Bebek Taşımak İçin Sling ve Kangurular Hakkında Her Şey

Bebek Taşımak İçin Sling ve Kangurular Hakkında Her Şey

516

Bebeğinizi taşırken iki elinizin boşta olması ve işlerinize devam edebilmeniz; üstelik bunu yaparken de bebeğinizle harika bir temas halinde olmanız için ideal olan sling ve kanguruları daha yakından tanımaya ne dersiniz?

Özellikle son yıllarda bolca duyduğumuz attachment parenting yani ebeveynle bebeğin ten tene temasının bol olduğu ve güvenli bağlanmanın ön planda olduğu ebeveynlik biçiminin iki süper kahramanı olan kanguru ve sling ürünleri ile karşınızdayız. Bebeğini giymenin aslında çok eskilere dayandığı bilinse de son yıllarda geliştirilen bu akıllı ürünlerle hem bebeğinizle temasınızın keyfini ikiniz birden çıkardığınız gibi, anneler de iki ellerini boşta bırakmış olarak gündelik hayatlarına devam ediyorlar. Peki bebek taşımak için sling ve kangurular hakkında diğer detaylar nasıl? Yanıtlar bu yazımızda…

Sling nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?


Sling aslında omuzdan asmak anlamına geliyor. Bebeğinizi önünüzde ya da sırtınızda taşımak için bir kese gibi kullanılan bu kumaş parçaları birçok avantaja sahip. İşte bunlardan bazıları:

Bebeğiniz yeni doğduğundan itibaren kullanılabilir ve onun anne karnında gibi hissetmesini sağlar.

Bebeğinizle ten tene temas kurmuş olursunuz ve bebeğiniz hem kendini güvende hisseder hem de kalp atışlarınızı duyarak rahatlar.

– Elleriniz tamamen boşta olur ve istediğiniz gündelik işlerinizi yapabilirsiniz. Slingde bebeğinizi taşırken birçok pozisyonu kolayca sağlayabilirsiniz.

– Bebeklerin kalça eklemleri bir yaşına kadar gelişmeye devam ettiği için, bebeğinizin sling içindeki pozisyonunu doğru ayarlamanız çok önemlidir. Beşinci aya kadar bebeğinizin ayaklarını slingden aşağı sarkıtmamanız gerekir. Sling içerisindeyken bebeğinizin dizlerinin yanlara doğru açık şekilde karnına çekili halde olması sağlıklı bir pozisyon olacaktır. Beşinci aydan sonra bebeğiniz oturur pozisyona geçebilir.

– Kumaş parçası olduğu için hem çok hafiftir hem de az yer kaplar. Böylece birçok yere yanınızda taşıyabilirsiniz.

– Temizlemesi kolaydır, makinede yıkamanız yeterlidir.

– Mei Tai, halka sling ve wrap sling gibi farklı türleri bulunmaktadır. Sizin için en idealini aralarından seçebilirsiniz.

Kanguru nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır?


Bebeğini taşıyan anneler için bir diğer pratik ürün de kangurulardır. Çeşitli ayarlanabilir kemerleri ve hem bebeklerin hem ebeveynin bedenlerine uygun şekilde ergonomik tasarımları ile sağlıklı, pratik ve konforlu bir ürün olan kanguru satın alırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar vardır. İşte kangurular hakkında ipuçları:

Kangurular da aynı slingler gibi bebekle ten tene temas halinde olmak için ideal bir taşıma aparatıdır. Bebeğiniz adeta kanguru yavrusu gibi sizin bedeninize yapışık şekilde kolayca taşınabiliyor olacaktır.

– Bebeklerin başlarını ve vücutlarını dik tutmaları zor olduğu için sırt ve bel destekli kanguru modelleri birinci önceliğiniz olmalı.

– Özellikle ilk 3 ay için bebeklere baş destekli kanguru modellerinden seçmeniz gerekir. Çünkü henüz boyun kasları gelişmemiştir ve kafalarını dik tutamazlar.

– Kanguruların taşıyıcı kemerlerinin hem omuzdan hem sırttan hem de belinizden sizi sarmalayacak şekilde olması hem beden sağlığınız hem de dengeniz açısından önemli olacaktır.

– Kangurunuzun kalın ve dolgulu kol saplarına olmasına özen gösterin; bu durum da size daha konforlu bir taşıma deneyimi yaşatacaktır.

– İlk birkaç ayda bebeğinizin yüzünün size dönük olması gerekir. İleriki dönemde bebeğinizin yüzü dışarı doğru dönük olabilir.

– Bebeğinizin rahat nefes alabiliyor olmasına özen göstermek gerekir.

– Pamuklu ve kolay yıkanabilir modelleri tercih etmeye özen gösterin.