Bebeklerde Aylara Göre Uyku Rehberi

Bebeklerde Aylara Göre Uyku Rehberi

Bebeklerin hangi ayda nasıl bir uyku modunda olduklarını bilmeye ne dersiniz?

Yenidoğan bebeklerin sık uyku molalarından 3 aylık bebeklerin sabah 06:00’ya kadarki uyanışları, 5 aylık bebeklerin seslerle ilgi çekmesinden 9 aylık bebeklerin uyku aralarını oyuncaklarla geçirmesine; bebeklerde aylara göre uyku rehberi yazımız karşınızda!

2.5 aya kadar

Bebekler henüz gündüz ve gece ayrımının farkında olmadıkları için yeterli miktarda melatonin üretemezler. Aynı zamanda sık sık beslenmeye gereksinim duydukları için bebek uykuları sürekli bölünme halinde yaşanır.

Yenidoğan Bebekler Hakkında Bilmeniz Gereken 9 Şey yazımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz!

3-4 ay arası

Bebekler için gece uykusu döngüsü yeni yeni oluşmaya başlar. Artık bir nebze daha sosyallerdir ve ayrılma endişeleriyle oluşan tepkiler başlayabilir. Bu dönemde bebekler gece yarısı ile sabah 06:00 arası sık sık uyanabilirler.

Uykusuz Kalan Anneler için Bebek Uyutma Yöntemleri yazımızda da ipuçları bulabilirsiniz.

4.5-5.5 ay arası

Bebekler artık ses çıkardıklarında sizden yanıt aldıklarını fark ederler ve böylece uyku konusu ilgi çekme konusu ile iç içe girmiştir; artık bebekler için uyku eğitimine başlamanın zamanı gelmiştir.

Ebeveynlerin Bebekleri Uyuturken Yaptığı 6 Hata yazımız da size faydalı olabilir.

6-8 ay arası

Bebekler artık gözlerini sabit bir şekilde size tutmaktan ziyade, oyuncaklarla ilgilenmeye başlamışlardır. Dolayısıyla gece uyanmalarında onu oyuncaklarla oyalayabileceğiniz bir dönemdir bu.

Bebeklerde Uyku İle İlgili Cevabını En Merak Ettiğiniz Soru Hangisi? Testimizi uygulamanızı öneririz.

9-11 ay arası

Ebeveyenlerin odayı terk etmiş olmaları onların yok olduğu anlamına gelmez, hala buralardadırlar. İşte bebeklerin bu şekilde algıladığı bir dönemden bahsediyoruz! Kapının dışında olduğunuzu bilirler ve ağlayarak sizi yanlarına isteyebilirler.

Uykuya Direnen Bebekler İçin Kim West Metodu yazımız da ilginizi çekebilir!

12-16 ay arası

Bebeklerin artık yürüme ve konuşma yetenekleri çalışmaya başlar. Dolayısıyla anne ve babaya temas bir nebze azalabilir ve uyku süreçleri herkes için biraz daha kolaylaşabilir.

Çocuğunuzun Uykuya Rahat Bir Şekilde Dalması İçin 5 İpucu yazımız da göz atmanızı öneririz.

17-21 ay arası

Kulağa ilginç gelebilir ancak bebeklerin bu aylardaki özeliklerinden biri olan bağımsızlık hisleri onları çok daha muhtaç hissettirebilir. Dolayısıyla bu dönemde uyku eğitimine mutlaka devam edilmesi gerekir.

Çocukların Uyku Saatleri Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Şey yazımız da size faydalı bilgiler verecektir.