Bebeklerin Saçını Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebeklerin Saçını Keserken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1411

İlk saç kesimi önemlidir ve bundan sonraki kesimlerin nasıl geçeceğini birebir etkiler. Peki çocuğunuzun saç kesim deneyimini pozitif geçirmesi için neler yapabilirsiniz? Yanıtlar burada!

Çocuklarımızın gözünden saçları taramak ya da kesmek nedenini asla anlayamadıkları bir eylem olabilir. Dolayısıyla onlarda travmatik bir etki yaratmamak için neler yapmalısınız, nelere dikkat etmelisiniz? Bu soruların yanıtları önemli! Bu yazımızda bebeğinizin saçını keserken dikkat etmeniz gereken detayları bir araya getirdik.

1. Doğru zamanda hareket edin

Çocuğunuzun saçını kesmek ya da kestirmek için uygun zamanı beklemeniz çok önemlidir. Şekerleme zamanı, atıştırmalık zamanı veya çocuğunuz tipik olarak telaşlı olduğu zamanlarda saç kesimi yapmaktan kaçının. Bebeğinizin sakin olduğu, bir oyuncağı ile vakit geçirebileceği zamanları seçin.

2. İlgisini çekecek bir oyuncağı kullanın

Çocuğunuzun en sevdiği oyuncağı, emziği ya da kitaplarını yanınıza alın. Ani hareketler yapma ihtimalini bu şekilde azaltırsınız. Saç kesimi zamanı akıllı telefonunuzdaki bir videonun son derece yararlı olabileceği nadir zamanlardır. Duruma göre kullanmayı düşünebilirsiniz. Çocuğunuz bir kıpır kıpırsa, kucağınıza oturtmak daha düzgün bir kesim için iyi olabilir.

3. Saç kesmeyi keyifli hale getirin

Çocuğunuzu bir kuaföre direkt saç kesimi için götürmeden önce daha büyük bir çocuğun saç kesimini izleyebileceği bir gün planlayın. Arkadaşınızın çocuğu ya da aileden bir çocuğun saç kesimi zamanını öğrenerek süreci planlayabilirsiniz. Böylelikle oraya gittiğinde korkmasına gerek olmadığını görme şansı olacak. Kesmek kelimesi ürkütücü ise, olayı anlatmak için oyuncak bebeklerinin ya da çizgi film kahramanlarının saçlarından örnekler verin. Çocuğunuza bir oyuncak berber seti hediye etmekte iyi bir fikir olabilir.

4. Kesim uzun sürecekse ara verin

Küçük bir çocuğun saçının kesilmesi işlemi bol şarkılı, çok sayıda oyuncak ve sabır gerektirir. Normalde 15 dakika gibi bir sürede saç düzeltmesi yapılabilir, ancak bebeğinizin bundan daha fazla zamana ihtiyacı olması muhtemel. Çocuğunuzun ilk saç kesimi için bir öğleden sonrayı komple ayırmayı hedefleyin.

Bunu da okuyun: Miniklerin Banyosu İçin İhtiyacınız Olacak 8 Malzeme

Yüzen kitaplardan banyo arkadaşlarına, bebek küvetlerinden eğlenceli organizatörlere, göz yakmayan şampuanlardan sağlıklı süngerlere; bıcı bıcıların olmazsa olmazları burada!

5. Aynadan uzak durun

Oyuncak ve oyunların kar etmediği çocuğunuzun huzursuzlandığı ya da ağlamaya başladığı durumlarda etrafta aynaların olması iyi bir fikir değildir. Çocuğunuzun size bakacak şekilde oturmasını sağlayın. Böylece ilgisini daha kolay değiştirebilirsiniz.

6. Yanınızda yedek kıyafetler getirin

Pelerin çocuğunuza uymayabilir veya onu giymeyi reddedebilir ama ona pelerinle bir süper kahraman gibi görüneceğini söyleyebilirsiniz. Saç kesiminden sonra kesilen saçların sırtına kaçma ihtimali yüksek. Bunların huzursuzluk yaratmaması için yanınıza yedek kıyafet alın.