Alışveriş Rehberi: Bebekler İçin Ayakkabı Seçimi

Alışveriş Rehberi: Bebekler İçin Ayakkabı Seçimi

722

Bebeğinize doğru ayakkabıyı seçmenin onun sağlığı açısından son derece önemli olduğunu unutmayın. Önce bu yazımıza göz atın, ardından alışverişinize başlayın!

Yetişkinler olarak çoğumuz ayak sorunları ve ayaklar ile ilgili oluşan pek çok problem ile boğuşuyoruz. İnsanların %98’i sağlıklı bir ayakla doğsa da en fazla %40’ı yetişkinlik çağında sağlıklı ayaklarla kalabiliyor. Bu kadar ciddi oranda bozulmanın üzerinde ayakların neyi taşıdığı kadar ayakları neyin sardığı da oldukça önemli. Yani ayakkabılarınız tüm hayatınızda ve sağlığınızda önemli bir rol oynuyor. Özellikle de çocukların ayakkabı seçimi tüm hayatları boyunca oldukça etkili. Bebeğinizin ayakkabılarını ne kadar doğru seçerseniz, o derece sağlıklı bir hayat yaşamalarına öncülük edersiniz.

Çocuğunuzun ayağı ilk üç yaşında 12 beden büyüyecektir. Çocukların %50’si ise ne yazık ki ayağına göre küçük ayakkabı giymektedir. Bunu önlemek için çocuklarınızın ayakkabı bedenini sürekli kontrol etmeniz gerekir. Çocuklarda ilk 1-2 yaş için her 2 ayda, her 2-4 yaş için her 4 ayda, 5-6 yaş için her 6 ayda birer kez kontrol etmek yeterlidir.

Çocuğa iyi ayakkabı seçmek için önce çocuğunuzun ayağının anatomisini bilmeniz gerekir. Bakalım çocuğunuza doğru ayakkabı seçmek için üzerinden geçilmesi gereken kriterler nelermiş?

Uzun ayağı esas alın

İki ayak birbirinden farklıdır. Çocuğunuzun ayak numarasını ölçerken uzun olan ayağını esas alın.

Küçüklük çağındaki bebekler için

Çocuğunuz henüz bebeklik çağındaysa ayakları oldukça yumuşak olacaktır. Bunun için yumuşak bebek çorabı ile giydirebileceğiniz ayakkabılar veya yumuşak materyal ile kaplı ayakkabılar tercih edin.

En iyi materyal doğal olandır

Çocuklar için ayakkabı seçerken özellikle dış yüzeyi nefes alabilen doğal malzemeden yapılan ayakkabıları tercih edin. Terlemenin dışarı atılması ve ayağın nemli kalmaması için yeterli nefes alma sağlayabilmesi esastır. Genelde plastik türevi ve naylon malzeme bunu sağlayamaz.

Topuk bölümleri esnek ve geniş ayakkabı seçin

Bacaklara ve dolayısıyla omurgaya yüklenen ağırlığı azaltmak için topuk bölgesinin mümkün olduğu kadar az yük görmesini sağlayan topuk direnci ve esnekliği sağlam olan çocuk ayakkabısı modellerini tercih edin. Hava tabanlı ayakkabılar bu işe yaramaktadır.

Çocuğunuza ayakkabısını akşamüstü deneyin

Akşamüstü saatleri günün, ayakların şişlik oranının en ideal olduğu zamanlarıdır. Ayakkabının içerisindeki ayağın ideal mesafesi, ayak içerisindeyken ön ve arkadan toplam 12 mm’lik aralık ile esneyebilmesidir.

Çocuğunuzun zevkini hafife almayın

Çocuğunuza ayağına uygun olduğu kadar kendisine de sempatik görünen bir ayakkabı alın. İsteksizce giyeceği bir ayakkabı ister istemez çocuğunuzu rahatsız edecektir.