Bebeklerde Pişik Önleme Yöntemleri

Bebeklerde Pişik Önleme Yöntemleri

6028

Doğru bez kullanımından en iyi pişik kremlerine, ıslak mendil seçimlerinden kıyafet detaylarına; bebeklerde pişik oluşumunu engellemek için bu tavsiyelere göz atın!

Bebeklerin hassas ciltlerinde en sık yaşanan problemlerden biri olan pişik riski, alacağınız birkaç önlem, dikkat edeceğiniz bazı detaylar ve kullanacağız bazı ürünlerle minimuma indirilebilir. Bu detayları bebeklerde pişik önleme yöntemleri yazımızda bir araya getirdik.

Pişik neden olur?

Bebek bakımında sık karşılaşılan bir sorun olan pişiği önlemenin yollarını keşfetmeden önce pişik neden olur ona göz atmakta fayda var. Bebeklerin özellikle poplarında, kasık etraflarında, dış cinsel organı etrafında ve koltuk altlarında sıkça rastlanan hafif kabartılı kızarıklıklara ve pullanmalara pişik denir. Pişiğin oluşma nedenleri arasında bebeğin bezinin sık değiştirilmemesi, yanlış bez ve ıslak mendil kullanımıyla birlikte gelen alerjik reaksiyonlar, sıcaklık ve nemle birlikte terleme, çinko eksikliği gibi durumlar sayılabilir.

1. Önlem: Doğru ıslak mendil kullanımı


Bebeğinizin poposunu silerken cildini sert ya da fazla şekilde ovmamaya dikkat edin. Herhangi bir enfeksiyon durumundan kaçınmak üzere popyu önden arkaya doğru ıslak mendil ile silin. Silme işlemini nazikçe tamamladıktan sonra bölgeyi (özellikle de ıslak kalma potansiyeli yüksek olan kıvrımlı yerlerin) iyice kuruttuğunuza emin olduktan sonra bezini bağlayın. Bunun için bebeğinizin altını bir süre havalandırmanızı öneririz. Kullandığınız ıslak mendillerin parfümsüz, alkolsüz, BPA ve paraben gibi kimyasallar içermeyen, bebeğin hassas cildine uygun pamuklu doku ile tasarlanmış olmasına özen gösterin.

2. Önlem: Doğru pişik kremi ve yağ uygulaması


Koruyucu pişik kremleri de bu problemin önüne geçebilmenin önemli yolları arasında. Parfüm, alkol ve paraben gibi kimyasallar içermeyen, çinko oksit içerikli ve hipoalerjenik pişik önleyici kremler arasından seçiminizi yapın. Bebeğinizin altını temizleyip kuruttuktan sonra bezini bağlamadan önce pişik kremini ince bir tabaka halinde uygulayın. Zeytinyağı ve kantarın yağı gibi doğal çözümler de pişiği önlemenin yolları arasındadır.

3. Önlem: Doğru bez kullanımı


Bebeğinizin altı ıslandığı veya kirlendiği vakit, en kısa zamanda bezini değiştirmeye özen gösterin. Bezini bağlarken de ne çok sıkı ne de çok gevşek olmasına dikkat edin. Bebeğinizin bezini içeride bir miktar hava dolaşımına müsaade edecek şekilde sabitleyin. Seçeceğiniz bebek bezlerinin pamuksu dokuları ve sağlıklı materyallerden yapılmış olması da çok önemlidir. Bebeğinizin bezini bağlamadan önce mümkünse 5 dakika olacak şekilde poposunu açıkta bırakarak havalandırmaya çalışmanız da pişiği önleyecektir.

4. Önlem: Doğru kıyafet seçimi

Bebeğinizin hassas tenine değen kumaşın materyali de gerek pişik gerekse diğer alerjik cilt reaksiyonları açısından önemlidir. Bebeğinize yüzde yüz organik pamuk ile tasarlanmış, nefes alabilen bebek giysileri giydirmenizde fayda vardır. Aynı zamanda bu bebek giysilerinin parfümsüz ve kimyasal içermeyen çamaşır deterjanları ile yıkanmış, yumuşatıcı kullanılmamış şekilde temizlenmiş olmasına özen gösterin. Dar giysilerin de tahriş riskini arttıracağını unutmayın ve bebeğinizin bedenine tam uygun olacak giysileri tercih edin.