale getirmek için bir beslenme çantası ya da sırt çantası ya da birkaç kıyafet ya da yeni ayakkabı seçmek gibi keyifli alışveriş seçenekleriniz var. Okul başlayana kadar bu yeni eşyaları kullanmayın ki özel olma değerleri artsın.

Beslenme düzenini kurun

Yemek konusunda özellikle çok seçici olan bir çocuğunuz varsa yeme içme sistemi için bazı hazırlıklar yapmanız gerekebilir. Humus gibi bir dip sosla yeni meyveleri ve sebzeleri deneyin, bazı sandviçler (eğlenceli şekillerde kesilmiş) veya sebzeli kaşarlı pideler hazırlayın. İnternette ilham verici pek çok tarif bulabilirsiniz. Bu yeni beslenme fikirlerini okul açılmadan önce denemek, neyin işe yarayıp neyin işe yaramayacağını anlamanıza yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzu uyku programına alın

Bu inanılmaz derecede önemlidir ve birçok aile bu sisteme çok geç başlar (ya da hiç yapmaz). Çocuğunuz tercihen her gece dokuz ila 10 saat uyumaya bırakılmalıdır. Okul günü kalkmak için uygun bir saat ayarlayın, 10 saat geriye doğru sayın ve daha sonra ekranları kapatıp sakinleştirici bir rutine uykuya geçmeden 1 saat öncesinden başlayın. Örneğin, çocuğunuzun sabah saat 07:00’de evden çıkması gerekiyorsa, en geç saat 21:00’den sonra yatması uygundur, yani tüm ekranların kapatıp kitap okuma gibi bir rutine geçmeye bu saatte başlanmalıdır. Bu yeni düzeni, okulun başlamasından en az bir hafta önce, tercihen iki veya daha fazla hafta önceden başlatın, böylece çocuğunuz ve tabii siz de rutinlere uyum sağlamış olursunuz.

Tüm değişiklikler için önceden plan yapın

Haftayı iyi planladığınız ve ön hazırlık hazırlık yaptığınız zaman, okul günleri de kolaylaşır. Ayrıca bazı özel günler için ekstra planlar yapabilirsiniz. Her olası senaryoyu düşünmek zorunda değilsiniz ancak bazı detaylı planlamaları yapmak büyük bir fark yaratabilir.

Yapabilirseniz diğer velileri ve idari kadroyu tanıyın

Diğer çocukların aileleriyle sosyalleşmek için organizasyonlar yapın. Bu sayede çocuğunuzun okula yeni başlayan arkadaşları olacak ve siz de onların ebeveynlerini tanıyacaksınız.

Sağlık ayarlamalarını Yapın

Çocuğunuz astım gibi kronik bir sağlık sorununa sahipse, öğretmen ve idari kadroyu durum ile ilgili bilgilendirin. Böylece ilk gün için her şeye hazır olabilirsiniz. Ayrıca okul açılmadan önce çocuğunuzun sağlık taramalarını yaptırın.