Bebeklerde Burun Tıkanıklığına 5 Çözüm

Bebeklerde Burun Tıkanıklığına 5 Çözüm

10035

Burun aspiratörlerden serum fizyolojiklere, burun spreylerinden buhar makinelerine; bebeklerin burnundan rahatça nefes alması için gerekli olanlar burada!

Soğuklar, mevsim geçişleri derken nezle ve grip gibi hastalıklar hepimizi olduğu gibi bebeklerimizi de etkiler. Bebeğinizin burnunun açılması ve rahatça nefes alması için kendisinin yapabileceği bir şey yoktur; dolayısıyla biz ebeyevnlere çok iş düşer! Biz de bu yazımızda bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer sorusunun yanıtlarını bir araya getirdik. İşte karşınızda bebeklerde burun tıkanıklığına 5 çözüm.

Ortamdaki nem seviyesine dikkat


Öncelikle bebeklerde burun tıkanıklığı nedenlerini bilmekte fayda var. Örneğin ortamın havadar olup olmaması ve nem/kuruluk oranları oldukça önemli bir etkendir. Nem seviyesinin %50 gibi bir oranda olması, bebeğinizin rahatça nefes almasını sağlayacaktır. Çünkü ortamdaki nem düşük olduğunda, burun dokusunda bulunan ve zararlı mikroorganizmaları süzmeye yarayan küçük tüyler etkilerini gösteremezler. Dolayısıyla hava nemlendiricisi ve buhar makinesi gibi desteklerin evinizde, bebeğinizin odasında bulunmasında fayda vardır.

Olmazsa olmaz: Burun aspiratörleri


Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl giderilir sorusunun bir diğer yanıtı da burun aspiratörleridir. Her evde bulunması gereken burun aspiratörleri bebeğinizin burnundaki fazla mukusun çekilmesine ve bebeğin solunumunu rahatlatmaya yardımcı olur. Eğer burun çok tıkalıysa aşağıda detaylarını yazdığımız serum fizyolojik ya da okyanus suları ile burnun içini nemlendirebilir ve ardından aspiratörü kullanabilirsiniz.

Serum fizyolojik


Bebeklerin burnunun açılması için en etkili yollardan biri de serum fizyolojik uygulamaktır. Küçük ampuller şeklinde satılan serum fizyolojikler okyanus suyu olarak da bilinir ve burun temizliğinde kullanılan tuzlu sudur. Bebeğinizin burnunu bu sularla iyice yıkayabilir ve bebeklerin burnunu açmak ve içini temizlemek açısından işinizi kolaylaştırabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Bebek Banyo Seansı Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Seçeceğiniz banyo süngerinden en doğru zamanlamaya, ideal su sıcaklığından şampuan seçimine; miniklerin banyo seansı hakkında bilmeniz gerekenler burada!

Burun spreyleri


Serum fizyolojik gibi tuzlu sular aynı zamanda bebekler için burun açıcı sprey olarak da satılır. Basınçlı ambalajları ve fısfıslarıyla kullanımı kolay olabilen bebekler için burun spreyleri deneyebileceğiniz diğer çözümler arasında!

Yatış pozisyonuna dikkat


Bebeğinizin yatış pozisyonu da nefes alış verişi ve burnunun tıkanıklığı açısından oldukça önemlidir. Bebeğinizin burnu tıkalıyken yatağın başını yastık destekleriyle hafif yükseltebilir ve bebeğinizin hafif dik şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda lavanta gibi nefes açısı organik kokulardan yastığına damlatabilir ya da lavanta kokulu bebek yastıklarından alabilirsiniz.