Bebek Yürüme Yardımcıları Nelerdir?

Bebek Yürüme Yardımcıları Nelerdir?

Miniklerin ilk adımlarında onlara yardımcı olacak birbirinden faydalı yürüme desteklerini ve egzersizlerini keşfetmeye ne dersiniz?

Kalbinizden, canınızdan bir parça, diğer yarınız bebeğiniz… Onun her hareketi insanlık için küçücük olsa da sizin için çok büyük ve siz de onun her ilkinde kendizi sevinç ve coşku içinde buluyorsunuz. İlk dişi, ağzından dökülen ilk sözcükleri, ilk adımını iple çekiyorsunuz. Şimdi ise sırada yürüyüşü var. Bebek yürüme yaşı geldiğinde emekleyen minik yavrunuzun ilk adımlarını atmasını, emeklemekten kalkarak yürümesini izlemek için can atıyorsanız, size güzel bir haberimiz var. Günümüz teknolojisi ile bebeğinizin yürümeyi öğrenmesi çok daha kolay hale geliyor. Bebek yürüme yardımcıları denilen çeşitli eşyalar, bebeğinizin yürümesini farklı yönlerden kolaylaştırmak için üretiliyor. Siz de bebeğinizin ayaklanmasını ve yürümesini istiyor, ilk adımlarında yanında olarak ona destek vermeyi hayal ediyorsanız bebek yürüme yardımcıları nelermiş, keşfedin deriz.

İlk Adım Ayakkabıları

Bebeğinizin yürümesini kolaylaştıracak bir aksesuar ayağına giyeceği ayakkabılardır. Bebekler ayaklarını henüz yetişkinler kadar iyi kontrol edemediklerinden, yürüme için uygun üretilmiş ayakkabılar, adım atmalarını kolaylaştırıcı nitelikte üretilmiştir. Bebek yürüme öncesi ayakkabı seçerken ayakkabının miniğinizin ayağına tam oturduğundan emin olun. Ayakların pişik yapmaması veya üşümemesi için mevsime göre ayakkabı seçimi yapın ve evde rahatça giyebileceği modeller tercih edin. Genelde suni veya gerçek deri, ortopedik tabanlı olan, hafif tasarımlara sahip bebek yürüme ayakkabısı kız veya erkek çocuklara ayrı modellerle üretilmektedir. Bebeğiniz yürüme aşamasına gelmeden önce ona bebek yürüme ayakkabıları giydirerek ayaklarını alıştırmanızda fayda var. Ayakkabıdan sıkılan bebekler için bir diğer ayakkabı alternatifi ise bebek yürüme çorabı olabilir.

Bebek Yürüme Askıları

Bebeğinize yürüme öğretirken en az bebek ilk yürüme ayakkabısı kadar işinize yarayacak bir diğer bebek yürüme yardımcısı da yürüme askısıdır. Bir çeşit bebek yürüme aparatı olan bu alet ilk emekleme döneminden itibaren kullanılabilir. Bebek yürüme askısı, bebeği bacak arasından ve belden esnek ve sıkı bir şekilde kavrar. Böylece bebek güvenle bu askıya tutunarak ilerler. Bebek yürüme askısı içinde bebeğinizin kolları boşta kaldığı için daha özgür hareket eder ve kollarıyla denge alır. Böylece olası kazalarda olabilecek omuz çıkmaları ve sakatlıkların önüne geçmiş olursunuz.

Bebek Yürüme Arabaları

Bir diğer bebek yürüme yardımcısı, bu iş için yapılan özel yaya arabalarıdır. Bebek yürüme arabası adı verilen bu ürün yumuşak, renkli ve üzerinde ses çıkartan, müzik çalan, takılıp çıkartılabilen oyuncakları bulunan komplike bir alettir. Üzerindeki aksesuarlar ile birlikte bebeğinizi yürütmekle kalmaz. Ayrıca zeka gelişimini destekleyici, renk tanımalarına yardımcı, farklı formda oyuncaklarla geometrik formları öğretici, motor becerileri kazanmasına destek, kas gelişimi konusunda da egzersiz aleti gibidir. Bebeğiniz bu alet sayesinde tutunarak ve ayağa kalkarak işitsel ve dokunsal gelişimini destekler.

Bebek Yürüme Arkadaşları

Bebek yürüme arkadaşı farklı form ve renklerde, bebeklerin beğenisini kazanacak şekilde geliştirilmiş, üzerinde genelde bir tutunma aparatı bulunan bebek oyuncağıdır. Aynı bebek yürüme arabası gibi bebeğiniz hem onunla meşgul olup oynayabilir, hem de tutunarak ayağa kalkıp, ilk adımlarını atabilir.

Bebek Yürüme Egzersizleri

Bebeğinizin yürümeyi öğrenmesi açısından motor sistemini, kas ve sinir ağını geliştirmek ve onu her yönden hayata hazırlamak açısından birlikte yapabileceğiniz bebek yürüme egzersizleri mevcuttur. Bakalım bebeğinize bu konuda ne gibi egzersizler ile yardım edebilirsiniz…

Zıplat: Bebeğiniz kucağınızdayken dahi onu koltuk altlarından tutarak zıplatabilir, diz ve bacaklarını kullanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Oyuncak Kullan: Onun sevdiği oyuncakları kullanın ve kalkmasını istediğiniz hafif yüksek yerlere oyuncaklarını koyup ona uzanmasını sağlayın.

Oturma Egzersizi Yaptır: Ayağa kalkmaya başladığında bebeğinizi yavaşça destekleyerek oturmasını sağlamak yürümesi için yardımcı bir egzersizdir.

Kendine Çağır: Onun size gelmek istediği zamanlarda acele etmeyin, odanın öbür ucuna geçip size gelmesini söyleyin.

Ne olursa olsun geç yürüdüğü veya yürüyemediği için bebeğinize kızmayın, ona karşı öfke beslemeyin. Bebeklerin algıları oldukça açık olduğundan içinizde besleyeceğiniz duyguları göstermemeye çalışsanız dahi hissedeceklerdir. Bu bakımdan ona destek olun, her şeyi en baştan öğrendiğini hatırlayarak onun her küçük adımını mutlulukla ve sevinçle karşılayın.