Bir Yaşındaki Çocuklar İle Yapabileceğiniz 5 Aktivite

Bir Yaşındaki Çocuklar İle Yapabileceğiniz 5 Aktivite

867

Mini davullardan oyun tünellerine, “alo alo”lardan rakamlara; bir yaşındaki bebeğinizle oynayabileceğiniz 5 geliştirici oyun burada!

Yürüme ve konuşma yetilerinin ufak ufak gelmeye başladığı bir yaş, çocukların interaksiyona girmeleri ve temel gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Eğer bir yaşındaki çocuklarla oynanabilecek oyunlar hakkında bilgi almak ve bu oyunlarla onların gelişimine katkı sağlamak istiyorsanız doğru yerdesiniz! İşte karşınızda bir yaşındaki çocuklar ile yapabileceğiniz 5 aktivite…

1. Küçük davulcular


Gerekli malzemeler

Çıngırak, kaşık, kap, zil, oyuncak davul

Nasıl oynamalı?

Bu oyuncak perküsyon enstrümanlarını kullanarak müzik yapın. Bebeğinizin seslerin nasıl çıktığını anlaması için önce siz farklı materyallerle birkaç vuruş yapın, ardından bebeğinizi müzik çalma konusunda cesaretlendirin.

Hangi yetenekler gelişir?

Koordinasyon, dinleme yetisi, müzik keşfi

2. Telefonla konuşmaca


Gerekli malzemeler

Oyuncak telefon

Nasıl oynamalı?

Bir tane bebeğinize bir tane kendinize oyuncak telefon verin. Birbirinizle ya da hayali birileriyle telefon konuşmaları yapar, onları telefonda beklemeye alır gibi oyunlar oynayın. Bunu yaparken komik sesler çıkarın ve diğer hattaki karakterleri eğlenceli bir şekilde yaratın.

Hangi yetenekler gelişir?

Dil gelişimi ve sosyal yetiler

3. Gidip getirme görevleri

Bu oyunda herhangi bir malzemeye ihtiyacınız yok. Bir yaşındaki bebeğinizle bu oyunda onu evin farklı bölgelerine, farklı malzemeleri bulup getirmesi için yollamanız yeterli. Örneğin evin girişindeki ayakkabınızı, arka odadaki topu, mutfaktaki poşedi kendisinden size getirmesini isteyebilirsiniz. Bunu yaparken onunla konuşarak yön tarifleri verebilir ve görevini tamamladığında kendisini onurlandırabilirsiniz.

Hangi yetenekler gelişir?

Yön kavrama, hafıza yetenekleri

Bunu da okuyun: Çocukların İnce Motor Becerisini Geliştirecek 5 Aktivite
Çocukların ince motor becerileri geliştiğinde kendi ayakkabılarını bağlamayı, düğmelerini iliklemeyi ve çatal, makas, kalem gibi objeleri doğru şekilde tutmayı öğrenmiş olurlar. Siz de bu birkaç aktivite ile onları bu sürece hazırlayabilirsiniz.

4. Oyun evi

Gerekli malzemeler

Büyük karton koli veya oyun tüneli ya da oyun evi, çadırı

Nasıl oynanmalı?

Bu karton koliden ya da oyun evi ve oyun tünelinden kaleler yaratabilirsiniz. Bir giriş ve çıkış belirleyin, çocuğunuzun da bunları kullanarak oyun evine girmesini ve ordan çıkmasını sağlayın. Ona bunu önce siz gösterin, ardından onun yapmasını sağlayın. Kapıyı çalmak, zile basmak ve birinin evde olup olmadığını sormak gibi detaylarla oyunu hareketlendirin.

Hangi yetenekler gelişir?

Sosyal yetiler, kaba motor becerileri, çevre keşfi

5. Sayı sayma

Gerekli malzemeler

Aslında bir malzemeye gerek yok, elleriniz yeterli. Ama rakam öğretici oyuncaklardan da faydalanabilirsiniz.

Nasıl oynanır?

Çocukların en sevdiği şeylerden biri de el ve ayak parmakları ile rakamları saymaktır. O zaman siz de miniğinize artık bunu öğretmeye başlayabilirsiniz. Çocuklarınıza rakamları öğretirken doğru sıralamadan gitmeyi unutmayın ve sürekli olarak tekrarlayarak parmaklarınızla, ya da rakam öğreten oyuncaklar yardımıyla ona saymayı öğretin.

Hangi yetenekler gelişir?

Temel rakam becerileri, birebir iletişim