Çalışan Annelerin Çocuklarının Sahip Olduğu 5 Pozitif Yön

Çalışan Annelerin Çocuklarının Sahip Olduğu 5 Pozitif Yön

2040

Günümüzde çalışan anne olmak en çok tartışılan konulardan biri. Birçok iş kadının gündeminde olan çalışan annenin çocuğunun psikolojisi hakkında size güzel bir haberimiz var!

Harvard’da yapılan bir araştırmada çalışan annelerin çocuklarının ileri vadede sahip olduğu birbirinden güzel pozitif özellikler ortaya çıktı. Araştırmaya göre çalışan annelerin çocukları ileride daha kolay iş sahibi oluyorlar ve işlerinde daha fazla sorumluluk alma kapasitesine sahip olup, daha fazla kazanç elde ediyorlar. Tüm bunların yanı sıra birbirinden değerli özelliklere sahip oluyorlar. İşte onlardan birkaçı!

Daha bağımsızlardır

Tüm ailenin günlük işlerinin sürekli olarak bir hareket ve takvim dahilinde gerçekleşmesi, çocukların sorumluluk sahibi olması gereken bir ortam yaratır. Örneğin her gün kapıdan çıkmadan, kendi kendilerine hazırlanmaları gerekir; bu da eşyalarının nerede olduğunu bilmek demektir. Okuldan eve dönecek yaşa geldiğinde belki köpeği gezdirmek ya da akşam yemeğini hazırlamaya yardımcı olmak gibi görevlere olacaktır. Bu yaşam becerileri onun daha sorumluluk bilincinde ve bağımsız bir birey olmasına yardımcı olacaktır.

Daha fazla kaliteli zamanları olur

Aile ve evlilik üzerine 2015 yılında yapılan bir çalışmada, annelerin evde olsa da, ofiste çalışsa da, çocuklarıyla aynı miktarda vakit geçirmek eğiliminde olduğu ortaya çıktı. Aradaki fark ise zamanın kalitesiydi. Yapılan araştırmaya göre alışan anneler çocuklarına işe gitmeden önce, işten gelince ve haftasonları tamamıyla dolu vakitler ayırıyor; tatil olan özel günler daha da anlam kazanıyor. Çalışan anneler aşırı programlı oldukları için çocuğa kaliteli zaman ayırmak adına da daha planlı oluyorlar. Ve bu durum, özellikle ergenlik dönemindeki çocukların psikolojisine oldukça pozitif şekilde yansıyor.

Bunu da okuyun: Çalışan Annelerin Hayatını Kolaylaştıracak 3 Şey
İyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir ev kadını, iyi bir iş kadını… İçinizde hepsiyle baş edecek büyük bir güce sahipsiniz!

Daha iyi plan yaparlar

Bir önceki kaliteli zaman konusunun izdüşümü olarak, çocuğunuzla birlikte planlar yaptığınız anlar onun da planlı olmasına yol açıyor. Eğer çalışan anne iseniz büyük ihtimalle çocuğunuza “Bu akşam canın ne yapmak istiyor?” ya da “Haftasonu sinemaya gitmek için ödevlerini ona göre ayarlar mısın?” gibi sorular soruyorsunuzdur. İşte bu sorular onlara hem ne yapacakları hakkında düşünme yeteneği sağlıyor hem de sizinle birlikte ne yapmak istediğini söyleme hakkını.

Daha esneklerdir

Genel olarak çalışan annenin psikolojisi göz önünde bulundurulduğunda bazı hassas noktalar var. Örneğin sabahki toplantıya yetişmeye çalışan bir anne ve sabah bu karmaşa içerisinde beklediği ilgiyi göremeyen bir çocuk. Ya da işindeki bir krizi çözmek üzere bir saat boyunca telefonda konuşan bir anne ve konuşmasının bitmesini bekleyen bir çocuk gibi… Fakat uzmanlara göre bu sahneler çalışan annenin moralini bozmamalı; çünkü çocuk bunları hayal kırıklıkları gibi algılasa ve alınsa da, size olan güveni tazelendiğinde daha anlayışlı olacak. Zamanla bu anlayış ve esneklik artacak. Hayat boyunca da daha esnek bir insan olacak!

Erken yaşta ekonomiden anlarlar

Her çalışan annenin duyduğu bir soru vardır: “Neden işe gitmek zorundasın?” Çocuklar aslında sizin aileye maddi olarak katkıda bulunmak için çalıştığınızı anladığında, paranın nereden geldiğini takdir etmeye başlarlar. Bu da onların bütçe yapma ve tasarruf konusunda deneyim sahibi olmalarına yol açar. Tüm bunlara ek olarak denklemin önemli bir parçası olduklarını hissederler ve onların işlerinin de okula gitmek olduğunu kavrarlar. Dolayısıyla bir annenin çalışıyor olması, çocuğunun iş hayatına atılımında önemli pay oynar.