Bebekler İçin Alışveriş Rehberi: Emzikler

Bebekler İçin Alışveriş Rehberi: Emzikler

Emziklerin yapılarından farklı emzik materyallerine, emzik uçları hakkında bilmeniz gerekenlerden bebeğiniz için en doğru emzik modellerine; emzik alışverişi öncesinde bilmeniz gerekenler burada!

Emzik alışverişi yapmadan önce bilmeniz gereken en önemli detayı size hatırlatalım. Seçim aslında size değil bebeğinize ait olacak. Dolayısıyla bebeğiniz gelmeden önce sizin herhangi bir modelse kesin karar kılmanız pek gerçekçi olmayacak. Sizin yapmanız gereken tüm emzik çeşitlerine ve onlar hakkındaki bilgilere hakim olmak, her birinden alıp bebeğinize denetmek ve onun seçeceği bir tanesini stoklayarak hayatınıza devam etmek olacak. İşte karşınızda bebekler için bir alışveriş rehberi: Emzikler!

Emziğin yapısı


Geleneksel bir emzik üç temel parçadan oluşur: Meme ucu, kalkan ve halka. Ancak günümüzde emzik modelleri artık tek parça kalıplanmış silikon veya kauçuktan yapılmaktadır.

Emziğin meme ucu kısmı genelde rahat bir emme sağlamak için silikon veya lateksten (kauçuktan) yapılır. Bebekler genelde gerçek meme ucu ile emzik ucu arasındaki farkı anlar. Eğer bebeğinizin emzik yüzünden memeye alışamayacağından endişe ediyorsanız onu emzikle tanıştırmak için bir aylık olmasını bekleyebilirsiniz.

Emziğin kalkan dediğimiz kısmı da boğulma tehlikesine karşı meme ucunun ağzın içine çekilmesini önler. Bu kalkanda aynı zamanda tükürüğün koruyucunun iç kısmı ile derisi arasında birikmesini engelleyen, tahrişe ve kızarıklığa neden olabilecek durumları önleyen, solunum tıkanmasını önleyecek küçük havalandırma delikleri bulunduran özellikler de vardır.

Emziğin halka kısmı ise tutacak görevi görür. Anne ve babanın emziği bebeğin ağzından kolayca çıkarabilmesini sağlar. Ayrıca emziğin yere düşmesine karşın ileri zamanlarda bu halkayı kayışla birlikte bebeğinizin giysisine tutturabilirsiniz.

Emzik ucu çeşitleri


Emzik uçları genelde iki çeşitle karşımıza çıkar. Biri yuvarlak uçlu emzikler , diğeri ise ortodontik emzik modelleridir. Yuvarlak uçlu emziklerin ucu genelde küçük bir top formundadır ve annenin meme ucuna daha fazla benzetilir. Ortodontik emzik modelleri ise altı düz, tepeye doğru yuvarlaklaşmış modellerdir. Bebeğin ağız yapısına uygun olan ve damağa yapılan baskıyı azaltan, dişlere yapılan baskıyı ise eşit olarak dağıtan özellikleri bulunduğundan özellikle bir yaşından büyükse, bebeğiniz için bu tip emzik çeşitleri daha uygun olacaktır.

Emzik boyutları

Emzikler genelde farklı boyutlarda satılır ve bu boyutlar da bebeğin yaşına bağlıdır. Doğru boyutu seçmek önemlidir, çünkü onun ağzı için fazla büyük ya da küçük gelecek emzikler bebeğinizi rahatlatmayacağı gibi, güvenlik tehlikesi de yaratabilecektir.

Küçük boy emzikler daha çok 6 ay ve 6 aydan küçük bebekler için idealken, orta boy emzikler 6 ila 18 aylık bebekler için uygundur. 18 ay ve üzeri bebekler için ise büyük boy emzikler tercih edilebilir.

Bebekler için alışveriş rehberi: Emzik materyalleri


Birçok emzik silikon ya da kauçuktan yapılır. Öncelikle silikon emzik modelleri kauçuklardan daha yayın olarak kullanılır, çünkü ambalaj üzerinde aksi belirtilmedikçe her zaman bulaşık makinesinde üst rafta yıkanabilir. Silikon emzikler daha serttir ve kokuları tutmazlar.

Bir diğer model olan lateks emzik modelleri ise silikona nazaran daha yumuşaktır ve daha hızlı yıpranabilme özelliğine sahiptir. Elde yıkanması gerekir ve kokuları üzerinde tutabilir. Bazı bebeklerin kauçuğa alerjisi olma ihtimali de vardır. Ancak daha sağlam kauçuk emzik modelleri daha ideal olabilir. Bunlar tek parça olarak tasarlanmıştır. Diğerlerine göre biraz daha pahalıdır ancak bazı bebekler bu emziklerin yapısını ve sağlamlığını çok severler.