Bebeklerde Emekleme Dönemi

Bebeklerde Emekleme Dönemi

Bebeğiniz ne zaman emeklemeye başlayacak ve bu nasıl bir süreç olacak? Peki bu süreçte bilmeniz gerekenler neler? Bu hafta size bu soruların cevaplarından bahsetmek istiyoruz.

Emekleme yürümeye başlamanın ön adımıdır. Her bebek kendi bedensel araştırmasını içgüdüsel olarak yapacak ve değişik denemelerden sonra emeklemeye başlayacaktır. Ellerin ve dizlerini dengelemeyi öğrenen bebek çeşitli denemelerden sonra dizleriyle iterek nasıl hareket edeceğini anlayacaktır. Bu hareketler esnasında çalışan kas gruplarının gelişimi yürümesini sağlayacak kasları da güçlendirecektir. İşte sizi bekleyen bu gelişim süreci ile ilgili bilgiler!

Bebeklerde emekleme dönemi ne zaman başlar?

Çoğu bebek 7 ila 10. ay arasında emeklemeye başlar. Bebeğiniz bu süre zarfında yuvarlanmak, sürünerek ilerlemek gibi başka hareketli yöntemleri de seçebilir. Bebeğinizin seçtiği yöntem ile ilgili endişenlenmeyin; önemli olan hareketli olmasıdır. Bebeğinizin kollarını ve bacaklarını, ayrıca vücudunun her iki tarafını da eşit şekilde kullanıp kullanmadığını gözlemleyin. Bunu yapıyorsa ve beden parçalarını nasıl koordine edeceğini araştırıyorsa her şey yolunda demektir.

Bebekler emeklemeyi nasıl öğrenir?

Bebeğiniz muhtemelen destek almadan oturmaya başladıktan kısa bir süre sonra emeklemeye başlayacaktır. Bu noktadan sonra etrafına bakmak için başını kaldırabilir ve kol, bacak ve sırt kasları, ellerinin ve dizlerinin üzerine kalkarken yere düşmesini engelleyecek kadar güçlüdür.

Birkaç ay boyunca, bebeğiniz yavaş yavaş oturma pozisyonundan dört ayak üzerine oturmak için güvenle hareket etmeyi öğrenecek ve kısa süre sonra uzuvları düz ve gövdesi yere paralel olduğunda ileri geri sallanabileceğini anlayacaktır. 9 ya da 10. ay civarında bir yerde, dizleri ile ittirmenin sadece mobil olması gereken desteği sağladığını anlayacaktır. Yeterlilik kazandıkça, emekleme pozisyonundan tekrar oturma pozisyonuna gitmeyi öğrenecektir.

Aynı zamanda bir süre sonra ilerlerken bir kolu ve karşı bacağını birlikte hareket ettirmek gibi çapraz hareketleri yapabilecektir. Tüm bu denemeler sürekli yapıldıkça pratiği mükemmelleştirir. Bir yaş civarında artık mükemmel bir şekilde emeklemeye başlaması olağandır.

Bebeğinizin emeklemesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bebeğinizin oturmayı öğrenmesinden emeklemeye geçişine kadar olan süreçte bebeği yüz üstü pozisyonda yere yatırmak çok işe yarayacaktır. Bu pozisyonda bebekler önce başını kaldırma hareketleri yapmaya başlayacaktır ki bu onun boyun ve sırt kaslarının gelişmesine yardımcı olur. Bebeklerde kas gelişimi baştan ayağı doğru olacak şekilde ilerler. Oturmayı öğrenen bebek yüz üstü yatmadan oturmaya, oradan emeklemeye geçiş için araştırmalara başlar.

Yüz üstü yatırmak sürünme hareketlerine teşvik etmenin de en etkili yoludur. Bebeğiniz yüz üstü yatarken onunla birkaç dakika oyun oynayın. Bebeğinizin biraz uzağına sevdiği bir oyuncağı yerleştirin. Bu şekilde uzanma ve oradan sürünme hareketine geçebileceği kas grupları çalışır. Bu aşamada gerekli oldukça yastıklar, minderler kullanın böylece onun güven duygusu daha çok pekişir ve çevikliğinin artmasına yardımcı olur. Bebeğinizi boğulmalara karşı korumak için yalnız bırakmayın. Ayrıca sürünen ya da emekleyen bir bebek için evde bazı güvenlik önlemleri almayı ihmal etmeyin. Merdivenli bir eviniz varsa merdiven giriş ve çıkışlarını kapatın. Başını çarpabileceği sivri köşeleri ortamdan uzaklaştırın ya da sünger ya da silikon köşe korumaları ile üzerlerini kaplayın. Tüm bu hareketli zamanlar boyunca onun gözlemleyin.

Bebeğiniz emeklemeye geçmezse ne yapmalısınız?

Bebekler farklı yöntemler ve farklı tarifeler kullanarak becerilerini geliştirir. Ancak, çocuğunuz bir şekilde hareketli olmaya ilgi göstermiyorsa doktorunuzla bu konuyu görüşün. Prematüre bebeklerin motor becerilerinin akranlarına göre daha geç gelişebileceğini, bunun da emekleme ve yürüme zamanına yansıyabileceğini unutmayın.

Bebeğiniz emekledikten sonra sırada ne var?

Bebeğiniz emeklemeye hakim olduktan sonra, sırada yürümeyi öğrenmek vardır. Bu amaçla, yakında ulaşabileceği nesneleri -ki bu bazen sizin bacağınız da olabilir- kullanarak kendini çekmeye başlayacak ve bacakları üzerinde dengede durma egzersizleri yapacaktır. Denge çalışmaları yapan bir bebek kısa süre sonra yürüyecek demektir. Tabii yürümekten koşmaya, zıplamaya ve sıçramaya geçiş de sadece zaman meselesidir!